GeriKelebek Tehlikenin farkında mısınız?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tehlikenin farkında mısınız?

Tehlikenin farkında mısınız?
refid:25550519 ilişkili resim dosyası

Sadece filmlerde olur sanmayın: renksiz, kokusuz ve tatsız ‘tecavüz hapları’ sayesinde 10 dakika içerisinde büyük travmalar yaşayabilirsiniz. Etkisi 12 saate kadar süren ‘parti’ ilaçlarını nasıl anlarsınız?

Defalarca duyduğumuz ünlü Nuri Alço repliği: “Sana soğuk bir gazoz ikram edebilir miyim?” Aktörün gözüne kestirdiği masum görünüşlü kurbanına uzun uzun baktıktan sonra söylediği bu cümlenin ardından yaşanacaklar malum. Bardağa bir hap atan Alço, kurbanının gazozu bitirmesini bekler ve olaylar gelişir.
Son derece klişe gelen bu olay, sadece filmlerde yaşanmıyor. Renksiz, tatsız ve kokusuz ‘date rape’ yani bizdeki adıyla ‘tecavüz’ ilaçlarının çok ucuza, illegal de olsa web sitelerinde ve erotik dükkânlarda satılmasıyla, tehlike her an yanı başımızda.

VÜCUT ŞALTERİNİ İNDİREN İLAÇLAR DEVREDE

Philadelphia Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, Amerika’da 16-24 yaşları arasındaki 1000 kadından 35’inin ilaç tesiri altında tacize ya da tecavüze uğradığını ortaya koydu. Türkiye’de bu konuda istatistikleri tutmak kolay olmadığından net bir rakam söylenmiyor. İlaçların etkileri aşırı sarhoşlukla benzerlik gösterdiğinden, kimi zaman utançtan, kimi zaman bilinç kaybının getirisiyle durum saklanıyor. Genelde ‘bir arkadaşın tanıdığının başına gelmiş’ türü şehir efsanesi kıvamında hikâyeler anlatılıyor.
Bir arkadaşın tanıdıklarından biri benim: Kısa bir zaman içinde ‘tecavüz hapı’ kurbanı oldum. Şans eseri, istismara uğramadan kurtulmayı başardım. Gittiğim yer marjinal bir gece kulübü değil, sıradan bir konser alanıydı. Çıkan grupla ilgili izlenim yazmam gerektiği için etkinliği ‘iş’ olarak gördüm, mekâna tek başına geldim. Konser bitimine yakın bir tanıdığım ve onun iki arkadaşıyla rastlaştım. Sohbet etmeye başladık. Bir süre sonra tanıdığım arkadaşım gitti, ben de onun dostlarıyla konserin bitimini beklemeye koyuldum. Bana ikram edilen şeffaf, plastik bardaktaki biradan birkaç yudum aldım.
7 - 8 dakika içerisinde, vücudum sanki galonlarla alkol almışım gibi reaksiyon göstermeye başladı. Ellerim uyuştu, cümlelerimi kurmakta güçlük çekiyordum. 10 dakika içerisinde garip bir uyuşma ve baygınlık hali içine girdim.
Birkaç yudum alkolle böyle bir sarhoşluğun asla yaşanmayacağını bildiğimden, şuurum kapanmadan az önce birayı ikram eden ikiliden bir şekilde uzaklaşmayı başardım. İkinci akıllı hamlem de konser alanına yakın yerde oturan ailemi aramak oldu. Dışarıda babamla buluştuğum anı hayal meyal hatırlıyorum. Beni arabaya götürdüğü anda ise şuurum tamamen kapanmıştı.
Ertesi gün eklemlerimde ve ağzımın içinde müthiş bir uyuşuklukla uyandım. Gecenin sonrasına dair ise hiçbir şey hatırlamıyorum. Tek şansım, biraz utanç verici de olsa, beni kurtaracak mesafede birinin olmasıydı. Yoksa sonuçları
çok daha farklı olabilirdi.

BU HAPLAR NELER?

Rohypnol (Funitrazepam): Halk arasında ‘Roş’ olarak bilinen ilaç, merkezi sinir sistemini yavaşlatıyor.
GHB
(gamma hidrokisbutik asit):
Web sitelerinde ya da erotik shop’larda ‘bayan azdırıcı damla’ olarak satılıyor.
Ketamin (ketamine hidroklorid):
1960’larda üretilen, insan ve hayvan ameliyatlarında kullanılan kuvvetli bir anestezi ilacı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle