GeriKelebek Taşınacağınız eve ilk çocuğunuzu götürün
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taşınacağınız eve ilk çocuğunuzu götürün

Her tür yaşamsal değişiklik yetişkinler için de çocuklar için de bir uyum çabası gerektirir. ‘Doğal yaşam krizi’ adını verdiğimiz bu tür yaşam olaylarında temel olarak alışılan rutin değişir, bu da güven ve kontrol duygusunu zayıflatabilir.

Çocuklar rutinlerinin bozulmasına ve sürpriz durumlara yetişkinlere göre daha az toleranslıdırlar. Ancak mekan değişikliği ve taşınmayı çocuk açısından ele alarak çocuğun kendisini yeniden güvende hissetmesi sağlanabilir.

Çocuk için ev, evin düzeni, her gün yapılan şeylerin tekrarı bir alışkanlık haline dönüşmüştür ve çocuğun var oluşunu belirler. Belli bir düzene sahip olmak çocuk için önemlidir.

Çocuğun kontrol hissini artıran ve iyi hissettiren birkaç iyi şeyden biridir. Çocuğunuzun sorduğu her tür soruya açık olun. Çocuğunuz soru sormasa bile olası soruları tahmin ederek bazı açıklamalar yapmaktan kaçınmayın. Çocuğunuzun sizin de taşınmayla ilgili bazı endişeleriniz olduğunu bilmesine izin verebilirsiniz çünkü yeni bir deneyimle karşılaşıldığında endişelenmek normal bir duygudur.

Ancak taşınmakla ilgili çok mutsuzsanız, bunu yansıtmamaya çalışın. Çocuğunuzun sonsuz soruları olabilir. Burada önemli olan nokta sizin cevaplarınızın dürüst ve direkt olmasıdır.

SABIRLA CEVAP VERİN

Unutmayın ki çocuklarınız aynı soruları tekrar tekrar sorabilir. Çünkü ancak böyle uyum sağlayabilir ve taşınma fikrine kendini alıştırabilir.

Siz de sabırla cevap vermeye çalışmalısınız.

- Neden taşınıyoruz?

Bu sorunun cevabı kişisel durumunuzla alakalıdır. Ancak sebep ne olursa olsun cevabınızın çocuğunuzu tatmin edecek kadar detaylı olmasına özen gösterin. Çocuğunuzun yaşına ve ihtiyaçlarına uygun ayrıntılı açıklamalar yapın.

- Nereye taşınıyoruz?

Bu açık bir sorudur. Belirsiz cevaplar vermekten kaçının. Bu soruda görüntüler kelimelerden daha fazla açıklayıcı olabilir. Mümkünse taşınmadan önce çevreyi ve evi birlikte gezebilirsiniz. Böylece çocuğunuz kendini daha güçlü hissedecektir.

- Odam nerede?

Sizin için evin mutfağı ya da salonu önemli olabilirken, çocuğunuz için en önemli yer odası olacaktır. O nedenle yeni odasının eski odasıyla benzerlik ve farklılıklarını, manzarasını, mobilyaların nasıl yerleştirileceğini ayrıntılı bir şekilde konuşmak önemlidir. Taşınırken odasını biraz da olsa kendi toplamasına, taşındığınızda da kendi yerleştirmesine izin verebilirsiniz. Böylece sahiplik ve kontrol duygusunu hissedecek ve rahatlayacaktır.

Eve alışması için çocuğunuza zaman verin

3-7 yaş:
Bu yaş arası çocuklar nöbetleri, korku, bebeksi hareketler ya da mızmızlanma gibi tepkiler gösterebilir. Çocuğunuz bu tip hareketlerde bulunduğunda, onları duyguları konusunda konuşmaya teşvik edin. Bebekler, bebek evleri ya da oyuncak hayvanlar kullanarak duygularını canlandırmasını sağlayabilirsiniz.

8-12 yaş: Bu yaş arası çocuklar bitkinlik, gerginlik, kendini soyutlama veya eski evi özleme reaksiyonları gösterebilirler. Bu durumda sabırlı olun. Kendi pozitif tutumlarınızı öne çıkarın ve böyle bir çerçevede kendi duygularınızdan ona bahsedin. Onu kendini ifade etmesi için zorlamayın, sadece kendini açması için tekrar tekrar fırsat verin. Eve alışmamızı belirleyen şeylerin biriktirdiğimiz anılar olduğunu, evi benimsemek için zamana ihtiyacınız olduğunu açıklayın.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle