GeriKelebek Tarzlarımız bütünleşti ortaya dünya çapında iş çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarzlarımız bütünleşti ortaya dünya çapında iş çıktı

Tarzlarımız bütünleşti ortaya dünya çapında iş çıktı

Coca-Cola’nın geçtiğimiz aylarda ABD’de lansmanını yaptığı “Open Happiness” isimli single, dünyanın birçok ülkesinde, her ülkenin kendi dilinde ve kendi sanatçılarıyla seslendirildi. Şarkının Türkçe versiyonu için Türkiye’den de üç isim seçildi: Özcan Deniz, Pamela ve Fuat.

Pop, rock ve rap müziği harmanlayan üçlü, “Her Şey Değişir” isimli single için iki ay çalıştı. Daha önce bir reklam filminden Fuat’la tanıştıklarını söyleyen Pamela, Özcan Deniz ile de iyi anlaştıklarını anlatarak ekliyor: “Şarkının teması oldukça pozitif, insanları iyi düşünmeye, mutlu olmaya çağıran bir havası var. İşin içinde doğanın korunmasına katkı sağlamak da olunca ikna olmak zor olmadı.”

Bir araya gelmesi zor isimler olarak görülüyorsunuz. Nasıl karar verdiniz?
Özcan Deniz: Benim için melez olan her şey güzel ve çekicidir. Çünkü kendi içinde bir yenilik sunar. Farklı genler, farklı yapılar tekdüzeliği bozar; yeni şeyler söyler ve gösterir. Projenin yapısı farklılıkların bileşenini gerektiriyordu ve üç ayrı renk bir araya geldik. Ayrıca Türkiye’de bu şarkı farklı bir amaca hizmet ediyor. Bu single’ın satışından elde edilecek gelir Coca-Cola Türkiye ve WWF-Türkiye (World Wild Fund for Nature - Dünya Doğayı Koruma Vakfı) işbirliğinde yürütülen “Bafa’ya Su, Ege’ye Bereket” projesine aktarılacak.

Müzik tarzlarınız ve ses tonlarınız farklı. Projeye başlarken hiç tereddüt yaşadınız mı?
Özcan Deniz: Tarzlarımız ve seslerimizin rengi şarkıyla öyle bütünleşti ki, ortaya çok samimi ve bence dünya çapında bir iş çıktı.

Aranızdaki müzikal dağılımı nasıl yaptınız?
Pamela: Şarkının müzik direktörü karar verdi, yurtdışındaki örneklerinde de aynı mantıkla üç farklı tarzdan ses bir araya gelerek bir trio oluşturuldu. Bizim versiyonda başta Özcan Deniz söylüyor, ardından Fuat rap yapıyor, benimle parça son buluyor.

Şarkı sözlerine ve müziğe hiç müdahale ettiniz mi?
Fuat: Sözlerde fikre sabit kalarak, matematiği tutsun diye kendi yorumumu içine kattım. Çok fazla aşçı yemeği heba eder. Herkes bu tip bir çalışmada yerini bilir.

Üçlü olarak sizi bir arada sahnede görecek miyiz?
Özcan Deniz: Üç kişiyle bir konser performans nasıl yaratılır bilemiyorum. Ama böyle bir talep olursa çalışmamamız için bir neden yok. Herhalde ilginç bir kitleye ulaşırız.
Pamela: Kalpler, akıllar ve müzikler birbirine yakın durursa bu birliktelik devam eder.

ÖZCAN DENİZ

DİKKAT ÇEKMEK İÇİN GÜÇLÜ YETENEKLERİM VAR

Rock ve rap söyleyen isimlerin yanında ‘arabesk gırtlak’ olarak değerlendiriliyorsunuz...
- İster arabesk, ister etnik deyin, sonuç olarak orada benim kendime özgü ses rengim ve yorumum var. Önemli olan bunun etkileyici olabilmesi. Pamela ve Fuat’tan zaten bu sound’u beklersiniz. İlginç olan içinde benim bulunmam.

Fuat oldukça sivri dilli bir rap’çi. Onunla çalışmak nasıldı?
- Sivriliği söylemlerinde ama kişiliği naif ve dostça. Klip çekiminde o şarkı söylerken kendimi rap’çiler gibi dans ederken buldum.

Yurtdışında sanatçılar pek çok eylemde yer alıyor. Mesela siz bu aktivist projeler kapsamında soyunur musunuz?
- Dikkat çekmek için daha güçlü yeteneklerim ve kullanabileceğim olanaklarım var. Bu yüzden soyunmaya ihtiyaç duymam herhalde.

PAMELA

ARAMIZDA EGO SAVAŞLARI YAŞANMADI

Özcan Deniz ve Fuat’ı tanıdıktan sonra onlar hakkında görüşleriniz değişti mi?
- Özcan’la bu projede karşılaştık ve iyi anlaştık. Zaten sanatına saygı duyuyordum. Fuat da dünya tatlısı bir adam. Onun rap’i, ağzından bal damlayan cinsten.

Performansıyla sizi şaşırtan kim oldu?
- Özcan’ın pop-rock tarzına bu kadar yakın durabileceğini tahmin edemezdim.

Aranızda ego savaşları yaşandı mı?
- Asla! Hiçbirimizin birbirine karşı öyle bir bakışı ve duruşu olmadı.

Ege Çubukçu, Gripin, Cem Adrian gibi isimlerle düet yaptınız. Düet şarkıcısı diye anılma korkunuz yok mu?
- Yurtdışında düet olayı bizden fazla. Madonna, Justine Timberlake, Timbaland gibi sanatçılar birçok isimle düet yapıyor. Farklı zekâların bir araya gelip birbirlerine bir şeyler katması dünyanın en büyük mutluluğu.

FUAT

UMARIM BU BİRLİKTELİK ALGILARI YIKAR

Bu birliktelik rap camiasından tepki alır mı dersiniz?

- (Gülüyor) Alır. Çünkü “Bir şey yapsalar da eleştirsek” diye bütün gün bilgisayar başında bekleyenler var. Ama bize destek olanlar daha çok.

Rap sanatçılarına, diğer müzikleri eleştiren kişiler olarak bakılıyor. Birliktelik bu algıyı yıkar mı?
- Umarım yıkar ama sanmıyorum. Biz piyasanın öcüleriyiz. Buna anlamadığın şeyden korkmak da diyebiliriz. Anlaşılmayacak neyimiz varsa!

Kalbüm isimli albümünüz için “Dünyada bu kadar olumsuz şey varken çiçekten böcekten bahsedemem” diyordunuz, şimdi bir mutluluk şarkısı söylüyorsunuz. Çelişki yok mu?
- Asla. İnsanları demotive eden bir sahtekâr değilim. Kalbüm’de dinleyicileri ve kendimi son derece agresif bir tasarıyla motive ediyorum.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle