GeriKelebek Tahta çıktığı gün doğanlar 60 yaşında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tahta çıktığı gün doğanlar 60 yaşında

Tahta çıktığı gün doğanlar 60 yaşında
refid:23435676 ilişkili resim dosyası

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth, tahta çıkışının 60’ıncı yılını kutladı. 87 yaşındaki kraliçe, 4 yıl daha tacı elinde tutarsa rekor kıracak.

BABASI Kral 6’ncı George’un ölümünün ardından tahta oturduğunda 27 yaşındaydı 2’inci Elizabeth. Taç giyme töreni, 16 aylık yas döneminden sonra 2 Haziran 1953’te yapılmıştı. Kraliçe’nin 60. yılı, dün başkent Londra’daki Westminster Kilisesi’nde özel bir törenle kutlandı. Törene 20’den fazla kraliyet üyesi ve İngiltere Başbakanı David Cameron’ın yanı sıra 2 bin kişi katıldı. Hasta olmasına rağmen 91 yaşındaki eşi Edinburgh Dükü Prens Philip de Kraliçe’yi yalnız bırakmadı.

KATE ALKIŞLARLA KARŞILANDI

Gelecek ay ilk bebeğini doğurmaya hazırlanan Cambridge Düşesi Kate Middleton ile tahtın iki numaralı vârisi eşi Prens William, basının ve halkın yoğun ilgisini çekti. Halk çifti alkışlarla karşıladı. Düşes, törende krem tonlarındaki elbisesi, Jane Taylor marka şapka ve İngiliz tasarımcı Jenny Packham imzalı kaban giydi. Düşes’in karnıburnunda olmasına rağmen topuklu ayakkabı tercih ettiği görüldü. Tahtta en uzun kalma rekoru 63 yıl 7 ayla, 1901 yılında ölen Kraliçe Victoria’a ait.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle