GeriKelebek Suriye’de savaşın üçüncü cephesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye’de savaşın üçüncü cephesi

Suriye’de savaşın üçüncü cephesi
refid:24713007 ilişkili resim dosyası

Suriye’nin kuzeyinde Rojava’dayız. Esad askerlerinin çekilmesinin ardından Nusra’yla büyük bir çatışma yaşanıyor. Bölgede sadece Kürtler değil, Türkmenler ve kiliseleri saldırıya uğrayan Hıristiyan azınlık da Nusra’ya karşı savaşıyor.

Suriye’de, hemen yanı başımızda, insanlığın en utanç verici zamanlarından biri yaşanıyor. Birçoğumuzun internette görüp seyretmeye dahi dayanamadığı kafa kesen garip görünüşlü adamlar, burada gerçeğin ta kendisi. O insanları dünyanın çeşitli yerlerinden hangi güç topladı ve ne için bu topraklara getirdi? Ne için onları Suriye’nin kuzeyindeki Rojava’daki insanlarla yüz yüze ve yapayalnız bıraktı?

Suriye’de savaşın üçüncü cephesi

Burada Esad askerleri çekildikten sonra Nusra sahneye çıkmış. Kürtler, Türkmenler ve Hıristiyan azınlık hedef tahtasına konmuş. Kiliseler kurşunlanmış, duvarlarına “Allahın izniyle kökünüzü kazıyacağız” yazılmış.
Esad’ın askerleri bölgeyi terk edince Nusra’yla yüz yüze kalan halk kendi savunmasını kurmuş durumda. Önce bölgedeki Kürtlerin ağırlığıyla farklı unsurları bir araya getiren 16 partinin oluşturduğu Desteya Bilind isimli yüksek konsey kurulmuş. Bu konseyin içinde Türkmenler de Hıristiyan azınlıklar da yer alıyor. Konseyin silahlı gücü YPG ise Türkiye’de PKK’nın uzantısı olarak tanınan PYD’ye bağlı olarak biliniyor.
Halbuki YPG, içinde Türkmenler ve Hıristiyan azınlıkları da barındıran daha geniş bir cephe.
Onlar Suriye’deki iç savaşın üçüncü cephesini oluşturuyor. Esad’a düşmanlar, rejim askerleri çekildikten sonra bölgeyi işgal etmeye çalışan Nusra’ya da öyle… İşte Suriye’deki üçüncü cepheden manzalar:

YEZİDİLERİN DE KAFASI KESİLİYOR


PYD Serekani sorumlusu
Dr. Civan Mustafa:

PYD sadece Kürtlere yönelik bir parti değil, Arap’ı Sünni’si ve diğer etnik grupları da içine alan bir parti. YPG bizimle birlikte diğer 16 partiyi de içine alan Desteya Bilind’ın içinden çıktı. Biz hem Rojava’yı hem de bütün Suriye’yi kapsayacak şekilde hareket ediyoruz. Sorun sadece Rojava’daki Kürt halkının sorunu değil. Kürtlerle birlikte diğer etnik gruplar da tehdit altında. Kürtlerin de kafası kesiliyor, Arapların da Yezidilerin de ve diğerlerinin de...

Suriye’de savaşın üçüncü cephesi

Savaşçılar

Beni buraya babam getirdi
Serav

Savaştan önce okula gidiyordum.11. sınıftaydım. Evden okula, okuldan eve giderdim. Üniversiteye gitmek, doktor olmak istiyordum. Babam hep kızlarım okusun, hayatta bir yere gelsin isterdi. Ben ve kardeşlerim de bu yüzden okumak istiyorduk. Savaşla birlikte okul da bitti. Babam da beni YPG’ye getirdi. Savaşın içine henüz girmiyorum, son mevzilerde kalıyorum.

ÖSO’dan kaçtım cepheye katıldım
Çiya – Arap kökenli


Esad yönetiminden hiç memnun değildik. O sıralar birisi ile tanıştım. Özgür Suriye Ordusu’ndaydı. İçlerinde 4 gün kaldım. İkinci gün bir mahalleye gittik. Ben korumaydım onları dışarıda bekliyordum. Bir apartmana girdiler. Geldiklerinde arabada buzdolabı, çamaşır makinesi, altın ve başka ev eşyaları da vardı. Şüphelendim ama konuşmadım. Üçüncü gün de aynı şey olunca “biz devrim yapmayacak mıydık” dedim. Yanlış yaptıklarını söyledim. Dördüncü gün de oradan gizlice kaçtım. Birkaç gün sonra onlar motosikletle beni yolda giderken gördüler. Hemen yakaladılar. Hiç konuşmadan kafama bir darbe vurdular. Göğsümü de süngü ile bıçakladılar. Öldüğümü zannedip gitmişler. Bir karı-koca yolda beni bulmuş. Kadın beni tanımış ve aileme ulaşmış. Yaklaşık 25 gün hastanede kaldım. 6 ay sonra, tedavim tamamen bittikten sonra da YPG’ye katıldım.

Ailecek savaşıyoruz
Agit 25 yaşında, Kürt asıllı

YPG mücadeleye başladığından beri evde kimse kalmadı. Önce ablam YPG’ye katıldı. Ardından ben ve erkek kardeşim YPG’ye katıldık. Babam da mahalle meclislerinde mücadeleye destek veriyor. Ben de anneme dedim “sen de git yemek yaparak yardım et” diye. Bir tek abim çalışıyor, onun da eve bakması lazım.

Herkesi savunuyoruz
Dindar Habat, Türkmen kökenli
Önce Özgür Suriye Partisi’ne katıldım. İnsanları savunduklarını söylemişlerdi. Bir hafta geçti baktım uyuşturucu kullanıyorlar. İnsanlara işkence yapıyorlar, evlerine girip paralarını alıyorlar, eğer vermezlerse işkence yapıyorlar. Sonra çıktım aralarından. Şimdi YPG’ye girdim. Arap’ı, Kürt’ü, Türk’ü herkesi savunuyoruz.

Hıristiyan cemaati

Nusra oğlumu kaçırdı
(MH) Nusra 23 yaşındaki oğlumu kaçırdı. O zamanlar Serekani onların elindeydi. YPG onları henüz Serekani’den çıkartmamıştı. Fidye istediler. 600.000 Suriye parası karşılığı bıraktılar. Yanlarında başka çocuklar da vardı. Onlara çok zulüm yapmışlar. Gelince onu başka bir yere gönderdik. İki kızım da Halep’te üniversiteye gidiyorlardı. Savaştan sonra yollar kapandı. Ne biz oraya gidip gelebildik ne de onlar gelebiliyor. Şimdi telefonlar da kesildi, 8 gündür hiç haber alamıyoruz.

Allah onları affetsin!
(GF) Şimdi Nusra şehri ele geçirmek için YPG ile çatışıyor. Nusra gittiğinden beri psikolojik anlamda çok rahatız. Nusra buradayken saçlarını açık bırakmış bir kız gördü, “Başını kesmek gerek” dedi. Biz o zamandan beri saçlarımızı toplamaya başladık. Eskiden kilisemiz çok kalabalık olurdu. Her pazar dolardı. Burası kutsal bir yerdir. Nusra her yerini yıktı. Bir defasında iki bomba yerleştirmişler Allah’tan patlamadan fark edildi. Kilisenin bu haline içimiz çok acıyor. Tek söyleyebileceğim Allah onları affetsin.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle