GeriKelebek Suna Kıraç’tan futbolcu hastalığı için 350 bin dolar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suna Kıraç’tan futbolcu hastalığı için 350 bin dolar

İşkadını Suna Kıraç, ALS hastalığı araştırmalarında kullanılmak üzere Boğaziçi Üniversitesi’ne 350 bin dolar bağışladı. Suna-İnan Kıraç Vakfı’nın bağışıyla üniversitenin Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde yeni bir laboratuvar kurulacak, sinir dejenerasyonuna bağlı hastalıklarla ilgili araştırmaların kapsamı genişletilecek.

Türkiye’de 6 bin kişinin yakalandığı sanılan ALS (Amiyotrofik Lateral Skleroz) hastalığı, ilk kez futbolcu Sedat Balkanlı’yla kamuoyunun gündemine gelmişti. Nobel ödüllü astrofizikçi Stephen Hawking ile Çin lideri Mao’nun da yakalandığı hastalığın nedeni, beyin kabuğu, beyin sapı ve omurilikteki kas hareketinden sorumlu sinir hücrelerinin ölmesi. Hastalık konuşma veya yutma bozukluğu, el ve ayaklarda güç kaybıyla ortaya çıkıyor, zaman içinde yutma ve konuşma işlevinin tamamen kaybolmasına neden olabiliyor. Yüz binde 2-6 sıklıkta görülen hastalığın bazı türlerinin tanısı genetik testlerle yapılıyor. Ancak henüz kesin tedavisi yok.

Kıraç çiftinin bağışıyla Boğaziçi Üniversitesi’nde kurulacak Suna İnan Kıraç Vakfı ALS ve Nörodejenerasyon Araştırma Laboratuvarı’nda hastalığın tedavisi üzerine moleküler düzeyde çalışmalar yapılacak. 1997’den bu yana, Prof. Dr. A. Nazlı Başak yönetiminde, ALS ve nörodejeneratif hastalıklar üzerine çalışan araştırma ekibine burs sağlanacak.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle