GeriStil Modanın kutsal ayında neler oldu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Modanın kutsal ayında neler oldu?

Modanın kutsal ayında neler oldu?
refid:27242020 ilişkili resim dosyası

Dünyanın en önemli dört moda haftasının gerçekleştiği sezonun tam ortasındayız. Önümüzdeki 6 ay boyunca bu trendleri konuşacağız. New York ve Londra Moda Haftaları sona ermişken buyurun bir ara değerlendirmeye...

Sokak stilinin, blog’ların ve bloggerların, sosyal medyanın ve ünlü-marka işbirliklerinin ön plana çıktığı bir sezonun içerisindeyiz.

Özellikle New York Moda Haftası sırasında Apple Watch ve Intel- Opening Ceremony giyilebilir teknoloji işbirliklerinin lansmanları, Ralph Lauren’in 4D yani dört boyutlu hologram defilesiyle koleksiyon sunum teknikleri de klasik defilelerin belki de artık yetmediğinin göstergesiydi.

Calvin Klein, New York Moda Haftası’nın sosyal medyada en çok ismi geçen markasıydı. Elbet bu unvanda Justin Bieber’ın ‘Fashion Rocks’ gecesinde sahneye Calvin Klein boxer giyerek çıkmasının etkisi büyüktü. Yine de defile, Marc Jacobs ve Michael Kors defilelerinin sosyal medya görünürlüğünü 9.7 milyon total etki ile çoktan geçmişti.

ÖN SIRALAR YİNE ONLARIN

Modanın kutsal ayında neler oldu

Rihanna New York’da hiçbir defileyi kaçırmadı.

Ön sıra ünlülerinin Paris Moda Haftası’yla birlikte en çok görüldüğü hafta New York Moda Haftası olur her zaman. Bu sezon da Rihanna pek çok New York defilesinde ön sıradaki yerini aldı. Sarah Jessica Parker, Gareth Pugh’ın enstalasyon gecesinde ve Calvin Klein’ın şovunda arz-ı endam etti. Ünlü yonetmen Spike Jonze ise daha önce ‘HER’ filmi için beraber çalıştığı Opening Ceremony markası için tek perdelik bir oyun yazıp yönetti. Elle Fanning, Bobby Cannavele, Dree Hemingway ve Karlie Kloss’un oynadığı oyun ve yeni sezon koleksiyon sunumu New York Times moda yazarı

Vanessa Friedmann tarafından yerden yere vuruldu ve gereksiz bir ‘cool’ luk çabası olarak adlandırıldı.

Son yıllarda, ülkelerini dünya moda sektorünün önemli oyuncularından biri haline getirmede katkıları büyük olan Rus it-girl’lerin yerini, Koreli ünlü şarkıcı ve oyuncular almaya başladı, New York Moda Haftası’nda ön sıralarda, Uzakdoğu pazarının da en önemli pazar haline gelmesiyle de Koreli ünlüleri sıkça görmeye başladık.

Modanın kutsal ayında neler oldu

Muhteşem üçlü Kate Moss, Charlotte Casiraghi ve Anna Wintour (sağda) Gucci defilesindeydi.

Milano’da ise, geçen sezon tasarımcı Jeremy Scott’un Moschino için gerçekleştirdiği ilk defilede ünlü şarkıcı Katy Perry’nin Milano trafiğini hesaba katmayıp şova bir saat geç gelmesinin ve moda basının olayı protesto etmesi üzerine defilelere ünlü getirme obsesyonu azalmış görünüyor şimdilik. Elbet önümüzde daha Dolce & Gabbanna, Roberto Cavalli gibi ünlü seven markaların defileleri var. Ama şimdilik sadece Oscar ödüllü Amy Adams’ın Max Mara, Kate Moss ve Charlotte Casiraghi’nin Gucci defilesi katılımı dışında Milano, sadece modaya konsantre olmuş durumda gözüküyor. Yine ünlü seven markalardan DSquared2 bile, şarkıcı Fergie’nin yeni parçasının lansmanını defilelerinde yapmasına rağmen, şarkıcıyı ön sıraya getirtememişti. Bu konuda elbet geçen sezon bombayı Paris’teki sezonun son defilesinde Miu Miu markası taze Oscar ödüllü Jared Leto ve Lupita Nyongo’yu oturtarak yapmıştı.

Modanın kutsal ayında neler oldu

Hip’liğin adresi: Londra sokak modası.

Londra Moda Haftası’nda, İskoçya’nın bağımsızlık referandumu öncesi, Vivienne Westwood, Red Label şovunda tüm modelleri, ‘EVET’ rozetleriyle podyuma çıkardı. Samantha Cameron ise ev sahipliğini yaptığı Moda Haftasının açılış kokteylindeki konuşmasında ‘English Fashion’ yerine ‘British Fashion’ diyerek mesajını verdi. İskoç kökenli tasarımcılar Christopher Kane, Jonathan Saunders ve Holly Fulton ise Londra’da yaşadıkları için oy verme hakları olmamasına ragmen ‘Let’s Stay Together’ kampanyasına destek veren mektuplarıyla, ‘HAYIR’ oyuna davet ettiler modaseverleri.

Enerjinin ve dinamizmin hayli yüksek olduğu Londra Moda Haftası koleksiyonlarında, işçilik, deneysellik ve sanatsal yaratıcılık ön plandaydı.

Londra’ya has tasarım kodlarının sınırlarını genişleten tasarımcılar ve markalar arasında en iyiler Christopher Kane, Mary Katrantzou, JW Anderson, Erdem, Jonathan Saunders, Giles, Peter Pilotto, Preen, Burberry Prorsum ve Simone Rocha idi.

Londra Moda Haftası trendlerinde öne çıkanlar; renk, kumaş teknolojileri ve uygulamaları, baskı, desen, uzun ve rahat siluetlerdi. Bir süredir Londra’daki Tate Modern müzesinde devam eden Henri Matisse: The Cut-Outs sergisinin etkisi ise birçok tasarımcının koleksiyonlarında desen tasarımı, aplike uygulamalar, renk çeşitlemeleri yeni bohem ve 70’ler olarak kendini gösterdi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle