GeriStil Göz çevrenize özel bakım önerileri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Göz çevrenize özel bakım önerileri

Göz çevrenize özel bakım önerileri

Vücudumuzun en hassas bölgelerinden biri olan göz çevresi yaşlanma ve yorgunluk belirtilerinin kendisini en çok gösterdiği yerlerin başında geliyor. İşte göz çevresine özel bakım önerileri...

Yaşlanma belirtilerinin ve yorgunluğun kendini en çok belli ettiği bölgeler arasında yer alan göz çevresi, hassas yapısıyla özel bir bakım ister. Doğal ya da iyi markaların, kaliteli bakım ürünleriyle daha aydınlık ve sağlıklı bir görünüme kavuşmak için aşağıdaki bakım önerilerini uygulayabilirsiniz.

Temizlemeyi İhmal Etmeyin

En iyi cilt bakımı rutini temizlik ile başlar. Göz çevresi incecik ve hassas yapısı ile alkol ve yağ içeren ürünler ile temizlenemez. Bu bölge için misel sular en uygun temizleyicilerdir. Misel su ile temizlediğiniz göz çevreniz, bakım için hazır hale gelir.

Göz çevrenize özel bakım önerileri

Gün İçinde Mutlaka Nemlendirin

Göz çevresi, göz kapağı da dahil olmak üzere neme yoğun bir şekilde ihtiyaç duyar. Kullanacağınız göz kremi; yaşınız, cilt yapınız ve hassasiyetiniz ile doğru orantılıdır. Doğru ürünü bulduktan sonra sabahları ve akşamları iki kez nemlendirici uygulamamanız yeterlidir.

Morlukları Aydınlatın

Pek çok kişi genetik ya da dış etkenlerden (uykusuzluk, yorgunluk vb.) dolayı göz altı morluklarından şikayet eder. Göz altı morlukları için aydınlatıcı etkili kremlerin yanı sıra evde hazırlayacağınız doğal maskeleri de deneyebilirsiniz. Örneğin dinlendirici etkisi ile papatya çayı ya da yeşil çay ile yapacağınız kompres, özellikle de buzlukta soğutulmuş şekilde uygulanırsa etkili olacaktır.

Göz çevrenize özel bakım önerileri

Doğru Beslenin

Daha aydınlık ve sağlıklı göz çevresi için düzenli uyku ve beslenme çok önemlidir. Göz çevresi için en etkili vitamin olan A vitaminini havuç, pazı, kırmızı et, yumurta ve ıspanak yiyerek alabilirsiniz. Bu yiyecekler, gözlerinizi daha sağlıklı hale getirecektir.

Torbaları Küçültün

Göz altı torbaları için doğal yöntemlere başvurabilirsiniz. Torbalar için en etkili doğal bakım maskelerinden birini tek bir patates ile uygulayabilirsiniz. Bunun için halka halka doğradığınız patates dilimlerini gözünüzün üstüne koyup 5-10 dakika bekleyerek torbaların küçülmesini sağlayabilirsiniz.

Göz çevrenize özel bakım önerileri

Şiş Gözlerle Uyanmayın

Yorgunluk ve uykusuzluk nedeniyle ödem oluşan gözler şişer, sağlıksız görünür. Nemlendirmek ve krem kullanmak kimi zaman şişkinliklerin oluşumunu engellemeye yetmez. Sirke, süt, bal ve ılık su ile hazırlayacağınız kremsi maskeyi, göz çevrenize sürüp ince bir havluyla örterek 8-9 dakika beklediğinizde şişkinliklerinizin azaldığını görebilirsiniz. Daha pratik bir yöntem olarak buz ile kompres yapmayı da deneyebilirsiniz.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle