Derya Şensoy ne sever?

Kıyafetlerinde siyah-gri gibi dikkat çekmeyi sevmeyenlerin renklerini tercih eden Derya Şensoy iş takılara gelince bir renk tutkununa dönüşebiliyor. Bu sezon Elle ayakkabının yüzü olan Şensoy’un spor ayakkabılara aşkıysa tükeneceğe benzemiyor.

Pınar ÇELİKEL - Fotoğraflar: Mehmet ERZİNCAN // ALL ACCESSORIES
12.12.2014 - 12:52 | Son Güncelleme :

Hazreti Google’a ismini yazdığınız zaman bebeklik fotoğrafları bile çıkıyor Derya Şensoy’un. Ünlü bir çiftin çocuğu olmanın avantajı. Tabii bir de hakkında beklentilerin yüksek olması gibi bir dezavantaj da yaşıyor hayatta. Geçen sezon Doksanlar dizisinde gösterdiği performansıyla iyi tepkiler aldı. Bu sezon da Elle ayakkabının reklamlarında görüyoruz kendisini. Aksesuar konusunda tam bir koleksiyoner. Ama ille de pahalı olsun gibi bir derdi yok. İlkokuldan kalma çilekli küpeleri bile duruyor. Biz buluştuğumuzda her bir parmağında ayrı bir yüzük vardı. Hatta kimilerinde 2-3 tane birden... Takıp-takıştırmayı seviyor yani. Bir yandan da rahatına düşkün. Eğer bir aksesuar onu rahatsız ediyorsa güzel olması, üzerinde iyi durması bir şey ifade etmiyor. İçten, sıcak kanlı, tatlı tatlı anlatan Şensoy’un aksesuarları mercek altında..

Oyunculuk anne-babadan gelen bir heves mi? Sonu kolay gelir mi, yoksa bu konuda inatçı mısınız?
Derya Şensoy ne severArmut dibine düşer durumu oldu diyebiliriz. Oyunculuk ablamla küçüklüğümüzden beri içinde olduğumuz ve sevdiğimiz şeydi. Bu işin ne kadar zor olduğunu küçük yaşta gören iki insanız. Anne ve babamız bize her zaman, “Kolunuzda bir altın bileziğiniz olsun, oyunculuk bugün var yarın yok,” dedi. Gerçekten de bir diziniz oluyor, o bitiyor, belki altı ay başka bir işiniz olmuyor. Ben de anne ve babamı dinleyip Amerika’da Parsons’ta ilüstrasyon ve animasyon okudum.

Ülkeye dönmeyip çizgi filmlerle bir hayat kurmayı hiç düşünmediniz mi?
Düşünmedim çünkü ailemden uzak kalabilen biri değilim. Hatta bir hocamın Nickelodeon’da çalışma teklifini geri çevirip döndüm. Nickelodeon hep orada duruyor, bir gün yine giderim. Ama ailemle geçireceğim güzel senelerimi bir daha geri getiremem.

Derya Şensoy ne sever

Peki animasyon, oyunculuğun önüne geçer mi?
Ben çizmeden durabilen biri değilim. Burada otururken ajandama çiziyorum ya da evde kağıtlarıma. Henüz bir sergiye dönüşmedi ama öyle bir projem var. Okuldayken, “Animasyon çok emek isteyen, yalnızlık getiren bir iş, yapmak istediğine emin misin?” demişlerdi bana. Çizgi film, bilgisayar başında günler ve geceler demek. Yani oyunculukla birbirinden çok farklılar. Ama beraber yürümeyecek işler değil. Ama biri ağır basacaksa bu çizim olur bence.

Neler çizmeyi seviyorsunuz?
Çizdiğim şeyler moral durumuma göre değişiyor. Üzgünken de resim çiziyorum, mutluyken de... Resme baktığımda ne zaman çizdiğimi anlıyorum. Desen ve detay çizmeyi seviyorum. O kadar küçücük şeyler çiziyorum ki gözlerim çok yakında bozulacak.

İlkokulda defter kenarlarına da çizer miydiniz?
Evet, ilkokuldan lise sona kadar ders dinlemeyip resim çizdiğim için sınıftan atılan öğrenciydim ben. Halbuki çizip bir yandan çok daha iyi dinleyebiliyordum. Elimde defterimle çıkmak zorunda kalıp, ceza alırdım.

Ellerinizde bu kadar çok yüzükle çizim yapmak zor olmuyor mu?
Çizim yaparken hepsini çıkartıyorum elbette. Hatta kağıdım boyanmasın diye ojelerimi bile çıkartırım. Takı takmayı çok seviyorum. İyi bir takı koleksiyonum olduğunu söyleyebilirim.

Derya Şensoy ne sever

Neler var bu koleksiyonda ağırlıklı olarak?
Çok değerli mücevherleri olan biri değilim. Ama ilkokula giderken taktığım çilekli küpelerimi bile sakladığım için gerçekten geniş bir koleksiyonum var. Mesela yarın beni o çilekli küpelerle de görebilirsiniz.

Bu kolesiyona bakınca zaman içinde zevkinizin nasıl değiştiğini söyleyebilirsiniz?
Küpe bende bir hastalık. Özellikle büyük küpeler bir dönem vazgeçilmezimdi. Özellikle, renkli ve taşlı olanlar. Artık çok büyük takılar takamıyorum. Takmıyor olabilirim ama veremem de kimseye. Dursun. Belli mi olur belki bir gün takmak isterim. Bu ara yüzüğe sardım. Sıra sıra yüzük takıyorum. Dizi dönemlerinde hiçbir şey takamadığım için şimdi boş zamanı değerlendiriyorum.

Aksesuar alışverişi için mesai harcar mısınız?
Evden alışveriş yapmak üzere çıkmam. Genelde hep bir yerlerde görür alırım. Ben de takı yapıyorum. Aldığım kıyafetleri de olduğu gibi giymem. Boyarım, keserim, biçerim. Mutlaka benden bir şeyler eklerim üzerine.

Nerelerden alışveriş yaparsınız?
İşimiz gereği katılmamız gereken pek çok davet oluyor. Oralara giderken özenmek gerekiyor ama onun dışında beyaz tişört, jean pantolonla geçiyor hayatım. Siyah tişört, gri sweatshirt dolabımda en yoğun bulunan şeyler. Tabii bir de spor ayakkabılar.

Derya Şensoy ne sever

Özel marka tercihleriniz var mı ayakkabıda?
Kışın bot da giyiyorum tabii ama eğer çok özel bir durum yoksa spor ayakkabıdan vazgeçmiyorum. Bir süredir Elle ayakkabının marka yüzüyüm.

Trendlere uyup gece çıkarken de spor ayakkabı giyer misiniz?
Hayatımda son iki senedir topuklu ayakkabı var. Bu durum moda olmadan önce de gece spor ayakkabı giyerdim. Şimdi de devam ediyorum. Bazı elbiseler ve davetler topuklu ayakkabı gerektirdiği için dolabımda elbette topuklu ayakkabılarım da var.

Dolabınızı açsak kaç çift ayakkabı buluruz?
Ayakkabı kadın için önemli bir şey. Bir sürü kadın gibi annemin de en büyük hastalığıydı. Ben de onu görerek büyüdüm tabii. Kıyafeti değiştiren, tamamlayan, başka boyut katan bir aksesuar. Bir elbisenin altına spor ayakkabı ya da topuklu ayakkabı giymek bambaşka iki görüntü yaratabilir. Şu anda Elle ayakkabı anlaşmamdan dolayı dolabımda çok ayakkabı var.

Kendinizi Elle ayakkabı reklamlarında ilk kez gördüğünüzde ne düşündünüz?
Kanal değiştirdim. (Gülüyor) Kendimi reklamlarda görmeyi sevmiyorum.

Peki dergi sayfalarında...
Fotoğraflar çok güzel oldu. Ne yapmışlar bilmiyorum ama çok güzel çekmişler. Bakmak çok hoşuma gidiyor.

Parmaklarınızdaki ince yüzükler nereden? Hangi marka sizi kendine bağımlı hale getirdi?
Bu ara MonReve’e taktım. Online alışverişte de lidyana.com’dan sıkça alışveriş yapıyorum. Amerika’da okuyan biri olarak online alışveriş uzun yıllardır hayatımda. Ama online’da çok riske girmeyi sevmem. Mesela kıyafet ağırlıklı alışveriş yapmam. Markayı tanımıyorsam, bedenden emin değilsem online almam. Aksesuarlar daha risksiz gelir bana.

Derya Şensoy ne sever

Minik bir portföye sığabilen becerikli kadınlardan mısınız?
Neredeee... (Gülüyor) Ben çantasıyla yaşayan biriyim. İçinde kıyafete kadar her şey olur. Gece çıkarken küçük bir model kullanmak beni çok zorluyor. Küçük çanta biraz topuklu ayakkabı gibi. Zorunlu kalmadıkça kullanmıyorum.

Ruhunuz hangi renklere vurgun?
Takı konusunda bir sınırlandırmam yok. Bugün parmaklarımda incecik altın rengi yüzükler var evet ama yarın neon bir küpeyle de karşınıza çıkabilirim. Onu takmam, bunu yapmam gibi bir ayrım yok benim için takı konusunda. Kıyafetteyse pembe tercih etmem. Daha çok siyah, gri tercih ederim. Takıdan da renkleri silersem üzerimde hiç renk kalmamış oluyor neredeyse.

El bileğinizdeki pırıltılı gümüş ve altın renkli dövmeler gerçek mi?
Yok değiller. MonReve’den aldım bu sahte dövmeleri. Bana küçüklüğümüzde sakızdan çıkan çıkartmaları hatırlattılar. Yüzüme de yapacaktım ama cesaret edemedim aniden bir çekim çıkar diye. Bir tane gerçek dövmem var. Avuç içimde bir kalp motifi. Bir bölümü çıktı, kalp olduğu anlaşılmıyor artık. Dövme maceram bununla başladı ve bitti.

Çok mu acıdı?
Evet avuç içi olduğu için yapılırken çok acıdı. Ablamla beraber yaptırdık. O sağ eline, ben de soluma yaptırdım. Ellerimizi birleştirdiğimiz zaman kalpler üst üste geliyordu. Fakat el içinde dövme çok iyi tutmazmış. Benim kalbimin bir bölümü çıktı. Ferhan’ınkinde de sadece bende çıkan kısım kaldı; gerisi silindi. Şimdi el ele tutuştuğumuzda iki dövme tek kalp oluşturuyor. Benim kalbimin eksik kısmını Ferhan’ın elindeki çizgi tamamlıyor.

Hediye olarak takı almayı sever misiniz?
Bana hediye alınmasından çok insanlara hediye almayı severim. Pahalı hediye almayı anlamlı bulmuyorum. Daha çok bir şey görüp, ‘Aaaa bu X’e göre,’ derim ve onu o kişiye alırım. Bayram, seyran beklemem. İçine de kendimden mutlaka bir şey katarım. Ya paket yaparım ya üzerine bir şeyler çizerim. Aksesauar kız arkadaşlara doğum günlerinde alınacak kurtarıcı bir hediyedir.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün