GeriStil Çocuğunuzun karakterine uygun çocuk odası renk seçimi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğunuzun karakterine uygun çocuk odası renk seçimi

Çocuğunuzun karakterine uygun çocuk odası renk seçimi

Dekorasyon söz konusu olduğunda her odanın kendine göre zorlukları vardır elbette, ancak evlerimizin ve hayatlarımızın neşesi ve kıymetlileri olan çocuklarımız için yaşam alanları dizayn etmenin çok daha başka zorlukları var.

Çocuk odaları hem eğlenceli ve neşeli, hem çocuğunuzun kendini içinde rahat ve iyi hissedeceği, ama aynı zamanda da sağlıklı bir uyku için çok kalabalık ve yoğun olmayan, sağlıklı mobilya ve malzemelerin seçilmesi gereken ve her şeyden önemlisi de çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunacak konseptlerle dizayn edilmesi gereken yaşam alanlarıdır.

Her yaşam alanında olduğu gibi, çocuk odalarında da dekorasyonu belirleyen en önemli unsurlardan biri odaya hakim olan renk seçimidir elbette. Renklerin insan psikolojisindeki önemi  hepimizin malumu. Çocuklar için de bu durum farklı değil. Nasıl ki hepimizin en sevdiği renkler ve tonlar karakterlerimize ve zevklerimize göre değişiyorsa ve kendimizi sevdiğimiz renklerin hakim olduğu yaşam alanlarında daha enerjik ve daha rahat hissediyorsak; uzmanlar, çocuklar için hazırlanan odaların da mizaçlarına göre renklendirilmesi ve dizayn edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Nasıl mı? İşte çocuğunuzun huyuna göre onu psikolojik olarak olumlu etkileyecek renkler ve dekorasyon modelleri...

SEVECEN VE MERHAMETLİ: PEMBE 

Çocuğunuzun karakterine uygun çocuk odası renk seçimi

Kaynak: Tyler Mandic Ltd

Renkler ve insan psikolojisi üzerindeki etkileri konusunda yapılan araştırmalar sevginin rengi olan pembenin huzur verici ve yatıştırıcı etkisini vurguluyorlar. Pembenin genellikle kız çocuklarına yakıştırılan bir renk olmasının sebebi de kız çocuklarının çok daha sevgi dolu olmaları olsa gerek. Ancak artık kızlara pembe, erkeklere mavi konseptler hazırlanmasının çocuklar için cinsiyet rolleri ve ezberleri oluşturduğundan yanlış olduğu da vurgulanıyor. Dolayısıyla pembenin huzur dolu ve enerjik sevecenliği yalnızca kız çocukları için düşünülmemeli. Çocuğunuza oda hazırlarken önemli olanın çocuğunuzun cinsiyeti değil onun karakteri ve psikolojisi olduğunu unutmayın.

TURUNCU: AKTİF VE İYİMSER 

Çocuğunuzun karakterine uygun çocuk odası renk seçimi

Kaynak: Home Deco Decoracion

Yeşilin ve kırmızının bir araya gelerek oluşturduğu turuncu renk yaşam alanlarında sıcak, enerjik ve eğlenceli bir atmosfer yaratıyor. Bu yüzden de aktif, öne çıkan, oyuncu ve enerjisi yüksek çocuklar için turuncu en uygun renklerden biri. Ancak turuncu renkli çocuk odası dizaynında dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta var. Turuncuyu doğru renklerle harmanlamalısınız: Örneğin siyah, özellikle çocuk odalarında turuncu ile kombin yapmak için uygun bir renk değildir çünkü siyah ve turuncu ikilisi çocuklar üzerinde karamsarlık gibi olumsuz etkiler yaratabilir.

UYUMLU VE DİNGİN: YEŞİL 

Çocuğunuzun karakterine uygun çocuk odası renk seçimi

Kaynak: Jorge Cases

Yeşilin huzur verici etkisi yetişkinler kadar çocuklar için de geçerli. Özellikle sakin, çevresiyle ve diğer çocuklarla kolayca uyum sağlayabilen, dingin mizaçlı, daha okumayı bile öğrenmeden kitaplara meraklı çocuklar için yeşil renk tonlarının uyumlu ve huzur verici bir dekorasyonla harmanlanması çocuğunuzun odasını daha çok sahiplenmesini ve kendisini rahat ve huzurlu hissetmesini sağlayacaktır.

“ZEKA KÜPÜ" VE MERAKLI MİNİKLER İÇİN SARI

Çocuğunuzun karakterine uygun çocuk odası renk seçimi

Kaynak: My Italian Living

Son derece iyimser bir enerjisi olan ve neşeli renklerin başında gelen sarı; duygusal güç ve kendine güveni temsil ediyor. Entelektüel bir renk olarak da kabul edilen sarının düşünce gücünü de geliştirici bir etkisi olduğu vurgulanıyor. Çevresine meraklı olan, her yeni şeyi öğrenmeye çalışan, gözünden zeka pırıltılarını okuyabildiğiniz, enerjik ve hareketli çocuklar için sarı en doğru seçim. Ancak sarı da kullanılırken dikkatli olunması gereken renklerden biri. Aşırı sarı kullanımı yorucu bir atmosfer yaratabilir, yanlış ton kullanımı ise depresif etkiler yayabilir. Doğru bir çocuk odası dekorasyonunda canlı sarı tonları tercih etmeli ancak bütün odayı bu tonla kaplamamalı ve sarıyı diğer renklerle harmanlayarak kullanmalısınız.

YARATICI ÇOCUKLAR İÇİN MOR TERCİH EDİN

Çocuğunuzun karakterine uygun çocuk odası renk seçimi

Kaynak: My Italian Living

Çocuğunuzun en sevdiği aktivite resim yapmak ya da oyun hamuruyla birbirinden güzel şekiller yaratmak mı? O halde gizemi, ruhani uyanışı ve yaratıcılığı simgeleyen mor, çocuğunuzun odası için harika bir seçim olacaktır. Ama özellikle duvarlarda mor kullanmayı düşünüyorsanız, boğucu bir atmosfer yaratmamak için koyu tonları değil açık tonları tercih etmelisiniz.

YUMUŞAK HUYLU ÇOCUKLAR İÇİN MASUMİYETİ TEMSİL EDEN BEYAZ 

Çocuğunuzun karakterine uygun çocuk odası renk seçimi

Kaynak: Holland and Green

Renk skalasındaki en saf renk tabii ki beyazdır. Uysallığıyla, yumuşak huylu karakteri ve masum tavırlarıyla herkesin kalbini çalan şirin çocuklar için de en uygun çocuk odası dekorasyonu beyaz rengin hakim olduğu odalar elbette.

 

homify.com.tr Tarafından hazırlanmıştır.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle