GeriKelebek Star Trek blöfçünün rehberi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Star Trek blöfçünün rehberi

Star Trek blöfçünün rehberi
refid:23458152 ilişkili resim dosyası

Yedi dizi, 11 film, onlarca roman ve oyun...

Atılgan, 47 yıldır Uzay Yolu evreninde dolaşıyor. 12’nci film vizyona girerken, bu uzun destana hâkim olmayanlar, Star Trek hayranları karşısında ezilmesin. İşte 40 yıllık Uzay Yolu gurusu gibi konuşmak isteyenler için hile defteri.

Ünlü ‘Işınla Scotty’ repliği, ‘Bir daha çal Sam’ gibi bir şehir efsanesi. Kaptan Kirk’ün buna en yakın lafı orijinal seride ‘Scotty, bizi ışınla’ (Scotty, beam us up) oldu.
 1987’de Star Trek Next Generation’la akıllara kazınan ‘Kimsenin gitmeye cesaret edemediği yerlere gitmek’ sözü, Beyaz Saray’ın 1957’de Sputnik sonrası hazırladığı kitapçıktan alıntı.

/images/100/0x0/55ea5637f018fbb8f87952b0

Öykünün yaratıcısı Gene Roddenberry ve Scotty’yi canlandıran James Doohan öldükten sonra külleri NASA roketleriyle taşınıp uzaya saçıldı.

Toplam 726 bölüm süren dizileri ve 11 filmi arka arkaya izlemek üç hafta alıyor.
60’lı yıllardaki orijinal seri 79 bölümden sonra düşük reytingler yüzünden yayından kaldırıldı. Fakat tekrarları o kadar ilgi gördü ki, dizi kısa zamanda kült oldu. Şimdi 100’den fazla ülkede yayımlanıyor, sadece ABD’de 120 televizyon kanalında hâlâ Kaptan Kirk var.

Televizyon yöneticileri dizi projesi ilk önlerine geldiğinde Leonard Nimoy’un canlandırdığı Spock karakterinin değişmesini istedi. Sivri kulakları ve çekik kaşlarıyla şeytani görüntüsünün izleyiciyi iteceğini düşünüyorlardı.
 Barack Obama, 2008’de Leonard Nimoy’la (Spock) buluşmasında oyuncuyu Vulcan selamıyla karşıladı.
1968’de Kaptan Kirk ve siyah Uhura arasındaki öpüşme ABD televizyonlarının ilk ırklararası öpüşmesi olarak tarihe geçti.
İlk zamanlarda Star Trek, Dünyayı Kurtaran Adam’dan hallice, efektler mütemadiyen ucuz ve acemiydi. Mesela ışınlanma efekti suya karıştırılan sim görüntüsünün montajlanmasıyla yapılıyordu.

Star Trek: First Contact’te Borg’ların kullandığı yanıp sönen ışıklı gözler, yapımda çalışanların isimlerini Mors koduyla tekrarlıyordu.
1979’daki sinema filminin tanıtımlarını Orson Welles seslendirdi.
Star Trek Next Generation oyuncuları maaşlarına zam yapılmasını talep ettiğinde, Wesley Crusher’ı canlandıran Wil Wheaton’a para yerine Crusher’ı teğmen rütbesine yükseltme teklif edildi. Wheaton “Ev sahibim kirayı istediğinde, param yok ama merak etme teğmen oldum mu diyeceğim” cevabıyla reddetti.

Atılgan’ın koridorlarında dikkatli gözlerin göreceği GNDN yazılı küçük panellerin anlamı şu: ‘Goes nowhere, does nothing’ (Hiçbir yere gitmez, hiçbir şey yapmaz).
Star Trek, 2000’de en çok devam yapımıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.
Scotty’yi canlandıran James Doohan’ın İkinci Dünya Savaşı’nda kaybettiği sağ orta parmağı, çekimlerde elinin sürekli gizlenmesine sebep oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle