GeriKelebek Sporda başarı, fiziğin dışında ‘zihin’ istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sporda başarı, fiziğin dışında ‘zihin’ istiyor

İskoçya’da Edinburgh Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, sporcuların performansında fiziksel yeteneğin yanı sıra, zihinsel gücün ve motivasyonun da önemli olduğu ve her şeyin sporcunun kafasında yattığı kanıtlandı.

Edinburgh Üniversitesi tarafından aralarında milli atletlerin de bulunduğu üst düzey sporcular üzerinde yapılan araştırma, performans artırıcı ilaçların sanıldığı kadar önemli olmadığını, her şeyin sporcunun kafasında yattığını gösterdi.

Uzmanlar, araştırmaya katılan 16 atlete, zamana karşı 1000 metre koşmadan önce, ufak bir oyun oynayarak, kendilerine daha hızlı koşmalarını sağlayacak bir ilaç verdiklerini söyledi. Aslında sporcuların bir kısmına etkisiz bir ilaç içirilirken, bir kısmı da sadece içtiğine inandırıldı. Performans artırıcı ilaç aldığını zanneden sporcuların hemen hemen tümü, kişisel derecelerini yüzde 5 oranında geliştirdi.

Araştırmayı gerçekleştiren eski milli atlet Mary McClung, en iyi atletlerin bile yüzde 100 performans sergilemediklerini ve sporcuların zihinsel olarak kendilerini iyi hazırlamaları durumunda çok daha başarılı olacaklarını vurguladı. Araştırmada insanların beklentileri ve bunun performans üzerindeki etkisi üzerinde durduklarını söyleyen McClung, ‘Eğer insanlara en iyisini yapacaklarını söylerseniz ya da onlara kendilerini daha iyi hale getirecek bir şey verdiklerini söylerseniz, mutlaka daha iyi yapacaklardır’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle