GeriKelebek Sosyal köşe kapmaca
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sosyal köşe kapmaca

Çok “cool” bir bara giriyorsunuz ve hemen bunu arkadaşlarıma anlatmam lazım diyorsunuz. Arkadaşlarınıza tek tek mesaj atmak yerine bir internet sitesine giriyorsunuz.

İşte o site Foursquare. Bir sosyalleşme ağı. Facebook’un yavaş yavaş ömrünü doldurduğunu düşünenler için gece hayatı oyunu. Ancak hemen heveslenmeyin henüz Türkiye’ye gelmedi.
Ağustos 2008’de devreye giren sistem, büyük patlamasını geçen yaz yaşadı. Adı, dörde bölünmüş zemin üzerinde oynanan bir tür top oyunundan geliyor. Denis Crowley tarafından sosyal uygulama olarak özellikle i-phone için geliştirildi. Ancak kullanmak için i-phone sahibi olmak şart değil. Sadece internet bağlantısı olan bir telefona ihtiyaç var. Telefonunuzda internet yoksa belli bir numaraya SMS göndererek nerede olduğunuzu, diğer üyelerin görmesini sağlayabiliyorsunuz.
Diyelim bir mekana gittiniz ve buradan Foursquare’e girdiniz. Karşınıza derhal, burada daha önce yemek yemiş, ya da eğlenmiş üyelerin yorumları, favori şeyler listeleri çıkıyor. Hatta oradan çıkınca içki içmeye veya dans etmeye nereye gidebileceğinizi bile siteden öğrenebiliyorsunuz. Sisteme her girdiğinizde puan kazanıyorsunuz. Yakın çevrenizde açılan yeni bir yeri keşfetmek 5, bir gecede birden fazla mekan gezmek 2, buralara arkadaşlarınızı da peşinizden sürüklemek 1 puan. Yeni yerler keşfetmenin, uzak yerlere seyahat etmenin, karaokede çok uzun süre şarkı söylemenin ya da spor salonuna çok sık gitmenin bile puanları var.
Foursquare her mekanın sadık müşteri kaydını da tutuyor. Eğer herkesten daha fazla gittiyseniz oranın “fahri belediye başkanı” ilan ediliyorsunuz. Tabii başka biri gelip ünvanınızı elinizden alana kadar...
İlk olarak Amerika’da kullanılmaya başlanan sistem şu anda Kanada, Avrupa’da Amsterdam, Atina, Barselona, Berlin, Paris, Londra, Roma, Prag, Helsinki gibi kentlere uzanmış durumda. İstanbul’un bu kentlerle yarışan aktif sosyal hayatı düşünülürse, yakında bize de gelmesi sürpriz olmayacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle