GeriKelebek SORU VE CEVAPLAR 187
Paylaş
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
    0
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

SORU VE CEVAPLAR 187

NPİSTANBUL Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden 33 uzman tüm psikoloji ve nöroloji konusundaki sorularınızı cevaplandırıyor!...

SORU
Merhaba ben 5 yıl önce panikatak oldum 3 yıl ciblarex kullandım işe girdim iyi gidiyordu fakat benim paniğim tansiyona karşı enufak baş ağrısında bile hemen tansiyonummu diye panik oluyorum bi türlü kurtulamıyorum beni düşündüren gerçekten tansiyonum çıksa veya tansiyon hastası olsam nasıl anlarım çünkü anne babamda var ama bende tansiyon ölçtürecek cesaret yok boyun fıtığı düzleşme ve kireçleme var baş ağrılarımı ona yoruyorum ama ya TANSİYONSA....bundan nasıl kurtulurum
CEVAP
Sizin öncelikle çok iyi bir psikoterapi ve ilaç tedavisi ile bu anlattığınız panik atak durumunuzu tedavi ettirmeniz gerekiyor. Aynı zamanda iyi bir kardiyoloji uzmanına başvurarak tansiyon hastalığınızın olup olmadığını gerekli laboratuar testleri ve muayene sonrasında tespit ettirmeniz gerekiyor.Tıpta teknoloji çok hızlı ilerliyor.Teşhis ve tedavi imkanları gün geçtikçe artıyor.Korkmanıza gerek yok.Hipertansiyon tedavi edilebilir bir hastalıktır.Ailenizde olması illa sizde de olacak anlamına gelmiyor, ama genetik özellikler hipertansiyon gibi birçok hastalıkta etkin rol alabiliyor. Doç.Dr. Ahmet M. ŞENGÜL NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Medikal Direktör / Başhekim 0216 633 0 666 / 0216 633 0 633

SORU
Bende devamlı aşırı baş dönmesi gözlerin bulanık görmesi ayakta duramama denge sağlayamama gibi haller oluyor doktora gittim tahlil verdi sonucu temiz çıkıyor benim bu hastalığıma bi çare söylerseniz sevinirim ... şimdiden teşekkür ederim.
CEVAP
Fiziksel şikayetlerin sebebi psikojenikdir diyebilmek için mutlaka öncelikle detaylı tetkik ve branş doktorunun fizik muayenesi gereklidir, sizinde nöroloji, KBB,göz  hastalıkları  gibi bölümlere muayene olduktan sonra hala bir neden bulunamazsa bir psikiyatristden yardım almanızın uygun olacağı kanaatindeyim.  Dr.ÖZNUR ateş NPİSTANBUL Hastanesi. www.npistanbul.com T:+90 0216-633-0-633

SORU
13 YILLIK EVLİYİM BEN ÖGRETMENİM ESİM CALISMIYOR 1 OGLUM VAR AMA ESİMİ SEVMİYORUM DISARDAYKEN ONU ÖZLÜYORUM İYİ BİR İNSAN BAZEN ONA LAYIK OLMADIGIMI DÜSÜNÜYORUM AMA ONU GÖRÜNCE SİNİR OLUYORUM GÖZÜM HEP DISARDA. ONUN AKRABASI İLE BİRLİKTEYDİM 2 AY KADAR O DA DUYULUR DİYE BENİ TERK ETTİ ZOR DURUMDAYIM PROZAC KULLANIYORUM 1.5 AYDIR AMA FAYDA ĞÖRMÜYOR GİBİYİM
CEVAP
Merhabalar.Cinsiyet erkek,durum bekar demişsiniz.Soruda da 13 yıllık evliyim demişsiniz.Kimliğinizi biraz gizlemek istemişsiniz ama tablo karışmış.Tabiatıyla bizde nasıl cevap verelim diye zorlanıyoruz.Yinede sizi bir aile terapistinden yardım almaya çağırıyoruz.saygılarımla. Uzm.Psk.Necmettin GÜRSOY NPİSTANBUL Hastanesi. www.npistanbul.com T:+90 0216-633-0-633

SORU
10 yıllık evli 2kızım var.eşimle 1 yıldır maddi manevi sebeplerden ayrı yaşıyoruz eşim boşanmak istiyor ben istemiyorum çünkü hayatın zorluğunu biliyorum çocuklar açısından ve nekadar uğraşsamda boşanmaktan vazgeçiremedim.üstelik kendine ayrı ev açtı ben ve çocuklar annemlerde kalıyorum.çocukları bile görmüyor gözü. hayatında biri var ne yapsam bırakmıyor onu.artık çok korkuyorum gelecekten endişe ediyorum boşansam nasıl başa çıkarım tek başıma 2 kız çocuğu? maddi olarak yardım etmiyor neyapıcam
CEVAP
Boşanma sonrasındaki gelecekle ilgili korku ve kaygılarınızı aşmak için psikolojik destek almanızda fayda var, hukuki olarak evliliği sonlandırmamış olsanız da belli ki eşiniz ilişkiyi kafasında bitirmiş ve fiilen de ayrılığı başlatmış, tek taraflı olarak sadece sizin istemeniz ile evlilik yürümez, üstelik bu durumda sizin çabalarınız sonuçsuz kaldığı için giderek sizi yıpratır ve kendinize güveninizi, öz saygınızı zedeler. Bu durumda evliliği hukuken de bitirmek ve kendinize yeni bir yaşam düzeni yaratmak için çaba harcamak daha akıllıca olacaktır. Eşinizin çocuklarla ilgili olarak alması gereken maddi-manevi sorumlulukları alması iletişim yöntemleri ile sağlanamamış, bu durumda boşanma ile getirilecek hukuki düzenlemeler sizin ve çocukların haklarını gözeteceği için o da üzerine düşen en azından maddi sorumluluğu yerine getirmek zorunda kalacak ve sizin endişelerinizin bir kısmı zaten ortadan kalkacaktır. Uzm.Psikolog Çiğdem Demirsoy NPİSTANBUL Hastanesi www.npistanbul.com T:+90 0216-633-0-633

SORU
Üç senedir anksiyete bozukluğu teşhisi ile cipram tab. kullanmaktayım.üç aydan bugüne kadarda,lustral 50 mg ilacı kullanıyorum.Fakat boğazımda sinirsele bağlı olarak,(DOKTORUN SÖZÜ) yorulduğum zaman bir tıkanma,kuruluk ve de yutkunma zorluğu oluyor.bunun sebebi ne olabilir? teşekkür ederim.
CEVAP
Sıkıntılı durumlarda zaten boğaz kuruluğu olur. Bu normal bir durumdur. Ancak aynı zamanda ruhsal kaynaklı takılma hissi de olabilir. Kullandığınız ilaç yerindedir. Zaman içinde hekiminiz doz ayarlaması da yapacaktır. Geçmiş olsun. Dr. Alper Evrensel, psikiyatrist NPİSTANBUL Hastanesi. www.npistanbul.com T:+90 0216-633-0-633


Yorumları Göster
Yorumları Gizle