GeriKelebek Sokakta başka bir moda var!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sokakta başka bir moda var!

Modaya yön veren ve podyumu sokaklar olan ‘sokak modası’, belirli kalıplara baş kaldıran, söyleyecek sözü, kendini ifade etme isteği olan herkesi bir şeylere ‘ait’ olma duygusundan uzaklaştırıp, kendi tarzını yaratma fırsatı veriyor. Hazıra konmayı sevmeyen, kendi kültürüyle zevklerini birleştiren biriyseniz ve dayatılan değil, yaratılan bir modanın parçası olmak istiyorsanız alışverişe daha fazla vakit ayırmalısınız.

Bu modanın çıkış noktası, New York, Londra gibi metropollerde yaşayan gençlerin giyim tarzı. Zengin bir kültürün, farklı kombinasyonlarla bir araya gelmesiyle oluşan modanın temelinde, kendinizi öncelikli olarak şık ve güzel değil, özgür ve mutlu hissetmek yatıyor. Tasarımcıların ve ünlü markaların yön verdiği bu moda, hip hop kültüründen, geçmişten, pop’tan, rock’tan derinliği olan, yaşam tarzlarlarına etki eden her türlü akım ve dönemden etkileniyor. Örneğin son iki yıldır sokak modasına yön veren 60 ve 70’li yıllar, retro ve pop-art, sokakları sadece renklendirmekle kalmıyor, zevklerini ortaya koymak isteyen herkese daha geniş alanlar yaratıyor. Dünya trendlerine yön veren, tanınmış markalar için kapsamlı trend raporları hazırlayan uzmanlar, araştırmalarını yaparken öncelikle Londra, Paris, New York ve son yıllarda dikkat çeken Japon gençliğinin sokaktaki fotoğraflarını çekip işe koyuluyorlar.

Dünya markaları Beyoğlu’nda

Onlar kimi zaman çılgın, kimi zaman ağırbaşlı ama dikkat çekici tercihleriyle kendilerini ifade ediyorlar. Tek tek seçiyor ve giyim kuşamları için vakit harcıyorlar. En ilgi gösterdikleri markalar, Miss Sixty, Energie, Killah, Top Shop, Replay, DKNY, Zara, Mango, yurt dışında ise GAP ve H&M. Sezonun modasına yön veren tüm trendi parçaları, Gucci, Chanel gibi markaların benzer ürünlerini en uygun fiyatlarla bulabileceğiniz bu markaların konseptleri; en yeni trendleri ortaya koyarak, yaratıcılığı zorlamak olarak belirlenmiş. Clubber, dişi, sportif ve modern tarzdaki tüm giysi ve aksesuvarları bulmak istediğinizde ya kendinize Nişantaşı, Akmerkez gibi alışveriş rotaları çizecek, ya da Beyoğlu’nun salaş pasajlarında gardırobunuzu yarı fiyatına benzer ürünlerle dolduracaksınız. İki rota arasındaki tek fark ise Beyoğlu’nun dar sokaklarında aradıklarınızı bulabilmek için daha çok zaman ve enerji harcayacak olmanız. Beyoğlu Atlas Pasajı’nda Pulp, Galatasaray Lisesi’nin hemen karşı çaprazında Milli Piyango pasajında Avangardeast, Beyoğlu İş Merkezi ve Terkos Pasajı’ndaki birçok dükkanda tarzınıza uygun ürünleri, hatta H&M, GAP gibi markaların ihraç fazlası ürünlerini tahmin edemeyeceğiniz kadar uygun fiyatlara bulabilmeniz mümkün.

Nişantaşı’nın da bir modası var!

Ülkemizde Doğu, Batı, Avrupa ve New York gibi renkli kültürlerin sentezinden oluşan sokak modasının maalesef kendine ait net bir çizgisi yok. Kimilerine göre Beyoğlu, kimilerine göre Nişantaşı’nın genç kadınlarının yön verdiği moda, görünen o ki çoğu zaman başarılı bir taklitçilikten öteye gidemiyor. Ünlü markaların en favori parçalarıyla yorumlanan tarzlar, yolda yürürken benzerleriyle karşılaşmaktan rahatsız olmayan kadınlarla Nişantaşı sokaklarını diğerlerinden farklılaştırıyor farklılaştırmasına ama, hınca hınç dolu olan kafelerde sadece yarım saat oturarak aslında yaratıcılğın, marka tutkusunun önüne çok da geçemediğini görebiliyorsunuz. Nişantaşı’nın da bir modası var, doğru. Gucci, Prada, Louis Vuitton, Earl Jean ve Diesel’den vazgeçmeyen, saçının balyajı, makyajının tonuyla dünyayı takip eden ve belirli kalıpların dışına çıkamayan ‘aynı’ tarzlar yüzünden özgünlükten giderek uzaklaşıyor. Sınırların dışına taşmak, başkaları gibi değil, kendiniz gibi olmak istediğinizde doğru yer Beyoğlu. Kendi içinde farklı ruhlar barındıran bu çılgın semtin dar sokakları ve kalabalık pasajları ‘sokak’ kültürünün en renkli örneklerini görmenize fırsat veriyor.

Bu markaların farkları, eğilimleri önceden keşfedip ‘fark’ yaratmaları

Top Shop: Londra modasının temsilcisi, pekçok Hollywood starının tercih ettiği markalardan biri. Rengarenk aksesuvarları, zengin ürün yelpazesiyle özellikle gençlerin uğrak mekanı. Bu sezon 20’li yıllardan başlayarak 80’lere kadar uzanan zengin bir koleksiyon hazırlamış sizlere. Jean’leri ve ayakkabıları alışveriş listelerinin ilk sıralarına yerleşiyor.

Miss Sixty, Energie: Sokak modasının öncülerinden Energie ve Miss Sixty, farklı tarzlara hitap eden, çoğu zaman sıradışı çizgilerin ve renklerin göze çarptığı ürünleriyle dikkat çekiyor. Genç erkek giyiminin öncü markası Energie yeni sezonda yine jean ve tişörtleriyle iddialı. Miss Sixty ise kimi zaman dişi, kimi zaman sportif detaylarla ön plana çıkıyor. Her iki markanın da farklı dikiş ve cep detaylarına sahip jean’leri favoriler arasında.

Diesel: En hayalperest ve yaratıcı olan markalar arasında. Jean, günlük giyim ürünleri ve aksesuvarlarıyla dikkat çekiyor. Jean’leri gece veya gündüz en spor veya en şık detaylarla kullanılabilir. Günlük giyimde clubber’lara hitap eden rahat parçalar, trikolar, tişörtler, çanta ve ayakkabılar ön planda.

H&M: Yurt dışına giderseniz, gözleriniz mutlaka bir H&M arar. Ürünlerinin büyük bir kısmını Türkiye’de yaptıran H&M’in pekçok ürününde ‘Made in Turkey’ etiketi görmeniz kaçınılmaz. Sokak modasının en çok yansıtan markalarandan biri olan H&M uygun fiyat politikası ve zengin ürün çeşitleriyle de bu anlamda ilk sıralara yerleşiyor.

GAP: Üretiminin büyük bir bölümünü ülkemizde gerçekleştiren mağazanın birçok ürününü, büyük semt pazarlarında veya Beyoğlu’nun pasajlarında bulabilmeniz mümkün. Amerika’nın her köşesinde mağazası bulunan GAP’te aradığınız her şey var.

Zara: İşte size kombinasyon yaratma fırsatı veren bir marka daha. Her ay bulundukları ülkelerde mağazalarının sayısında gözle görülür bir artış gözlemleniyor. İspanya’da büyük bir üretim merkezi bulanan Zara, hazırladığı 15 günlük koleksiyonlarla da modaya farklı bir dinamizm getiriyor.

Dünya modasının kalbi sokaklarda atıyor

New York: New York’lular siyahı gardıroplarından bir süre de olsa uzaklaştırmışlar. Bu yaz kadınların favori rengi beyaz. Bu rengi, karamel ve bej tonlarıyla birlikte kullanıyorlar. İri kolye ve bileklikler, etnik detaylar, büyük çantalar sokak modasının başrol oyuncuları.

Paris: Paris’in şık kadınlarını sokaklarda 70’lerdeki fularları farklı şekillerde kıyafetlerine adapte ederken görebiliriz. Uzun dar tunikler, rengarenk tişörtler ve eskitilmiş koyu renk jean’ler sokak modasına ağırlığını koyuyor. Kadınları ‘şehirli’ havasından çok uzaklaştırmayan etnik aksesuvarlar ise daha özgür ve sıradışı bir görünüm yaratmak için. Adidas, Puma ve Le Coq Sportif’in sneakers’ları, renkli kalın kemerler ve kimi zaman kalın bir bant şeklinde başa bağlanan fularlar Paris’in ağırbaşlı modern kadınlarına bohem bir hava veriyor.

Tokyo: Dünya modasının en yakın takipçileri Japon’lar alışveriş için çok fazla vakit ve para harcıyorlar. Kombinasyon yapmayı, marka giyinmeyi seviyorlar. Şu anda Japon sokaklarında çok renklilik ve yaratıcılık hakim. Orada da özgün bir sokak modasından bahsetmek pek doğru olmaz. Ama Japonlar yaratıcılık konusunda bir hayli iddialılar.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle