GeriKelebek Soğukta gözlerinizi koruyun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soğukta gözlerinizi koruyun

Soğukta gözlerinizi koruyun
refid:10163077 ilişkili resim dosyası

Kış aylarında cilt bakımına, saç sağlığına ve beslenmeye dikkat ederken vücudumuzun en hassas organlarından gözlerimize çok fazla özen göstermeyiz.

Oysaki soğuk havalar ve zorlu kış şartları göz sağlığımız ile ilgili büyük bir tehlike unsurudur. Kış aylarında; göz alerjileri, gözlerde kızarıklık, çapaklanma, kaşıntı, sulanma, yanma, batma, ağrı ile kendini gösteren göz enfeksiyonlarına kadar pek çok sorun baş gösterebilir. Bu nedenle göz sağlığına kış aylarında özellikle dikkat edilmesi gerekir. Memorial Göz Merkezi'nden Op Dr Mustafa Temel, “Kış aylarında sık görülen göz enfeksiyonları ve korunma yolları” hakkında bilgi verdi.

Göz alerjilerinden korunun

Normalde gözler de vücudumuzun diğer bölümleri gibi pek çok mikroba karşı dirençlidir. Gözün dışa açık kısımlarını devamlı yıkayan, temizleyen gözyaşı; enfeksiyondan korunmada önemli roller oynar ve içinde mikroplara karşı bazı maddeler taşır. Gözyaşı azaldığında ya da yapısı bozulduğunda, enfeksiyon riski artar. Ayrıca; göz alerjileri, soğuk havaya maruz kalmada enfeksiyon için risk oluşturur.

Temizlik şart

Konjonktiva, kornea, kapaklar, gözyaşı sistemi iltihapları sıklıkla karşılaştığımız enfeksiyonlardandır. Tek veya iki taraflı olabilir. Konjonktivitler bakteriler, virüsler başta olmak üzere çeşitli mikroplarla olabilir ve alerjiler, kimyasal maddelerle temas, tedavi edilmemiş gözlük kusurları, kontakt lens kullanımı, göz ve el temizliğine dikkat etmeme gibi nedenler, mikropların enfeksiyon yaratmalarında etkili olabilir.

Kornea tabakasında oluşan enfeksiyonlar ise görmeyi de etkileyebilir, kalıcı görme kaybına yol açabilir hatta tedavi edilmediği takdirde gözün kaybına kadar da gidebilir. Herpes keratiti, bakteriyel keratit en bilinenlerdendir. Mantar keratiti çok seyrek olmakla birlikte üstesinden gelinmesi bir hayli zor bir klinik durumdur. Hastalar başka hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıklarda da bazen maalesef uzmanına danışmadan, başkalarının önerisiyle, bilmeden kortizon gibi son derece zararlı olabilecek bazı ilaçlar kullanmaktadırlar. Bu kullanım görme kaybına yol açabileceği gibi daha sonra uygulanacak doğru tedavinin başarısızlığına da neden olabilir. Kornea enfeksiyonlarında; batma hissi, ışıktan rahatsızlık çoğu kez en rahatsız edici şikayetlerdir. Ancak kızarıklık, sulanma şikayetleri de sıklıkla görülür.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle