Siz hiç perde asan kadın gördünüz mü

Çamaşır yıkayıp, perde astığı reklam filmiyle ‘Gitti karizması’ diye eleştirilen Kadir İnanır, ‘36 yıllık meslek hayatımdan damıtarak getirdiğim değerlerin toplamı olan şu karizma denilen şey, bir tane filmde oynadım diye gitmez’ dedi. İnanır tüm eleştirilere ise ilginç bir örnekle nokta koydu: ‘Siz hiç evlere, sipariş üzerine dikilmiş perdeleri getirenin ve asanın bir kadın olduğunu gördünüz mü?’

Röportaj: Sema DENKER
13.09.2005 - 00:34 | Son Güncelleme :

Sinema aşığı bir çocuk ile Gaziantep’e sinema getiren bir İstiklal gazisinin hikayesinin anlatıldığı ‘Sinema Bir Mucizedir’ filmi ile çok yakında beyazperdede olacak Kadir İnanır.

Ünlü sanatçı, ‘Türk sineması için müthiş bir yetenek’ diye bahsettiği filmdeki rol arkadaşı 13 yaşındaki Batuhan Levent ile Kelebek için bir araya geldi. İnanır, önce filmini, sonra da yine ‘olay’ haline gelen son reklam filmini anlattı.

- Yeni filminiz ‘Sinema Bir Mucizedir’ çok yakında vizyona girecek. Biraz bu filmden bahseder misiniz?

1950’li yıllar. Arabistan sınırına yakın, Kurtuluş Savaşı’nda cesaret göstermiş, fakir, harap, bitik bir şehre, Nakip Ali isminde 55 yaşlarında bir adam geliyor ve sinema getiriyor. O tarih için bu bir devrim! Uzun mücadelelerden sonra Nakip Ali, fakir ve yoksul halka sinemayı kabul ettiriyor. Nakip Ali de Kurtuluş Savaşı’na katılmış bir mücahit, aydın, pırıl pırıl birisi. Ayrıca filmin içinde, siyasi bir dönemin hesaplaşması da var. Zaten hikayenin beni okşayan bu tarafları olmasa, film için bu kadar iddialı konuşmam.

- Nedir iddianız?

‘Sinema Bir Mucizedir’, sayısı 7 bin’e ulaşan Türk sinema tarihinin çok önemli filmlerinden biri olmaya aday bir film. 36 yıldır bu işi yapıyorum. Sinema sanatçıları içinde de vergi rekortmeniyim. Üstelik hiç gerilemeden, sürekli grafiği yükselerek mesleğimi devam ettiriyorum. Ömrüm boyunca da başka bir iş yapabileceğimi sanmıyorum. Batıda örnekleri olduğu gibi, yaşadığım sürece, yaşlı bir adamın da başrol oynayabileceğini göstereceğim bu ülkede. Yani ben mesleğimi bu kadar seviyorum, bu kadar saygı duyuyorum. İşte savunduğum bütün bu değerleri içinde barındıran bir film, ‘Sinema Bir Mucizedir’ filmi.

- Ve bu mucizeyi de film içinde göreceğiz.

Film, sinema sevdalısı küçücük bir çocuğun öyküsü aslında. Filmin başrolünde zaten 13 yaşındaki Batuhan Levent oynuyor.

GENÇLERE DİL UZATAN KARŞISINDA BENİ BULUR

- Bu arada Batuhan Levent de yanımızda. Siz gelene kadar onunla biraz sohbet ettik. Müthiş zeki bir çocuk. Oyunculuğu nasıl?

Batuhan, insanüstü, müthiş bir yetenek. Böyle bir yetenek olamaz. Filmde, babası ölüyor ve oğlunu bana emanet ediyor. Dolayısıyla baba-oğul ilişkimiz var.

- Yeni proje olarak neler var Kadir Bey?

Sırada üç tane reklam filmi var. Şu an elimde ise üç tane film senaryosu, 20 tane de dizi film senaryosu var. Şu an tüm televizyonların yaptığı 60 tane dizi filmi, ne çekecek yönetmen, ne yazacak yazar, ne de oynayacak oyuncu var Türkiye’de. Kaliteyi korumak adına bu sayının düşmesi gerek. Burada en önemli unsur senaryo. Senaryo, Türk sinemasının başının belasıydı. Dizilerde de aynı sorun yaşanıyor. Eski filmleri, pasaj, pasaj alıp, ismini de değiştirerek yeni bir senaryo gibi yazıyorlar. Sinemaya bakıyorsunuz, yapımcılar üretim aşamasında müthiş zorluk çekiyor. Maliyetler çok arttı. Artık bir milyon dolardan aşağı film çekilmiyor. Şimdi siz, ekonomik düzenin bu kadar sarsılıp, döküldüğü bir vatanda böyle bir paranızı, bir sevda uğruna harcamazsınız. Harcıyorsanız da benim için bir kahraman, bir sinema delisisinizdir. O yüzden ben, ‘Şu film hakkında ne düşünüyorsunuz, yeni sinemacılar çıktı onlar için neler söylemek istersiniz’ gibi soruların hepsini reddediyorum. Çünkü ne olursa olsun, size anlattığım bu ortamda film çekme cesaretini gösteren adamlar, benim için bir kahramandır. Dolayısıyla onlar arasında bir sıralama, sınıflama yapmak bana hiç düşmez. Birisi yaptığı zaman da önce beni görür karşısında.

TAM 30 YILDIR 15 KÖŞE YAZISI TAKİP EDİYORUM

- Devletin sinemaya 200 milyarlık yardmı için ne düşünüyorsunuz?

Bu para altı haftalık bir filmin sadece yemek ve taşıma parasıdır. Ne biçim katkı bu? Turizm ve Kültür Bakanlığı var. 20 milyar dolar gelirim var diyor. Bunun 1 milyar dolarını tanıtım için harcamıyorsun bile. Halbuki ülkenin cennet bölgelerini gösteren, içeriği sağlam, uluslararası şirketlerle birlikte bir film çekeceksin. Tanıtım böyle olur.

- Bu yıl dizi film çekmeyecek misiniz?

Beni bırakırlar mı? Yılbaşına doğru olacak. Dediğim gibi bir sürü senaryo geliyor ama hiçbirini beğenmiyorum. Neden beğenmiyorum, çünkü ben televizyon izleyicisinin kim olduğunu çok iyi biliyorum. Benim sinematografimde altına imza attığım filmlerin ortak bir karakteri var. Neyin peşinde, hangi değerleri korumak gibi... Bir televizyon dizisi çekilirken, o senaryonun, benim 36 yıllık meslek hayatımla öpüşmesi gerek.

- 36 yıldır, hiç durmadan sinema, hep sinema. Geride neler kaldı değil mi?

Ah Sema’cığım, geride hep ertelenmiş bir sürü hayat kaldı. Ne kadar hayat kaldı onu da bilmiyorum. İşimiz, gücümüz hep sinema. Yaşadığımız toplumun sorunları... Onların çözümü için, önce bir insan olarak, sonra bir sanatçı olarak ne katkıda bulunabilirim diye hep yaptığım işlerde bunlara dikkat ediyorum. Söylediğim her cümleyi seçerek söylüyorum. Çünkü çok büyük sorumluluk taşıyorsun. Dolayısıyla yoruluyorsun.

- Azıcık da rahat olayım diyemiyor musunuz hiç?

Taşıdığım sorumluluktan dolayı rahat olamam. Niye hiç gülmüyorsunuz diyorlar? Ya 20 milyon aç insan var diyorsunuz, nasıl güleyim? Nasıl duyarsız olayım? Küçücük bir dünyanın içinde yaşarsan, o zaman duyarsız olursun. Ama ben öyle değilim ki, ben hayatın taa içinde yaşıyorum. Toplumun bütün katmanları ile ilişkim var. Benim her gün iki saat okuma seansım vardır. İki tur gazete ve dergi okurum. Birinci turda manşetlere ve haberlere bakarım. İkinci turda ise köşe yazarlarını okurum. Yani 15 köşe yazısını, 30 yıldır takip ediyorum.

Batuhan Levent: Çok şanslıyım

<ı>İlk defa Kadir Ağabey ile bir araya geldim ve müthiş eğlendim. Kendisi sete gelmeden önce set çok yavaş ilerliyordu. O gelince her şey hızlı ilerlemeye başladı. Kadir İnanır gibi, Memduh Ün, Tunç Başaran gibi değerli insanlarla bir filmde oynamak benim için çok önemli. Kadir Ağabey’in öğütlerini hayatım boyunca unutmayacağım. İyi ve temiz kalpli, çok güleryüzlü birisi. Çok şanslıyım. Ben şımarmadan, tıpkı Kadir Ağabey’im gibi başarılı bir sinema sanatçısı olmak istiyorum.

Hani hayat müşterekti

Kadir Bey şimdi gelelim, yırtarım, asarım, yıkarım dediğiniz ve günlerdir herkesin tartıştığı, yazdığı şu perde reklamına!

Ben, sağlam bir ekip ile bu senaryonun hoş bir reklam filmi olacağına inandım ve kabul ettim. Şimdi, Komser Şekspir filminde herkes ‘Etek giydi’ dedi. O zaman da izah ettim. ‘Etek giymek başka bir kavramdır. Meraklısına da etek giydiririm’ dedim. O apayrı bir şeydi. Şimdi orada, Şekspir’in bir oyununun kostümünü giydim. Ben bir aktörüm! Eğer benim çektiğim her reklam filmi bu ülkede sorun olacaksa, yandık! Şu doğru dürüst tarifini bile yapamadığım karizma denilen şey bende varsa, bu karizma benim bunca yıllık hayatımdan damıtarak getirdiğim değerlerin toplamıdır! Yani bir tane filmde oynadım diye, ‘Vah vah karizması gitti’ yorumu yapılır mı, bu yorumu yapmak yakışır mı? Ben orada müthiş bir ironi, üstün bir çalışma ile aktör Kadir İnanır’ım.

- Özel hayatınıza gelelim o zaman. Bu film, özel hayatınızla örtüşüyor mu?

Tut ki ben evlendim. Evlenirken nikah memuru, ‘İyi günde, kötü günde, kederde tasada ortak’ demiyor mu, diyor. Eğer bir erkeğin yeteneği varsa, evdeki işlerde eşini yardım etmeyecek misin? Ben bekarım. İki tane çalışanım var. Biri Suat Hanım, kız kardeşim gibidir ve 10 yıldır yanımda çalışıyor. Diğeri de onun yardımcısı. Yani ben beceriksiz biriyim.

BECERİKSİZ BİR ERKEĞİM

- Becerikli olsanız bütün işleri yapardınız?

Becerebilsem her akşam kendi yemeğimi kendim yaparım. Baksanıza şu ellerime! Ben bu gibi konularda yeteneksiz, kabiliyetsiz bir adamım, hiçbir şeyden anlamam! Sadece gece karnım acıktığında çok güzel yumurta kırarım, omlet yaparım o kadar. Şimdi oynadığım rolde bu adam, bir perdeyi yıkayıp, bir demirden içeri asıyorsa, ne yapalım şimdi? Yok mu hiç evinde eşine yardım eden ya da kendi işini kendi gören adamlar, var. Dünyanın en büyük restoranlarının aşçıları erkektir. ‘Kadir İnanır’ın bittiği andır’ deniliyor, ne bittiği andır ya! Böyle bir şey olabilir mi? Bir peruk taktım, onu da eleştirdiler. Koskoca, dev Mehmet Okur da peruk taktı. Niye kimse ona, ‘2.14 boyundaki adama bu yakışır mı’ demedi?

- Neden sizin için bütün bunlar yazılıyor peki?

Ben 36 yıl boyunca çok önemli şeyler yaptım. Bu halkın kalbine, öyle müthiş bir sevgiyle, saygıyla işledim ki ben, o yüzden ben! Yaptığım her işin içinde gerçeklik payı vardır. Bu reklam filmini de sanatsal olması için yapmadım, ben gerçeği anlatmaya çalıştım. Kadın-erkek hakkı diye bir kelimeyi ben reddediyorum. Ne demek kadın hakları, erkek hakları? İnsan hakkı vardır.

- Kısacası evin reisi erkektir, hiçbir şeye elini sürmemelidir durumunu reddediyorsunuz.

Hayat müşterektir diyorum. Bu iki film birbirini müthiş tamamlıyor. Garanti reklamında peruğu çıkartıp, ‘Ben her şeyin farkındayım’ diyordum. Yani orada bir aktör Kadir İnanır vardı. Burada bir şey yok ki. Yani perde denilen şey çok ağır bir şey. Peki siz hiç evlere, sipariş üzerine dikilmiş perdeleri getirenin ve asanın bir kadın olduğunu gördünüz mü? Ya da evde eşlerine perde asarken yardımcı olan hiç mi erkek yok?

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün