GeriKelebek Siyam ikizleri okul yolunda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Siyam ikizleri okul yolunda

Göğüs ve karınlarından yapışık olarak dünyaya gelen ve 11 ay böyle yaşadıktan sonra ayrılan Seda Nur ile Sema Nur Alkan okula başladılar.

Beş yıl önce, 10 saat 45 dakika süren büyük bir ameliyatla ayrılan ikizler, annelerinin isteği üzerine aynı sınıfta eğitim görecekler. 13 Haziran 2000’de, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde çocuk, kalp damar ve plastik cerrahi uzmanlarından oluşan 17 kişilik ekip, siyam ikizleri Seda Nur ile Sema Nur’u ameliyata aldığında, bütün Türkiye’nin gözü bu operasyona çevrilmişti.

Başarılı geçen ameliyatın ardından küçük müdahalelerin yapıldığı sıkıntılı ve uzun bir dönem geçti. İlk doğum günlerini hastanenin yoğun bakım ünitesinde kutladılar. Doktorların, anneleri Kezban ve babaları Hasan Alkan’ın büyük emek verdiği Seda Nur ile Sema Nur bütün güçlüklerin üstesinden geldi.

İkizler, ameliyattan üç ay, doğumlarından 14 ay sonra ilk kez evlerine gittiler. Türkiye’de ilk kez böyle bir ameliyat başarıyla tamamlanmış, kızlar da tıp literatürüne girmişlerdi.

İKİ KARDEŞ ANLAŞAMIYORLAR

Hamileliği sırasında ikizlerin yapışık olduğunu öğrenen, Kezban Alkan, çok zor, endişeli ve gergin günler geçirdi. Aylarca hastanede kaldı. Ama hiç umutsuzluğa kapılmadı. Şimdi her gün kızlarına beyaz yakalı, mavi önlüklerini giydiriyor, beslenmelerini çantalarına koyuyor birlikte okul yoluna koyuluyorlar.

İncirli Gülbahçe İlköğretim Okulu’na giden kardeşlerden Sema Nur okula giderken annesinin elini tutarken, Seda Nur mahalleden arkadaşı Mehmet’le ele ele tutuşmak istediğini söylüyor.

Anneleri kızlarının aynı sınıfta eğitim görmesini istemiş. Çünkü ikizler çok da iyi anlaşmıyor! Müzik konusunda aralarında derin görüş ayrılıkları var. Seda Nur sıkı bir Serdar Ortaç hayranı. Sema Nur ise İsmail YK. Teypte hangisinin şarkısının çalacağı bile sık sık tartışmaya neden oluyor.

İkizlerden Seda Nur daha dışa açık ve rahat. Okulu seviyor. Sema Nur ise daha içine kapalı. Annesinden ayrılmak istemiyor, hemen evine dönmek istiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle