GeriKelebek Sırada Kocakarılar var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sırada Kocakarılar var

İsmet Ay, tam 57 yıldır sahnelerde. Tiyatrolarda, sinemalarda hep oldu. Bıkmadı, pes etmedi. İsmet Ay, emektar ve çilekeş sanatçı. Özel kanallarla birlikte belki on yılda kazanamadığını, televizyon dizilerinden kazandı. Kazandı ama öyle zengin falan olmadı. Hayatını idame ettirecek kadar... İyi ki Şile'de babadan kalma evi var. Bankada tek kuruşu yok. Devlet sanatçısı olmasına, sayısını unuttuğu büyük oyunlarda rol almasına karşılık, adı bugün Tatlı Kaçıklar'daki Dürdane Hanım olarak anılıyor. Erol Günaydın, geleneksel Türk tiyatrosunun büyük ismi. Neredeyse yarım asırdır sahnelerde. Ama bugün Tatlı Kaçıklar adlı televizyon dizisiyle gündemimizde. Tiyatronun sorunları, devletin sanatçıya bakış açısı üzerine söyleyeceği o kadar çok şey var ki. Bunları söylemeye de o kadar çok hakkı var ki... Bütün bunlara değinmeden geçemesek de salı günleri ekranlarımıza gelen Raziye Hanım'ın, Raziye

Hanımca konuşmasını tercih ettik. Dürdane ve Raziye Hanımlar'la Tatlı Kaçıklar üzerine kahkaha dolu, kıkır kıkır sohbet ettik. Giysileri, makyajlarıyla öyle bütünleşmişlerdi ki. Çünkü Erol Günaydın Raziye Hanım'la, İsmet Ay da Dürdane Hanım'la öyle bütünleşmişler ki... Sohbet ederken, makyajlarını, yüzlerindeki kıl köklerini bile inceledim. Sonuç gerçekten de mükemmeldi. Dizideki rollerinde alabildiğine acımasız olsalar da aslında çok sevimli, çok şirinlerdi. Eee, yılların usta oyuncularından başka türlüsünü beklemek de olmaz ama değil mi? Bu arada bu iki eski arkadaş, ‘‘Kocakarılar’’ projesini sahneye ve ekrana taşımanın hazırlığını yapıyorlar; haberini şimdiden verelim.

Bizim dönemimizde televizyon olmadığı için bu mesleği çok uzun süre icra ettik. Bu nedenle beni, ünlü saymıyorum. Ben,

tanıdığım. Halk da ben de tanıdık olduk. Ünlü olmak, ününü kaybetmektir. Ün bir mevkidir. Biz, mevkisiz olarak tanıdığız. Televizyonun da şu son vagonuna yetiştik, bindik. Kocaeli'ne kadar gidiyoruz. Ama gönül hep tiyatro istiyor. Gönlümüz tiyatroda. Tiyatro yapmaya kalkışsak, geçinmek çok zor.

Kazanmak denmez, geçiniyoruz... 76 yaşındayım, 60 sene sonra, başımı sokacak bir dairem yok. Babaevim Şile'de. Burada kaldığım zamanlar,

Haldun Dormen'de misafir kalıyorum. Bize verilen maddi önem, çok ayıp! Aldığımız para komik. Elimize geçen, harçlık gibi paralardı. İnanılmaz bir şey, 60 senedir bankada param yok! Çünkü ona buna hediye alırım. Bayılırım, çok mutlu olurum. Belki televizyondan büyük para alsam Raziye olurdum!

GELENEKSEL TÜRK TİYATROSUNUN MARKASI EROL GÜNAYDIN

Ün mevkidir ben mevkisizim!

Geleneksel ortaoyunumuzu bugünlere getirdiniz. Ama şimdi televizyon dizilerinde görüyoruz sizi?

- (İsmet Ay'a bakıp) Dizi mizi inci, güzellikte birinci. (Kahkaha) 1955'te Dormen Tiyatrosu'nda profesyonel oldum. Ömrüm tiyatrolarla, turnelerle geçti. Bizim dönemimizde televizyon olmadığı için bu mesleği çok uzun süre icra ettik. Bu nedenle beni, ünlü saymıyorum. Ben, tanıdığım. Halk da ben de tanıdık olduk. Ünlü olmak, ününü kaybetmektir. Ün bir mevkidir. Biz, mevkisiz olarak tanıdığız. (İsmet Ay, kahkahaları koyveriyor) Televizyonun da şu son vagonuna yetiştik, bindik. Kocaeli'ne kadar gidiyoruz. Ama gönül hep tiyatro istiyor. Gönlümüz tiyatroda. Tiyatro yapmaya kalkışsak, geçinmek çok zor. Ben devleti eleştirmiyorum, devletten hiçbir yardım görmedim. Bugün tiyatrolara yardım ediyor ama devede kulak!

Bunca emeğinize karşılık devlet sanatçısı değilsiniz?

- Ben muhtarlığa bağlıyım. (Kahkaha) Ben, efendim Akbank'tan emekli oldum. Çünkü 10 yıl Akbank Çocuk Tiyatrosu'nu yazdım, yönettim.

(İsmet Ay Soruyor) İşçi sigortası mı Erol?

- Hayır, Akbank'ın emekli sandığı. Daha evvel Devlet Tiyatrosu'ndaydım; 1956'da. Emekli Sandığı'na borçlandım, Akbank'ta çalışarak ödedim. Böylece benim emeklilik buradan kurtardı. Sağlık bakımından faydalı oldu. Ölürken bile pazarlık ediyorlar insanla. Bir keresinde hastaneye gittim. Ay, çok ucuz, dedi. Kampanyamız var, check-up yapalım, dedi.

Amcaya, dayıya para yok!

Şimdi geç de olsa refaha ermişsinizdir?

- Bana evin vardır, şunun bunun vardır diyorlar. Bir tane kaplumbağam var. Onla dolaşırım. İçine bazen yağmurlar girer. Utanıyorum da bunu söylemeye. Ulan utanmıyor musun, tiyatroya bu kadar yıllarını vermiş adamı parasız pulsuz bırakıyorsun? Ben ne yaptım? Kumar mı oynadım? Amca, dayı karakter rollerine de pek büyük paralar vermiyorlar yani.

Popüler oluşunuza rağmen halinizden memnun değilsiniz?

- Nasrettin Hoca'nın bir fıkrası var. Hırsız evine girmiş de Hoca dolaba saklanmış utancından. Hakikaten çok mütevazıyım.

Ama Raziye Hanım, çok gaddar kaynanasınız?

- Şuur altında mı birikmiş nedir? İnsafsızlaşıyorum. Kötü adam olmuyorum. Kötü kadın oluyorum. Bunu keyifle yaptığımı da belli ediyorum herhalde. Aslında ikimizin en iyi dizisi Kocakarılar'dı.

'80'li yıllarda oynamıştınız, sanırım?

- İstanbul'un eski hanımefendileri. Çeyiz sandığından çıkmış iki kocakarı. Kocakarı kalmayarak anılarımızı da anlatmak istiyoruz. Mesela iki kocakarı oturuyor, yılbaşı günü. Kapı çalıyor, sırtında torbayla geleni Noel Baba sanıyorlar. Kocakarıları torbaya koyup götürüyor.

Tatlı Kaçıklar'ın başarısında Dürdane ve Raziye Hanımlar'ın rolü çok büyük.

- Doğrusu ilk başta ummuyordum, bu başarıyı. Ama izledikçe hissettim bunu. Çünkü Memet Ali olsun, Yalçın olsun, iki kızımız olsun, bir oyun vardı... Biraraya gelince güzelleşiyor. Ekibin başarısı. Ama dozu kaçınca bozulur.

Türkiye kaynanalarından tepki aldınız mı?

- Beni çok seviyorlar. Benim yaşdaşlarım hanımlar, benimle çok muhabbetliler.

Damatlarından dert yananlar oluyor mu?

- Oluyor. Benim yaptıklarımdan zevklenenler var. Ellerinize sağlık diyorlar.

Bu kadar keyifle gaddar rölü oynadığınıza göre bilinçaltınızda vardır bir şeyler?

- Çekim günü yaklaştıkça nasıl keyifleniyorum, bir bilsen. Dört gözle bekliyorum, torunumun kafasına kafasına vurmayı. (Kahkaha) Güle oynaya çalışıyoruz.

Bu elbiseler püfür püfür

Kadın giysileri içinde nasıl hissediyorsunuz kendinizi?

- (Üzerindeki elbiseyi, başındaki türbanı işaret ediyor) Ben bunlara alıştım. Püfür püfür. Çekim bitiyor, ben bunlarla arabaya binip gideceğim. Çekimden sonra, bunlar üzerimdeyken çıkıyorum. Alıştım. Çok rahat. Evde kızlar, babamın haline bakın diye gülüyorlar.

Yaz gelince yazlık giysiler de giyeceksiniz. Kısa, japone kollular?

- Saliha Hanım hazırlıyor. Bu üzerimizdekiler yazlık. Altan Günday'a biraz sonra dayak atacağım. Çünkü bana evlenme teklif edecek!

Dizi hayatınızı etkiliyor mu?

- Hayır. Hırkamı çıkarayım, bambaşka oluyorum. Ama kıyafetlerin etkisi çok oluyor. Şimdi bu üstümüzdekilerin yerine kendi kıyafetlerimiz olsaydı, bambaşka şeyler konuşacaktık. Raziye'yle Erol arasında gidip gelecektim.

Raziye Hanım, bayram mesajınızı alalım.

- Mutluluklar diledikten sonra bir şey daha dileyeceğim: Hayvanları sokak ortasında gırtlaklamasınlar, kuralına göre yapsınlar. Bu işi gösterişsiz yapsınlar.

57 YILDIR SAHNEDEN İNMEYEN İSMET AY

Bir Galata Kulesi bir ben kaldım

Bunca yıl, bunca emek. Nasıl, neresinden başladınız tiyatronun?

- 1941'de Ankara Devlet Konservatuvarı sınavlarını kazandım. İkinci Cihan Harbi'ydi. Karartma geceleri vardı. Kız Kulesi, Galata Kulesi, bir de ben kaldım! (Kahkaha) Tiyatro, sinema, dizilerde hâlâ oynuyorum. Erol Bey'le en çok sevdiğimiz dizi, Kocakarılar. Şimdi Tatlı Kaçıklar'la çok seviliyoruz. Baba Evi'nde oynuyorum aynı zamanda.

Yıllar önce devlet sanatçısı olmuştunuz?

- Şehir Tiyatrosu'ndan emekliyim. Yeşil pasaport sahibi oldum, sonra da devlet sanatçısı yaptılar.

Tiyatro adına acı ama şimdi dizilerden para kazanmaya başladınız?

- Kazanmak denmez, geçiniyoruz... 76 yaşındayım, 60 sene sonra, başımı sokacak bir dairem yok. Babaevim Şile'de. Burada kaldığım zamanlar, Haldun Dormen'de misafir kalıyorum. Bize verilen maddi önem, çok ayıp! Aldığımız para komik.

Rollerinizdeki gibi neşeli şeylerden konuşalım mı?

- Asıl gülümsenecek şeyleri konuşuyoruz. (Kahkaha)

Gelelim, Tatlı Kaçıklar'a... Ne kadar paragözsünüz öyle Dürdane Hanım?

- Özel hayatım tam tersi. Hiç önem vermedim çünkü param olmadı. Bizim elimize geçen, harçlık gibi paralardı. İnanılmaz bir şey, 60 senedir bankada param yok! Çünkü ona buna hediye alırım. Bayılırım, çok mutlu olurum. Belki televizyondan büyük para alsam Raziye olurdum! Ama dizide o paraları öyle keyifle alıyorum ki. Yalçın Menteş'in kafasına bir tane patlatmak, cebinden para almak, onu zor durumlarda bırakmak, keyif veriyor bana.

Kocakarılar'ı yeniden oynamak istiyormuşsunuz?

- Erol Bey yazarsa, bu yaz televizyonda tekrar edebilir. Seneye de haftada bir gün piyesinde oynamak istiyoruz.

Seyirci absürtlüğü sevdi

Çok uyumlu, çok güzel ikilisiniz.

- İki arkadaşız. Hiçbir şeyimiz, gıllıgışımız yok. Olur veya olmaz ama Erol Bey, en iyisi olsun istiyor. Erol Bey, Türk tiyatrosunun en önemli yazarlarından biri. Geleneksel tiyatroyu Türkiye'de bilen tek adamdır. Bize konservatuvarda öğretmediler. Yabancı hocalar geldi. Muhsin Ertuğrul gelirdi ama o da yabancı tiyatroyu öğretti.

Şimdi Türk tiyatrosu nasıl?

- Şimdi tiyatro folklörü öldü. Çocuklar itici buluyor çünkü çirkin gösteriyorlar. Konservatuvar yıllarında bizi eğiteceklerdi.

Tatlı Kaçıklar'a gelelim yine. İki yıldır gösteriliyor ama son aylarda seyirciyi yakaladınız?

- Absürt şeyler yapıldı. Klasik yetiştiğim için ilk başta inanmadım, Türkiye izleyicisinin bu kadar absürtlüğü seveceğini, anlayacağını bilmiyordum. Çevremde, Şile'de, Bodrum'da Dürdane diyorlar bana. Süper baba o kadar iş yaptı ama bana o rolümdeki adımla hitap edilmedi. Bu dizi de herkes çok iyi oyuncu. Mehmet Ali tek kol çengi! (Kahkahalar)

Kahkaha attıran nadide bir yerli dizi yarattınız?

- Bizim seyirci, diğer dizilerdeki acıyı bu kadar çok seviyor mu, bilmiyorum. Seyircinin Tatlı Kaçıklar'ı bu kadar sevmesine şaşırdım. Türkiye, Edirne'den Kars'a kadar geçiş sürecinde. Ekmek 50 bine çıktığı için sıkılmış durumda. Bu diziyi seyrettiğinde rahatlıyor. Ne kadar absürt deseniz de gerçeği var yani.

Küfürler de çok güzel, kullanılabilecek evsafta. Tiftik, deve tozu...

- Güzel tabii. Öyle galiz, pat diye olmaz.

Kılıklarımızı beğenmiyorlar Kıyafetleriniz pek hoş, pek yakışıyor.

- Geçen bölümde gelinlik giydim, gelin oldum. Telefon açıyorlar. Çok güzeldi o gelinlik İsmet Bey. Kaça aldınız ya da bize bir gecelik kiraya verir misiniz, diyorlar.

Erkek giysisi mi kadın giysisi mi rahat?

- Erkek giysisi. Ama bazı kadınlar beni bu kılıkla görünce böööyle bakıyor, kötü kötü. tanımadıkları için kılıklarımızı beğenmiyorlar. Bu ne, diyor.

Çok mutlu mesut çekimlere devam ediyorsunuz ama?

- Gülerek eğlenerek çalışmamız ekrana yansıdı. Oradan da ekrana yansıyor. Erol, Memet Ali, Kayhan, Yalçın... Memet Ali dünya şirini. İnanılmaz şirin.

Diziden hayatınıza kattığınız alışkanlıklar oluştu mu?

- Yok ama bu kıyafetler içinde Dürdane gibi konuşuyorum.

Dürdane Hanım, bayramla ilgili temennileriniz neler?

- İnşaallah ülkemizde herşey rayına oturur, bütün ülkelerle sulh sükun içinde yaşarız. Nice bayramlarda sağlıklı, mutlu beraber oluruz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle