GeriKelebek Sinema
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sinema

Sinema

İyi robotlar kötü robotlara karşı

Transformers

Yön:
Michael Bay

Oyn: Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Rachael Taylor
/images/100/0x0/55eb1f93f018fbb8f8acb04f
AKSİYON/BİLİM KURGU

TRANSFORMERS

Filmde, 1980’li yılların başlarında Hasbro oyuncak firması tarafından üretilen robotların öyküsü temel alındı. Aynı şekilde çekilen Transformers adlı çizgi film, 1984-87 yılları arasında Türkiye de dahil birçok ülkede yayınlanmıştı.

Hepimizin bildiği gibi dünyada organik yaşam formları yaşar. Cybertron gezegeni ise başka mekanizmalara kolayca dönüşebilme yeteneğine sahip olan robotların gezegenidir. Bu robotlara "Transformer" denir. Her "Transformer"ın kendine özgü bir dönüşerek değişme şekli vardır. "Transformer"lar iki farklı cepheye bölünmüşlerdir. Bir tarafta kısaca Autobotlar denen iyi robotlar vardır. Bunların yöneticiliğini Optimus Prime yapmaktadır ki, 18 tekerlekli kırmızı renkli bir kamyona dönüşmüştür. Diğer tarafta ise şeytani ruhlu ve kötü niyetli Decepticonlar vardır. Bunların yöneticisi ise bir silaha dönüşmüş olan Megatron’dur. Cybertron gezegeninde Energon Küpleri adı verilen yakıt stoklarının azalması üzerine, her iki taraf yeni kaynak arayışıyla uzay yolculuğuna başlar ve büyük savaş böylece başlar...

Dünyamızı yok etmeye kararlı kötü robotlarla onları durdurmaya çalışan iyi robotların mücadelesini anlatan ve 1980’li yıllara damgasını vuran aynı adlı ünlü televizyon dizisinden uyarlanan Transformers, yaz sezonunun en iddialı yapımlarından birisi. Yönetmenliğini Armageddon, Pearl Harbor gibi dev bütçeli yapımlara imza atan, popüler sinemanın usta ismi Michael Bay üstleniyor.

Teknoloji harikası görsel efektlerle donatılmış aksiyon yüklü bir macera olan Transformers’ın bütçesi tam 150 milyon dolar. 123 dakikalık süreye sahip. Ülkemizde 13 yaş sınırlamasıyla vizyona girdi.

Uyuşturucu, aşk ve kaybedenler

Candy

Yön: Neil Armfield

Oyn: Abbie Cornish, Heath Ledger, Geoffrey Rush, Tom Budge

DRAM/ROMANTİK

CANDY

Filme adını veren rolde, Abbie Cornish yaşama tutkusuyla deliliğin sınırlarına sürüklenen bir ressamı, Heath Ledger (Brokeback Mountain) ise aşkla kendini yitirmiş şairi canlandırıyor. İkili sınırsız hazza giden yolu eroinde bulur. Bağımlılık onları ele geçirdikçe, tam da aradıkları şeyi yitirirler ve sonunda Candy bedenini satmak zorunda kalır... Rüya gibi başlayan bir aşkın eroin bağımlılığı yüzünden nasıl cehenneme döndüğünü sarsıcı bir dille anlatan Candy, bazı izleyicileri rahatsız edecek sahnelerle dolu.

Beş genç terk edilmiş bir otele sığınır...

Fritt Vilt

Yön: Roar Uthaug

Oyn: Ingrid Bolso Berdal, Viktoria Winge, Rolf Kristian Larsen

KORKU

ŞEYTANIN OTELİ

Beş genç, snowboard yapmak için Jotunheimen Dağı’nın bulunduğu bölgeye doğru yola çıkar. Ancak biri bacağını kırar. Bulundukları yerde birilerinin yaşadığına dair hiç bir işaret yoktur ve burası cep telefonlarının kapsama alanı dışındadır. Sonunda az bir mesafe ötede yıllar önce kapanmış, terk edilmiş bir dağ oteli bulurlar. Gençler geceyi bu otelde geçirmeye karar verir. Fakat otelde yalnız değildirler...

Şeytanın Oteli, gerek öyküsü, gerekse anlatım diliyle teen slasher türünün en bildik örneklerinden biri.

Klişelerden uzak duran vampir filmi

Rise: Blood Hunter

Yön: Sebastian Gutierrez

Oyn: Robert Forster, Cameron Richardson, Lucy Liu, Allan Rich

GERİLİM

DİRİLİŞ: VAMPİR AVCISI

Sadie araştırmacı gazetecidir ve Los Angeles’in genç ve modern insanlarını içine çeken gizli bir tarikatı keşfeder. Araştırmalarını derinleştirdikçe hunharca işlenmiş cinayetlerin tam ortasında bulur kendini. Sadie, katilin peşinde iz sürerken bir gün uyanır ve kendini morgta bulur. Artık ne yaşamaktadır ne de ölüdür...

Daha önce Judas Kiss ve She Creature’ı yöneten, Gothika, The Big Bounce gibi popüler yapımların senaryosunu kaleme alan yönetmen Sebastian Gutierrez, son filminde izleyicisine vampirlerin, doğaüstü olayların başrolü oynadığı gizemli bir korku-gerilim çalışması sunuyor. Ancak türünün klişelerinden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışıyor.

Miyazaki severlere müjde

Japon canlandırma sanatının efsane ismi Hayao Miyazaki’nin altı filmi, 06-19 Temmuz tarihleri arasında Beyoğlu Alkazar Sineması’nda gösterilecek. Üstelik bu altı filmden dördü ilk kez vizyona giriyor.

Gökteki Kale: Yönetmenin Güliver’in Gezileri’nden esinlenerek çektiği Gökteki Kale, gökte gezen, içi hazinelerle dolu olduğuna inanılan Laputa adlı kayıp bir ada ve buna inanan bir avuç insanın öyküsünü anlatıyor. 1986 yapımı animasyon, Miyazaki’nin mitolojiden en çok beslendiği yapımlardan birisi.

Küçük Cadı Kiki: Özellikle küçük izleyicilerin büyük zevk alacağı bir yapım. 13 yaşındaki cadı adayı Kiki, rüştünü ispatlamak, sorumluluklarının bilincine varmak üzere eğitime tabi tutulur. Bu eğitim yüzünden bir sene boyunca yalnız yaşamak zorundadır.

Rüzgarlı Vadi: 1984 yapımı Rüzgarlı Vadi, büyük savaştan sonra Rüzgar Vadisi adlı yerde yaşam mücadelesi veren insanların, böceklerle giriştiği büyük savaşı konu alıyor. Yapımı tam 12 yıl süren manga türü animasyon, endüstrileşmenin getirdiği yıkımla soyu tükenme tehlikesinde olan insanoğlunun geleceğine dair karamsar bir tablo çiziyor.

Komşum Totoro: Komşum Totoro, Miyazaki’nin anlatım biçimi ve tekniğinde, daha sonra çektiği "Ruhların Kaçışı"nda zirveye ulaştığı olağanüstü varlıklar ve insanlar arasındaki ilişkinin ilk örneği olması açısından önem taşıyor. 1988 yapımı filmin konusu şöyle: 11 yaşındaki Satsuki ve 4 yaşındaki kardeşi Mei babaları ile birlikte Japonya’nın kırsal kesiminde yer alan eski bir eve taşınırlar. Burada, bilinmeyen bir hastalıktan ötürü hastanede yatmakta olan annelerinin iyileşmesini bekleyen aile, bir süre sonra annelerinin durumunun kötüleştiği haberini alır.

Filmlerin programı

Rüzgarlı Vadi / 6,14,18 Temmuz, Komşum Totoro / 7,12,16 Temmuz, Küçük Cadı Kiki / 9, 13,15, 17 Temmuz / Gökteki Kale 9,19 Temmuz, Ruhların Kaçışı / 10 Temmuz, Yürüyen Şato / 11 Temmuz

Yorumları Göster
Yorumları Gizle