GeriKelebek Sinema
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sinema

Hollanda’nın en korkutucu ikinci filmi

DEHŞETİN GÖZLERİ

KORKU
Zwart Water
Yön: Elbert Van Strien
Oyn: Barry Atsma, Hadewych Minis, Isabelle Stokkel


Dehşetin Gözleri, eleştirmenler tarafından 1993 yapımı Kayboluş’tan (The Vanishing) sonra en korkutucu Hollanda filmi olarak nitelendiriliyor. Elbart Van Strien’in hem yazıp, hem de yönettiği filmde, bir ailenin yaşadığı gizemli hikâye üzerine odaklanılıyor.
Christine, ailesinden miras kalınca doğup büyüdüğü eve kocası ve 9 yaşındaki kızı Lisa ile taşınır. Her şey güzel giderken Lisa, evin karanlık köşelerinde annesinin ölü kız kardeşi olduğunu iddia eden bir kız görmeye başlar. Önceleri ona kimse inanmaz. Ama zamanla babası da, Christine’in onlardan ölümcül sonuçlar doğuracak korkunç bir sır gizlediğini anlar.

İran’dan bir aile dramı

BİR AYRILIK

DRAM
Jodaeiye Nader az Simin
Yön: Asghar Farhadi
Oyn: Leila Hatami, Sareh Bayat, Shahab Hosseini


2011 Berlin Film Festivali’den En İyi Film, Erkek Oyuncu ve Kadın Oyuncu ödülleriyle dönen Bir Ayrılık, boşanmak üzere olan ama çocuklarının velayeti konusunda anlaşamayan bir çiftin öyküsünü anlatıyor.
Simin, kocası Nader ve kızı Termeh’le birlikte İran’ı terk etmek istemektedir. Ancak Nader, alzheimer hastası babasını bırakmak istemez. Simin bunun üzerine boşanma davası açar. Fakat talebi reddedilir ve anne babasının evine dönmek zorunda kalır. Termeh,  babasıyla kalmaya karar vermiştir. Nader, kızına ve babasına bakması için hamile bir genç kadın tutar. Ama bu durum daha fazla soruna yol açmaya başlar.


Cezayir iç savaşının perde arkası

TANRILAR VE İNSANLAR

DRAM/ TARİH
Des Hommes et Des Dieux
Yön: Xavier Beauvois
Oyn: Lambert Wilson, Michael Lonsdale, Olivier Rabourdin, Philippe Laudenbach

Cannes Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü ve 3 dalda Cesar Ödülü kazanan film, Cezayir iç savaşı sırasında gerçekleşen ve Tibhirine Trajedisi olarak bilinen gerçek olaylardan esinlenilerek çekildi. Yalnız, tarihi veriler birebir sunulmuyor. Film, Mağrip’te 1990’larda, dağların tepesindeki bir manastırda başlıyor. Sekiz Fransız Hıristiyan keşiş, Müslüman köylülerle yan yana huzur içinde yaşamlarını sürdürürken ülke birden karışıyor. Yabancı işçiler köktendinciler tarafından katlediliyor, şiddet olayları artarak bölgeye hâkim oluyor. Ancak yaklaşmakta olan tehlikeye rağmen keşişler, bedeli ne olursa olsun yerlerinden kıpırdamamaya karar veriyor. Ordunun koruma teklifini bile reddediyorlar. Ve tabii bir süre sonra, kaçınılmaz son başlarına geliyor, militanlar manastırı basıyor. Keşişler pes etmese de o karmaşada aralarında anlaşmazlıklar günyüzüne çıkıyor. Bazıları kalmak isterken, bazıları gitmeyi tercih ediyor.

 

Kendi söküğünü dikemeyen ilişki danışmanı

AŞKA ŞANS VER

KOMEDİ/ROMANTİK
La Chance de Ma Vie
Yön: Nicolas Cuche
Oyn: Virginie Efira,
Francois-Xavier
Demaison, Armelle
Deutsch, Raphael
Personnaz

Jullien Monnier’in ciddi bir problemi vardır. Çok başarılı bir ilişki danışmanı olmasına rağmen hayatına giren kadınları iki haftadan fazla elinde tutmayı becerememektedir. Zaten çocukluğundan beri ona âşık olan her kadına uğursuzluk getirmiştir. Etrafındaki kadınlar defalarca hastaneye düşmüş, günlük hayatları altüst olmuştur. Julien kadınlar için adeta iki ayaklı bir kara kedidir. Tüm bunlar yüzünden, başka biriyle çıkmamaya karar verdiğinde Johanna’yla tanışıp âşık olur. Her ne kadar kör talihinden korksa da kendini aşkın kollarına bırakmaya karar verir. Fakat Joanna bir süre sonra başına gelen tersliklerin onunla tanıştığı günden beri olduğunu fark eder.

 

Bir gerilim de İspanya’dan

JULIA’NIN GÖZLERİ
KORKU
Los Ojos de Julia
Yön: Guillem Morales
Oyn: Belen Rueda, Lluis Homar, Pablo Derqui, Francesc Orella


İspanyol yönetmen Guillem Morales, beş senelik sessizliğini Julia’nın Gözleri’yle bozdu. Gerilim dolu film, sonunda onu kör bırakacak bir göz hastalığına yakalanmış Julia’ya odaklanıyor. Julia’nın ikiz kız kardeşi de aynı hastalığa yakalanmış ve kendini asarak intihar etmiştir. Ancak Julia onun öldürüldüğünü düşünmektedir. Katile ulaşmak için ipuçları toplamaya başlar. Takip edildiğini fark eder ama gözündeki rahatsızlıktan dolayı bu kişinin varlığından çok da emin olamaz. Hastalığı ilerledikçe hayatındaki ikilem daha da artar ve tam bir karabasana dönüşür.

Dev robotlar çaresiz

TRANSFORMERS: AY’IN KARANLIK YÜZÜ


AKSİYON / MACERA
Transformers: Dark of the Moon
Yön: Stephen Manuel
Oyn: Shia LaBeouf, John Turturro, Josh Duhamel, Tyrese Gibson


İlki 2007’de vizyona giren Transformers’ın devam filminde Shia LaBeouf, yine Sam Witwicky olarak beyazperdede. “Transformers: Ay’ın Karanlık Yüzü”, bu kez dünyanın geçmişine ait gizemli bir olayın günümüze yansımasıyla başlıyor. Bu yansıma o kadar büyük bir savaşa yol açıyor ki, Transformer’lar bile insanlığı tek başlarına kurtaramayacak hale geliyor. Yardımlarınaysa sürpriz bir isim koşuyor.

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle