GeriKelebek Sinema
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sinema

Sinema

İspanya İç Savaşı’ndan bir dostluk hikâyesi

DEVLERİN GÜNAHI
/images/100/0x0/563d453ff018fb32c8ee3df4

BİYOGRAFİ / DRAM
There Be Dragons
Yön: Roland Joffe
Oyn: Wes Bentley, Charlie Cox, Olga Kurylenko


Devlerin Günahı, 1936-39 yılları arasında süren İspanya İç Savaşı’nda geçiyor. Hikayesi ve etkileyici görüntüleriyle konuşturacağa benziyor.
Londralı gazeteci Robert Torres, 1982 yılında İspanya’yı ziyaret eder. Katolik tarikat Opus Dei’ye ait bir kitap hakkında araştırma yapmaktadır. Bu sırada acıklı bir dostluk öyküsüyle karşılaşır. Hikaye 20. yüzyılın başlarında çocukluk arkadaşı olan Manolo and Josemaria’nın yollarının ayrılması ile başlamaktadır. Josemaria’nın ailesi ölünce kilise tarafından yetiştirilir ve vizyon sahibi genç bir papaz olur. Manolo ise zengin bir endüstri devinin oğludur. İspanya’nın ikiye bölündüğü günlerde Manolo Nasyonalistler ile birlik olup cumhuriyetçilerin içine bir ajan olarak sızar. Bu sırada Madrid’deki genç rahip Josemaria, bir grup katolk idealist genci bir araya getirmiştir. Çünkü cumhuriyetçi çeteler kiliseleri ateşe verip, sokaklarda rahipleri vurmaktadır. İki çocukluk arkadaşının yolları bu noktada kesişir.

Ayı değil dev bir troll

TROLL AVI
AKSİYON / MACERA
Trolljegeren
Yön: Andre Ovredal
Oyn: Johanna Morck, Tomas Alf Larsen, Gleen Erland Tosterud


Norveç’te yaşayan bir grup öğrenci, bir avcının izinsiz olarak ayıların peşinden gittiğini düşünür. Bu konuyu bir film projesi haline getirmeye karar verirler. Ancak avcı, onları kendinden uzaklaştırmak için her yolu dener. Yılmayan gençler, bir gece gizlice avcıyı takip eder ve avcının yakalamaya çalıştığı şeyin bir ayı değil, dev bir troll olduğunu anlarlar. Korku ve komedi zekice biraraya getirilmiş. Ayrıca Norveç’in gözalıcı doğa görüntüleri de izlenmeye değer.

Dostlar mı kalıcı aşk mı

ÖDÜNÇ SEVGİLİ
KOMEDİ / DRAM
Something Borrowed
Yön: Luke Greenfield
Oyn: Kate Hudson, Ginnifer Goodwin, John Krasinski, Colin Egglesfield


Rachel, New York’lu yetenekli bir avukattır. Arkadaşları sürekli 30 yaşına geldiğini ve bekar olduğunu hatırlattıkça çileden çıkar. 30. yaş gününü kutladığı gece, kendini hukuk fakültesinden beri aşık olduğu Dex’in kollarında bulur. Ancak gelin görün ki Dex, Rachel’in en iyi arkadaşı Darcy’nin nişanlısıdır. Darcy’nin düğünü yaklaşırken olaylar üst üste gelir. Rachel kendini içinden çıkılması imkânsız bir durumda; dostu ile hayatının aşkı arasında kala kalmış halde bulur.

Kabusa dönen peri masalı

ZOR HEDEF
AKSİYON / SUÇ
A Bout Portant
Yön: Fred Cavaye
Oyn: Gilles Lellouche, Roschdy Zem, Gerard Lanvin, Elena Anaya

Samuel ile Nadia, herkesin sevip örnek aldığı bir çifttir. İlk bebeklerinin doğmasına da çok az kalmıştır. Samuel sağlık görevlisi belgesini almak için çalışmaktadır. Ancak bir gün Nadia, Samuel’e saldıran adamlar tarafından kaçırılır. Samuel kendine geldiğinde telefonu çalmaya başlar. Ondan, polis gözetiminde hastanede yatan adamı üç saat içinde kaçırması istenmektedir. Karısını bir daha görmek istiyorsa yasa dışı işlere bulaşıp hızlı olmalıdır...

İntikam peşinde

ŞEYTANI GÖRDÜM
SUÇ / DRAM
Akmareul Boatda
Yön: Ji Woon Kim
Oyn: Byung Hun Lee, Gook Hwan Jeon, Ho Jin Jeon


Güney Kore’den bir intikam öyküsü... Kyung-chul, zevk için insanları öldüren tehlikeli bir psikopattır. Yıllardır peşinde olan polis, henüz onun neye benzediğini bile bulamamıştır. Kyung-chul, bu kez emekli bir polis şefinin kızı olan Joo-yeon’u gözüne kestirir. Hamile kızı acımasızca işkence edip öldürür. Joo-yeon’un gizli ajan olan nişanlısı Dae-hoon, katili bulmaya ant içer. Bir canavara dönüşmesi gerekse bile, öcünü almak için elinden gelen her şeyi yapacaktır.

Aşkın katili iş başında

GÖNÜL AVCISI
KOMEDİ / ROMANTİK
L’arnacoeur
Yön: Pascal Chaumeil
Oyn: Romain Duris, Vanessa Paradis, Julie Ferrier, François Damiens


Alex, son derece etkileyici, komik, havalı ve daha da önemlisi, kadınların hayır diyemediği biridir. İlginç de bir işi vardır; ilişkileri bozmak. Ünüyle doğru orantılı bir ücret karşılığında, bir kaç hafta içinde, her koca, sevgili ya da nişanlıyı, “eski” sıfatına kavuşturmak konusunda ondan daha başarılı kimse yoktur. Gizlenerek, telefon dinleyerek, sahte kimliklerle, insanın içini eriten o gülümsemesiyle ve akla gelebilecek daha binbir çeşit numarayla, söz verdiği işi kesinlikle yerine getirmektedir.
Bu kez görevi, babası tarafından nişanlısından koparılmak istenen Juliette’tir. Alex, görünürde kusursuz denebilecek bu çifti ayırmak üzere işe alındığında, kendisini zamana karşı bir yarışın içinde bulur. Paris’in güneşli sokaklarından Fas’ın moda dünyasına sürüklenecektir. Neredeyse imkânsız olan bu çok eğlenceli baştan çıkarma operasyonunda, kendi peşine düşen acımasız alacaklıların, öfkeli eski kocaların ve hatta Juliette’in elinden zor kurtulacaktır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle