GeriKelebek Sinema
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sinema

Oscar’a koşuyor

ZORAKİ KRAL

The King’s SpeechDRAM/TARİHYön: Tom HooperOyn: Colin Firth, Helena Bonham Carter, Derek Jacobi, Geoffrey Rush

Oscar’ın habercisi sayılan altın Küre ve Bafta ödüllerini toplayan film, Oscar’a da 12 dalda aday. İngiltere Kralı VI. George’un gerçek hikayesini anlatıyor.  Babası V. George’un ölümü ve ağabeyi Edward’ın krallık yerine aşkı tercih etmesi, VI. George’un istemeye istemeye görevi devralmasına sebep olur. Bu durum, aile içinde “Bertie” olarak çağrılan VI. George’u dehşete düşürür. Çünkü çocukluğundan beri kekemelikten mustariptir, bu yüzden hep alay konusu olmuştur. Oysa bir kralın, halkının karşısına çıkıp konuşmalar yapması gerekmektedir. Savaşın eşiğinde oldukları için acilen bir lidere ihtiyaç duyulduğunu bilen eşi Elizabeth, Avustralyalı çılgın konuşma terapisti Lionel Logue’u Bertie’yle tanıştırır. Başta hiç anlaşamayan ikili, daha sonra büyük bir aşama kaydeder. Terapistin, ailesinin, hükümetin ve Winston Churchill’in desteğiyle kral, kekemeliğinin üstesinden gelir ve radyodan bir konuşma yaparak ülkesindeki insanlara güven vererek, savaş için onları birleştirir. Sadece Colin Firth’in değil, terapist rolündeki Geoffrey Rush’ın da üstün performansı, sonunu bilseniz de filmi ilgiyle izlemenizi sağlayacak.

Gariban çalgıcıların tuhaf hikâyesi

Çalgı ÇengiKOMEDİYön: Selçuk AydemirOyn: Murat Cemcir, Ahmet Kural, Erdal Tosun, Tuna Orhan

Piyanist Salih ile klarnetçi Gürkan, düğün, kına gecesi gibi organizasyonlarda müzisyenlik yaparak hayatlarını kazanan Ankaralı iki teyzeoğludur. Her zaman olduğu gibi, istanbul Bağcılar - Güneşli hattındaki bir düğün salonuna doğru yola çıkarlar. Düğün sahibinin, hazırlanmaları için kendilerini evin kömürlüğüne bırakması, o güne kadar itilip kakılmaya alışmış kardeşler için bile ciddi hayal kırıklığıdır. Fakat bu sefer kuliste davetsiz misafirleri olacaktır. Aynı saatlerde iki kişi, yakaladıkları banka güvenlik görevlisini gözden uzak bir yerde sorgulamak üzere bu kömürlüğe tıkmıştır. Güvenlik görevlisinin dengesiz mafya elemanına diklenmesi sonucu öldürülmesi, kardeşlerin müzisyenlik hayatını kaydırır.

Bir kahraman doğuyor

The Green HornetAKSİYON / KOMEDİYön: Michel GondryOyn: Seth Rogen, Jay Chou, Cameron Diaz, Chad Coleman

Yeşil Yaban Arısı, Michel Gondry’nin yeni 3D aksiyon komedisi. Britt Reid, Los Angeles’ın en seçkin ve saygın medya patronunun oğludur. Hayatına bir yön çizmeden, alemden aleme koşturmaktadır. Ta ki babası gizemli bir şekilde ölene ve Britt’e muazzam bir medya imparatorluğu bırakana dek... Şirketin yaratıcı çalışanlarından Kato ile dostluk kuran Britt, hayatında ilk kez anlamlı bir şey yapma fırsatı bulur: Suçla savaşmak. Babasının katillerine yaklaşmak için, kusursuz bir paravan bulurlar; kendilerini suçlu olarak tanıtacaklardır. Kanunu çiğneyerek koruyan Britt, Yeşil Yaban Arısı adlı suç savaşçısı haline gelerek Kato ile sokaklarda dolaşmaya başlar.

Claudia Cardinale’nin kalbini çalan Türk

Sinyora EnricaKOMEDİ/DRAMYön: Ali İlhanOyn: Claudia Cardinale, İsmail Hacıoğlu, Lavinia Longhi, Teoman Kumbaracıbaşı

Yıllar önce oğlunu ve kendisini terk eden kocasından sonra hiçbir erkeği kapısından içeri sokmayan Sinyora Enrica, bu özelliğiyle ün salmıştır. Enrica, evindeki boş odaları kız öğrencilere kiralamakta, ek iş olarak da terzilik yapıp pazarda çalışmaktadır. Yıllarca bozmadığı bu kuralı, yağmurlu bir gecede, bir yanlış anlama sonucu evine gelen Türk öğrenci Ekin için bozar. Önceleri evinin kapısını bu yabancıya açmak istemeyen Enrica, sonra sadece evini değil, yıllarca kilitli tuttuğu kalbini de açar.

Yaşamak için kolunu feda eden dağcı

127 saatMACERA/DRAMYön: Danny BoyleOyn: James Franco, Lizzy Caplan, Kate Mara, Amber Tamblyn

127 Saat, Slumdog Millionaire’le Oscar kazanan, kült filmi Trainspotting ile akıllara kazınan yönetmen Danny Boyle’a ait. Dağcı Aron Ralston’ın, 5 gün boyunca sıkışıp kaldığı kaya parçasından, kolunu kör bir çakıyla keserek kurtulmasını anlatıyor. Üstelik bu da gerçek bir hikaye. Senaryo, dağcının “Between a Rock and a Hard Place” adlı kitabından uyarlandı. Aron, Utah yakınlarında büyük bir kaya parçasının arasına sıkışır. Beş gün boyunca kolu kayaya sıkışmış, susuz ve aç bir şekilde umutsuzca yardım bekler. Arkadaşlarını, sevgilisini, ailesini ve kazadan hemen önce karşılaştığı iki dağcı kızı anımsar, sorunlarıyla yüzleşir. Bir yandan da kurtuluş yolları düşünür. Film En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar’a aday.

RAFA YENİ ÇIKANLAR

Sammy’s Adventures: The Secret Passage (2010)

Yönetmen: Ben StassenTür: AnimasyonSüre: 88 dak.

Sammy’nin MaceralarıCalifornia’da bir kumsalda doğduktan kısa bir süre sonra denize ulaşmaya çalışan deniz kaplumbağası Sammy, yumurtadan yeni çıkmış Shelly adlı şirin bir yavru kaplumbağayla karşılaşır. Ancak hayatının aşkını bulmasıyla kaybetmesi bir olur. Tüm kaplumbağaların doğdukları kumsala geri dönmeden önce yaptıkları okyanus geçişleriyle dolu destansı yolculukta Sammy, Shelly ile tekrar karşılaşma umuduyla her tehlikeyi atlatır. En iyi dostu olan Ray ile insanların gezegene nasıl zarar verdiklerini yakından görür. Ancak yine başka insanlar tarafından kurtarılır.

 

Cehennem 3D (2010)

Yönetmen: Biray DalkıranOyuncular: Ogün Kaptanoğlu, Tuğba Melis Türk, Serhan SüslerTür: KorkuSüre: 71 dak.

Ailesini arayan küçük bir çocuk... Aşık olup evlenen ancak maddi olarak istediği seviyede yaşayamayınca kocasını boşamak isteyen ve onu ünlü bir mankenle aldatan bir kadın... Karısına ve aşklarına tüm saf yüreğiyle inanan, boşanmak istemeyen, sorunların çözüleceğini düşünen fotoğrafçı bir koca... Yıllar önce sakat çocuklarından utanarak onu çalıştıkları fabrikada öldüren yaşlı bir karı koca. Bu filmde hepsinin ortak noktası intikam olacak.

 

Chloe (2009)

Yönetmen: Atom EgoyanOyuncular: Julianna Moore, Liam Neeson, Amanda SeyfriedTür: GerilimSüre: 99 dak.

Büyük HataKanadalı yönetmen Atom Egoyan’ın Tapınma’dan sonraki çalışması Büyük Hata, San Sebastian Film Festivali’nin açılış filmiydi. Filmin hikâyesi Anne Fontaine’in yönettiği 2005 yapımı erotik psikolojik dram Nathalie’ye dayanıyor. Catherine, çapkın kocası David’in bir ilişkisi olduğundan şüphelenince, onu test etmek için genç ve pahalı fahişe Chloe’yi tutar. Ancak üçü arasındaki ilişki bir saplantıya dönüşür ve kimin kime âşık olduğu gittikçe belirsiz hale gelir. Egoyan, Büyük Hata’yı Toronto’da geçen “zeki ve seksi” bir Hitchcock gerilimi olarak tanımlıyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle