GeriKelebek Silikon Vadisi Türkiye’de olmaz!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Silikon Vadisi Türkiye’de olmaz!

Ocak ayı sonunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da Silikon Vadisi benzeri bir bölge kurmak için çalışmalar yapıldığını açıkladı. Ancak yapılan açıklamalar maalesef herhangi bir detaydan yoksundu. Dolayısıyla ne yapılıyor, doğru mu yapılıyor bunu uzaktan kestirmek mümkün değil. Umuyorum giriştikleri işin zorluğunun farkındadırlar. Ancak bence şu an varolan ortamda Türkiye’de Silikon Vadisi benzeri bir yer kurulamaz. Bunu ne İstanbul Belediyesi başarabilir, ne TÜBİTAK, ne de benzer kurumlar.

Silikon Vadisi gibi yerlerin yeşerebilmesi için oluşması gereken faktörlerin en önemlileri finansal mekanizma, girişimciler ve kaynaklardır. Türkiye’de maalesef bunların hepsi eksik. Silikon Vadisinde finansal mekanizma şu şekilde döner: Daha önce bir kaç kez firma kurmuş, zorlukları görmüş girişimciler, emeklilik fonları gibi büyük fonları idare eden ve ciddi finans gücü olan kurumlardan para toplarlar ve bir yatırımcı fonu oluştururlar. Toplanan bu fon girişimcilere risk sermayesi olarak dağıtılır. Aradan geçen ortalama beş sene gibi bir süreç sonunda kurulan firma karlılığına, pazar durumuna ve bir çok faktöre bakılarak başka firmalara satılır, nadiren halka da açılabilir. Risk sermayesini oluşturmuş girişimciler kazanılan bu paradan yüzdelerini alırlar ve para ilk geldiği finans odağına geri gider.
Türkiye’de para ve dağıtım işi çözülebilir, ancak kurulan firmayı paraya çevirecek enstrümanlar eksik. Kurduğunuz firmayı satabileceğiniz teknoloji işi yapan Türk firmaları yok denecek kadar az. Dolayısıyla firmayı ya yabancıya satacaksınız, ya da halka açacaksınız. Cebinde parası olan yabancı firmanın peşinden İrlanda’dan Çin’e kadar bu konuda çok mesafe kaydetmiş bir dünya ülke koşuyor. Üzülerek söyleyeyim bu firmaların üst kademelerinde Çinli de, Hintli de, İrlandalı da var, ancak Türk yok. Firmanızı halka açmak da kolay değil. Hem borsanız emsallerine göre sığ, hem de teknoloji işinde değer yaratsanız bile karlılığı yakalamak her zaman mümkün değil. Eğer Türk borsası güçlenirse ve şu an teknoloji işi ile ciddi olarak ilgilenmeyen büyük Türk firmaları teknoloji işine girmeye karar verirse bu faktör değişebilir.

Silikon Vadisi projesinin önündeki ikinci zorluk, girişimciler. Vizyon sahibi, parayı alıp dünya standartlarında şirket kuracak, teknoloji üretecek ve sonra bunu pazarlayacak babayiğit Türklerin sayısı çok az. Maalesef bunların da büyük çoğunluğu yurtdışında yaşıyor. Bu ekiptekiler Türkiye nostaljisiyle yaşadıkları yerdeki düzenli yaşam arasında gidip geldiklerinden sürekli Türkiye’ye dönme muhabbeti yapıyorlar, ancak Türkiye’ye gelmeye hiç niyetleri yok. Hem Türkiye’deki kaostan korkuyorlar, hem de zaten yaşadıkları yerde kıymetleri biliniyor. Dolayısıyla Silikon Vadisi yolunda bu başarı faktörü de eksik. Eğer, başarılı 15-20 girişimci gelip iyi iş çıkarırsa gerisi gelir.

Son faktör de kaynaklar. Teknoloji için gerekli olan insan kaynağı Türkiye’de yok. ODTÜ gibi seçkin bazı üniversitelerin dışında kalanların verdikleri mezunların kalitesi maalesef zayıf. Üstelik, üniversitelerin pazara verdiği mezunların sayısı da diğer ülkelerle karşılaştırınca çok az. Kısaca kaynaklarda kalite ve büyüklük problemi var. Bu faktörün düzelmesi zor ve zahmetli.

Sonuç olarak, bu şartlar altında Türkiye’de bildiğimiz anlamda Silikon Vadisi olmaz. İlk fırsatta bu durumu değiştirmek için neler yapılabilir, nasıl alternatifler değerlendirilmeli konusunu da masaya yatıracağım.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle