GeriKelebek Şifreli partiye girmek için resmen James Bond’luk yaptım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şifreli partiye girmek için resmen James Bond’luk yaptım

Şifreli partiye girmek için resmen James Bond’luk yaptım
refid:3451452 ilişkili resim dosyası

Ne zamandır peşinde olduğum bir yer vardı: Beyoğlu-Tünel’de Ludwig adında bir Alman’ın evi. Hayır, yanlış anladınız, niyetim haneye tecavüz değil. Bu adam hanidir evinde şifreli partiler düzenliyor, ben o şifrenin peşindeydim.

Bu şifreli partiler son zamanlarda pek revaçta. Herhalde geçen yazın şahikası Sürmeli Otel’in tepesinde Godet’nin yazlık yeriydi. Ne iç gıcıklayıcı değil mi? Şifreyi söylüyor öyle giriyorsunuz... Öyle sakalınızı okşayıp ‘teşkilattanım’ demeniz de para etmiyor, parolayı bilmeyen kapıduvar geri çevriliyor.

Ne zamandır peşinde olduğum böyle bir yer de Beyoğlu’nda vardı. Ludwig adında 10 yıldır İstanbul’da yaşayan bir Alman’ın evi. Adam kendi evinde şifreli partiler düzenliyor, İstanbul’da yaşayan her miletten insan bu partilere katılıyor. Biliyorum, duyuyorum ama gidemiyorum. Diyafondan şifre soruyorlar, tanımazlarsa açmıyorlar.

Hacker’lığım tuttu, ‘Ben sizin şifrenizi kırarım’ diye hırs yaptım.

Gece gitsem belli ki giremeyeceğim, o yüzden yerini bildiğim apartmana gündüz gittim. Tünel’de Nergis Sokak 6 numara. Gittiğimde kapı açıktı ama apartman görevlisi vardı. Hiç bozuntuya vermeden ‘Ludwig’e geldim, evde yok mu?’ dedim. ‘Alışverişteler, akşama gelirler’ dedi. Teşekkür ettim, gittim.

Sonra tekrar gittiğimde bu kez yüzümü hatırlayan görevli sanki sık sık geliyormuşum gibi hiç sorun çıkarmadı. Böylece yukarı çıktım.

Ev binanın en tepesinde. Bu yüzden harika bir terası var, Galata Kulesi’nden Eyüp’e kadar bütün Haliç ayağınızın altında. Yarı kafe, yarı hane gibi bir ev burası. Kapıdan girer girmez fark ettiğiniz müziğe Türkçe, İngilizce, Almanca konuşmalar karışıyor. Evin içi daha tenha, asıl kalabalık terasta toplanmış. Oraya çıktık.

Benim gittiğim gece Latin gecesiymiş. Ortada dans eden çiftler var, ateş başında oturanlar onları izliyor. Ama çoğunluk manzaranın tadını çıkarıp sohbet ediyor. Kimsenin size karıştığı yok, nereye isterseniz oturabilirsiniz. İster masaya, isteseniz de gündüzleri Ludwig’in duş aldığı açıkhava küvetinin içine. Nitekim Emel’le biz öyle yaptık. Ortada garson marson yok. Girişteki dolapta biralar ve içkiler duruyor, gidip içinden içkinizi kendiniz alıyorsunuz. Zaten hesap da tutmuyorlar.

Ludwig 50-55 yaşlarında, orta boylu bir adam. Vaktiyle tekstil işi için Türkiye’ye gelmiş, sonra buraya yerleşmiş. O herkesi tanımıyor ama gelenlerin hemen hepsi onu tanıyor. Bu kiralık evde verdiği partilere katılabilmek için diyafonda ‘Gülbeyaz’ denmesi gerektiğini öğrendik. Meğer Gülbeyaz, Ludwig’le birlikte burayı işleten hanımın adıymış, şifre oradan geliyormuş. Çıkarken içtiklerimize karşılık Gülbeyaz Kayaoğlu’na 10’ar lira verdik. İyi bir keşif ve mutlu bir gecenin sonunda şimdi tek sorun, altı kat merdiveni bu kez de gerisin geriye inmek.

Kaçırmayın

KLARNET SEVENLERE

Hüsnü Şenlendirici Babylon’da

Laço Tayfa’nın kurucusu ve memleketin en önemli klarnet virtüözlerinden Hüsnü Şenlendirici ilk solo albümü ‘Hüsn-ü Klarnet’ ile bu akşam (28 Ekim) saat 23.00’te Babylon’da. Şenlendirici Babylon’dan sonra Berlin Caz Festivali New York Gypsy Festival’de çalacak. Giriş 20-25 YTL. (212) 292 73 68 ve Biletix.

ELEKTRONİK SEVENLERE

Johan Gielen Balans’ta

İnanılmaz sahne performansıyla dünya çapında on binlere çalan Hollandalı DJ Johan Gielen bu akşam 23.00’te Balans’ta. Türkiye’ye üçüncü gelişi. Son olarak geçen aralık ayında İstanbul, Ankara ve Eskişehir’de dünya turnesi için çalmıştı. sabaha kadar sürecek olan partiye biletler Biletix’te 35 YTL.

ROCK SEVENLERE

Cargo Studio Live’de

Yıldızların Altında’nın yeni yorumunu diskçalarda tekrar’a alıp dinliyorum ama bir türlü sahnede izleyememiştim. Kargo önümüzdeki perşembe Beyoğlu’nda burnumun dibine, Studio Live’e geliyor. Gerçi kolonları yüzünden konser izlemesi zor bir mekan ama yine de kaçmaz. Kapılar 22.00’de açılıyor, giriş 20 YTL (212) 244 00 30

KLASİK SEVENLERE

Cumhuriyet konseri CRR’de

Cumhuriyet Bayramınız bugünden kutlu olsun. İstanbul Oda Orkestrası yarın (29 Ekim) şef Hakan Şensoy yönetiminde Cemal Reşit Rey’de bir Cumhuriyet Konseri veriyor. Orkestra Münir Nurettin Beken’in eserlerini seslendirecek. Biletler 12-17 YTL. CRR Gişe Tel: (212) 248 08 63

Yorumları Göster
Yorumları Gizle