GeriKelebek Sıcak kumlardan serin kitaplara
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sıcak kumlardan serin kitaplara

Issız bir adaya düşseniz yanınıza alacağınız üç şey sayın gibi klasik bir soruyla karşılaşsak biri mutlaka kitap olurdu. Kendimize ayırdığımız zamanlarımızda, tatillerimizde de kitapları yanımızdan eksik etmeyiz. Seçeceğiniz kitapları genelllikle o anki ruhsal durumunuza göre belirlersiniz. Kış aylarının koşuşturmacası içinde atladığınız fakat okumak için hep fırsat kolladığınız kitaplarınızı da bavulunuzun bir köşesine sıkıştırmayı mutlaka ihmal etmezsiniz. Tatil ve kitap... Vazgeçilmez bir ikili. İşte size en yenileri, uzmanları ve best seller'larıyla tatil kitapları....

Uzman gözüyle 'Yaz Okumaları' rehberi

Doğan HIZLAN

Rahmetli Rauf Hoca (Mutluay) yaz mevsiminde, Cumhuriyet Gazetesi'ndeki köşesinde Yaz Okumaları'ndan söz ederdi. Kurak yaz günlerinde, bir vahaydı bu tavsiyeler. Hangi mevsimde olursa olsun kitaplarla dostluğa ara vermememizi öğütlerdi. Çünkü onlar hayatımızın bir parçasıydı.

Yaz tatili için planlar yaparken, okuyacağınız kitapları unutmayın.

Deniz ve güneşten ibaret tekdüze günlerinizde bir polisiye romanın esrarengiz dünyasına giriverin. Sıkıntıdan patladığınızda, bir mizah romanı okuyun, hem kendinizle hem çevrenizle dalga geçebilirsiniz.

Rahatlamak için bundan iyi yöntem olabilir mi?

İyi bir kitap okuruysanız, heybenize zaten bir çok kitap doldurmuşsunuzdur.

Yazdan yaza kitap okuyanlardansanız... Size rehberlik hizmeti verebilirim.

Bir kitapçıya uğrayın, yıl içinde yerli ve yabancı ödül kazanmış kitapları öğrenin, onları satın alın. Hem kendinizi geliştirirsiniz, hem de çevrenize edebiyatı izleyen biri gibi hava atabilirsiniz.

İki gruba da girmiyorsanız, zaten bu yazıyı okumanızın bir yararı dokunmaz.

Batı dergilerinden hiç olmazsa birini okuyorsanız, her yaz mevsiminin başında yayınlanan kitap listelerine dikkat etmişsinizdir. Kışın gözden kaçan önemli kitapları burada yer alır. Kitap, okuma eksiği böylece giderilebilir.

Kıştan kitapsız çıktınızsa bari kışa kitaplı girin. Sadece yanık teninizi teşhir etmeyin, bedenininizin sağlığı kadar, beyninizin sağlığını da düşündüğünüzü eşe dosta ispatlayın.

Türk Poiretler ne diyor?

Oğuz Aral:

‘‘Benim değişmez polisiye yazarlarım vardır. Çıkan her yeni kitaplarını hiç vakit kaybetmeden okurum. Eskilerden Wilbur Smith ve Isaac Asimov'un bütün kitaplarını okumanızı tavsiye ederim. Kitap serisini okumanızı tavsiye edeceğim bir isim de John Le Carre. Jack Higgins de son gözdelerimden biri. Bu kadar kitap da her halde sizi bir kaç yaz idare eder.’’

Kurthan Fişek:

‘‘Polisiye roman meraklısıyım. II. Abdülhamit de, sadece onları okurdu. Öldüğünde, özel kitaplığında 7-8 bin polisiye roman vardı. Serde ‘Mülkiyelilik’ var ne de olsa... Bu yaz ne bulursam okuyacağım. Bütün sahafları gezeceğim, çöpçü balığı gibi toplayacağım... ‘‘Nero Wolfe’’ mucidi Rex Stout'un devamcısı olan Bob Goldsborough'dan, en son, ‘‘Gümüş Minare’’yi okumuştum. Bulursam devam edeceğim... Ya bulamazsam? Dick Francis... Ed McBain... Del Shannon... Arayan bulur. Ya belâsını, ya mevlâsını... Ayıptır söylemesi, sadece İngilizce okurum...

Enis Berberoğlu:

‘‘Favorim Ludlum. Bence yazın tadı, sürükleyici gerilim romanıyla çıkar.. Ve ne mutlu ki, Türk yayınevleri dünya piyasalarını en azından bu konuda çok yakından izliyor. Yabancı kentlerde rafa yerleşen bir gerilim romanının daha cep baskısı çıkmadan Türkçeye çevirisi yapılıyor. Bu yaz için favorim her zaman olduğu gibi Robert Ludlum. Gerçi eski kıvamlı üslubunu biraz değiştirdi ama Ludlum'un iki yeni kitabı yine usta işi. Lawrence Block eğlenceli anlatımıyla tanınan polisiye yazarı, denemenizi tavsiye ederim. Osman Aysu, ilk kitaplarında denediği resmi dosya üslubunu terk ettikçe kalemi açılıyor..

Ciddiyet Yelpazesi

Bazı okurlarımız, düşünmek, tartışmak için de kitap okurlar.

Onların amacı okuma zevki ile birlikte düşünmeyi bağdaştırmaktır.

Böylesine bir girişten sonra, aşağıdaki kitapların ağır, can sıkıcı, buyurgan olduğunu sanmayın.

Hayatı kapsayan her şeyin yer aldığı kitaplar bunlar.

Artakalan Zamanda Ertuğrul Özkök Yapı Kredi Yayınları

Özkök'ün pazar günleri yayınlanan, yaşamın derinlliklerine inen yazılarının toplamı. Kitap sekiz bölümden oluşuyor. Kısacası, hayatımızı bölümleseydik bu başlıklar çıkabilirdi ortaya.

Müzikten gündelik olmayan politikaya, anılardan kadınlara kadar geniş bir skala ve çağdaş bir perspektif. Bu denemelerden bazıları sizin düşüncenize ortak çıkacak, bazılarına ters düşeceksiniz ama asla yabancı kalamayacaksınız.

Yaşamla çakışan neye yabancı kalır ki insan ...Hırsızın Günlüğü

Jean Genet

Çeviren : Yaşar Avunç

DÜNYA edebiyatının gerçekten marjinal bir adı Jean Genet. Kendini şöyle tanımlıyor: ‘‘Korkak, hain, hırsız ve eşcinsel.’’ Hep

uçlarda yaşadı, müebbet hapse mahkum oldu, ünlü yazarların aracılığıyla cezası affedildi.

Jean- Paul Sartre, onun için Aziz Genet diye bir kitap yazdı. Hırsızın Günlüğü, onun otobiyografisi. Önemini, lezzetini söylemeye gerek yok.

Sıcak Su Müziği

Charles Bukowski

Çeviren: Avi Pardo

Parantez

SON yıllarda Türk okurunun ilgisini çeken, özellikle genç kuşağın favorileri arasında olan bir ad. Sıcak Su Müziği'ndeki hikayeler, dayanaksız, avare, sıradanlığa meydan okuyan bir tavrın ürünleri. Ayyaşlar, acı çekenler, ucuz pansiyon odasında düşünenler, gene de çareyi, unutmayı içkide, sigarada arayanlar.

Gerilimin Çekiciliği

Gerilim ve polisiyeler her devrin vazgeçilmez kitaplarıdır. Ustaları size bu konuda tavsiyelerde bulundular. Ama biz yine de yeni çıkmış iki kitabı size tanıtalım. Tatilinizi daha bir heyecanlı geçirmenizi sağlayacaktır bu kitaplar.

Otomatik Piyano

Kurt Vonnegut Jr.

Çev. İrma Dolanoğlu Çimen

Metis Yayınları

USTA bir polisiye yazarından eşsiz güzellikte bir kitap. Teknoloji ve cinayetin bu kadar birbirine yakın olduğuna şaşıracaksınız.

13. Jüri

John T. Lescroart

Çev. Gönül Suveren

Altın Kitaplar

KOCASINI ve sekiz yaşındaki oğlunu öldürdüğü iddia edilen genç bir kadının savunmasını üstlenen avukatın maceralı serüveni 13.Jüri. Bütün jüri üyelerini kadının masumluğuna inandıran avukatın en son ve en zor anı, 13'üncü kişiyi, yani hakimi ikna etmesine gelir sıra. İşte o an olay çok farklı bir boyut kazanır.

Kadın Kitaplığı

Son yıllarda kadın sorunu üzerinde duran kitaplar hayli gözde. Kendinizi feminist olarak görürsünüz ya da görmezsiniz, kendi bileceğiniz bir durumdur bu. Ama hemcinslerinizin toplum içindeki konumlarını tartışan, yeni bakış açıları getiren kitaplara kayıtsız kalamazsınız. İşte size kadınlık durumunu değişik açılardan tartışan iki kitap:

Kadınlar Kadınlar İçin Dediler ki

Çev. İpek Haznedaroğlu, Zeynep Şit

Oğlak Yayınları

HEMCİNSLERİNİZİN sizin hakkınızda ne düşündüklerini biliyor musunuz. Zaman zaman sizi kızdırsa bile kendinizi tanımanız açısından faydalı bir kitap. Ünlü kadınlardan yakası açılmadık sözler. Biz neyiz acaba diye soruyorsanız, hem eğleneceğiniz hem de öğreneceğiniz bir kitap.

Kandırma Dansı

Dr. Harriet Lerner

Çev.Ezgi Deniz

Varlık Yayınları

KADINLARIN bağlı olduğu ilişkileri ayakta tutabilmek için başvurdukları kendilerini kandırma yolları.. Kandırma dansının hiç bir zaman vazgeçilmeyen figürleri. Yazar bunlardan nasıl kurtulacağınızı anlatıyor.

Kültür Gezginlerine

Tatili sadece güneş ve denizden ibaret görmeyen, gezdiği yerleri tarihinden söylencelerine kadar merak edenlere yardımcı olacak kitaplar da yayınlanıyor. Türkiye'nin gözde tatil mekanları Ege ve Akdeniz'de tatilinizi geçiriyorsanız işte size göre iki kitap.

Mavi Anadolu

Azra Erhat

İnkılap Kitabevi

SABAHATİN Eyüboğlu ve Halikarnas Balıkçısı'nın açtığı yoldan yürüyerek Anadolu uygarlıklarını ortaya çıkaran usta yazar Azra Erhat da size yeni kültürel bir tatil seçeneği sunuyor. Bu türün klasiği olan Mavi Anadolu, bu tür tatilcilerin vazgeçilmez kitabı.

Ege Sevgisi

Yaşar Aksoy

Bilgi Yayınevi

EGE'de varolan uygarlıkları başlangıcından günümüze kadar getiren Ekrem Akurgal size farklı bir tatil seçeneği sunuyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle