GeriKelebek Sezen dünya sanatçısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sezen dünya sanatçısı

Dünyaca ünlü müzik şirketi PolyGram, Sezen Aksu'nun ‘‘Düğün ve Cenaze’’ albümünü gelecek Ocak ayında İngiltere başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi ve ABD'de piyasaya sürüyor. Uluslararası müzik şirketi PolyGram'ın üst düzey yetkililerinden Wulf Müller, ‘‘Düğün ve Cenaze’’ albümüyle ilk defa İstanbul'a yaptığı bir gezi sırasında tanıştığını söylüyor ve şu anda odasında sürekli bu albümü dinliyor.

PolyGram'ın Türkiye'deki PolyGram Plaza şubesini geçen yıl ziyaret eden Wulf Müller, tesadüf eseri ‘‘Düğün ve Cenaze’’ albümünün stüdyo çalışmalarına tanık oldu. Albümün tamamlanmasından sonra kendisine gönderilen kopyayı dinleyerek çok etkilenen Müller, Türkiye'den daha fazla örnek istedi. Eline geçen örnekleri fikrini almak için müzik otoritelerine gönderen Müller, sabırsızlıkla cevap beklemeye başladı. Müzik otoritelerinin bu çalışmayı çok beğenmesiyle, ünlü PolyGram müzik şirketi Sezen Aksu'nun ‘‘Düğün ve Cenaze’’ albümünü bütün dünyaya tanıtma kararı aldı.

Kendisiyle PolyGram şirketinin Londra'daki bürosunda görüştüğümüz Wulf Müller, geri planda ‘‘Düğün ve Cenaze’’ albümünün müzikleri eşliğinde, sorularımızı cevapladı.

Sayın Müller, stüdyo çalışmalarına tesadüfen tanık olduğunuz ‘‘Düğün ve Cenaze’’ albümünden ilk ezgilerini stüdyoda dinlediğiniz zaman ne düşündünüz

Bestekar Goran Bregoviç'i, ‘‘Çingeneler Zamanı’’, ‘‘Yeraltı’’ ve ‘‘Kraliçe Margot’’ gibi çalışmalarıyla daha önceden tanıyor ve beğeniyordum. Ama, Sezen Aksu 'yu daha önce dinleme fırsatım olmamıştı. ‘‘Düğün ve Cenaze’’ albümünün çalışmalarından birkaç parçayı kısacık bir sürede dinledim ve etkilendim. Albümün tamamlanmasından sonra bana gönderilen kopyayı baştan sona dinleyerek, hemen Türkiye'den daha fazla kopya istedim. Elime geçen kopyaları, görüşlerine çok güvendiğim müzik otoritesi arkadaşlarıma gönderdim. Bana gelen eleştiriler çok olumlu olunca, süratle harekete geçtik.

Albümle ilgili görüşleriniz nelerdir?

‘‘Düğün ve Cenaze’’ albümü, Balkan rüzgarları estiriyor. Besteler çok güzel. Her parçanın kendi içinde bir duygu bütünlüğü var. Bir besteyle kendinizi cıvıl cıvıl hissedip düğün havasına girerken, bir diğer besteyle hüzünlenip gözyaşlarınızı zaptedemiyorsunuz. Hayata ait tüm duyguları işleyip, her parçasıyla dinleyenleri biraz şaşırtan, biraz sevindiren mükemmel bir çalışma.

Sezen Aksu Türkiye'de çok sevilen, çok yönlü bir sanatçı. Bu albümle ilk defa dinleme fırsatı bulduğunuz sanatçı için neler söyleyeceksiniz?

Tek kelimeyle etkileyici. Bir albümde besteler iyi olabilir ama yorumcu çok önemlidir. Sezen Aksu çok başarılı bir yorumcu. Albümdeki her parçayı inanılmaz bir derinlikte yorumluyor. Onun sesinde, Türkçe'yi bilmeseniz bile şarkıların gücünü ve neler söylediğini hissediyorsunuz. İşte bu mükemmel bir dünya dili.

Sayın Müller, ‘‘Düğün ve Cenaze’’ albümü, Türkiye'de ilk piyasaya çıktığı zaman çok eleştiri aldı. Sezen Aksu bu güne kadar sürekli kendini yenileyen, duygusal ağırlıklı çalışmalar yapan bir sanatçı. Fakat bu albümüyle tamamiyle farklı bir yol izleyerek, dinleyenlerini şaşırttı. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Bir sanatçının sürekli izlediği bir yol dışına çıkıp, tarzını tamamiyle değiştirdiği bir çalışma yapması, çok büyük bir cesaret ve yürek işi. Bunu ancak kendine çok güvenen bir sanatçı yapabilir. Bence Sezen Aksu, kendine çok güvenen ve sanatın evrenselliğine inanan, yürekli bir sanatçı. Kendisini çok takdir ediyorum.

Sizi bu albümü dünyaya tanıtmaya asıl yönlendiren neydi?

PolyGram'daki konumum gereği, dünyanın köşesinde bucağında duyulmamış tanınmamış insanları bulup, onların müziğini dünyayla tanıştırıyorum. Dünya müziğinin gelişmesi için uğraşıyorum. Sezen Aksu Türkiye'de ve dışında tanınan, ünlü bir sanatçı. Bu albümün verdiği inanılmaz bir pozitif enerji var. Çok güçlü, beyninizi ve duygularınızı ele geçiren bir çalışma. Böyle bir albümün bütün dünya tarafından tanınması gerekiyordu.

Albümün uluslararası tanıtımı için planlarınız nelerdir?

Albümün orijinal dış kapağını değiştirmeyi düşünmüyoruz. Sadece başlığı herkesin anlaması için, ‘‘Wedding and Funeral’’ olarak İngilizce yapacağız. Ayrıca albümün orijinali Türkçe olduğu için, parçaların sözlerini İngilizce'ye çevireceğiz.

Bu albümü önce Fransa, İtalya, İspanya, İngiltere gibi ülkelere piyasaya sürdükten sonra, ABD'de de tanıtmayı hedefliyoruz. Albüm, uluslararası büyük mağazalarının caz ya da dünya müzikleri bölümünün Türkiye kısmında bulunabilir. Albümün tüm çalışmalarının önümüzdeki yıla kadar bitirip, ‘‘Düğün ve Cenaze’’nin, uluslararası piyasaya önümüzdeki Ocak ayında sunulmasını hedefliyoruz.

Sayın Müller, Türk Müziği için neler düşünüyorsunuz?

Açıkcası Türk Müziği'ni pek yakından takip etmiyorum. Genelde pop müziği rekabetin çok yoğun olduğu bir alan. Gördüğüm kadarıyla, Türkiye'deki pop müziği çalışmaları sürekli bir hız içinde. Ama bu bütün dünyada böyle. Bunun dışında, kendi kökenlerinizin ağırlıklı olduğu müzik yapmak, bence daha anlamlı. Türk Müziği'nin dünya piyasasına açılmak istediğini ve bu alanda çalışmalar yaptığını biliyorum. Uluslararası piyasaya girmek istiyorsanız, doğup büyüdüğünüz, birlikte yoğrulduğunuz kültürünüzden esintiler taşıyan müzik yapmanız daha akıllıca olacaktır. Ben bunu herkese söylüyorum.

Dünyaca tanınmış çok ünlü müzisyenleriniz var. Bilhassa caz dalında birçok Türk ismi dünyaca tanınıyor. Bunlar çok güzel şeyler. Ve dikkat ederseniz caz alanında tanınan müzisyenleriniz, kendi kültürünüzü yansıtan çalışmalar yapıyorlar.

Dünya müzik piyasasına girmek için şunu unutmamak gerekir, müzik evrensel bir dildir, bir parçanın hangi dilde söylendiği değil, neyi nasıl yansıttığı önemlidir. Dünyanın her bir yanından, birçok değişik kültüre ait bireyleri, ayırım yapmaksızın aynı şeyleri hissettirebilmeyi başarıyorsanız, işte gerçek evrensel sanat budur.

Sayın Wulf Müller, Türk okurlarımıza bir mesaj yollamak ister misiniz?

Türkiye'ye çeşitli ziyaretlerim oldu. Ülkenizi ve insanlarınızı çok seviyorum. ‘‘Düğün ve Cenaze’’ albümünün önümüzdeki yılbaşında, tüm dünyaca tanınması ve sevilmesi, Türk Müziği'nin evrenselleşmesi hedefim.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle