GeriKelebek Selçuk Demirel’in kedileri tişörtlere tırmanacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Selçuk Demirel’in kedileri tişörtlere tırmanacak

Selçuk Demirel’in kedileri tişörtlere tırmanacak

Fransa’da yaşayan çizer Selçuk Demirel geçen hafta Uluslararası Aydın Doğan Karikatür Yarışması’nda jüri üyeliği yapmak üzere Türkiye’deydi.
/images/100/0x0/55eb56c4f018fbb8f8bae277


Önce jüri toplantısı için Antalya’ya gitti. İstanbul’a dönüşünde çok sevdiğini bildiğim ve her gelişinde mutlaka uğradığı Yakup restoranda karşılaştık ve bol bol sohbet ettik.

Demirel’in çizgi dünyasında özel bir yeri vardır kedilerin. Hatta küçük not defterine çizdiği kedi desenleri altı ay kadar önce Başka Kediler adıyla Metis Yayınları tarafından albüm olarak yayımlanmıştı.

Bir kedisever girişimci o kedi çizimlerinin tişörtünü yapma teklifinde bulunmuş kendisine. Yaklaşık 12 deseni alıp belli sayıda tişört üretecekmiş.

Kedi severlere ve özellikle Demirel’in çizgilerinin müptelalarına duyurulur.

Selçuk Demirel’den bir haber daha: Yayıncısı Yapı Kredi baskısı tükenmiş bütün albümlerini ve yeni bir kitabını bu sonbahar toplu olarak çıkartacakmış.

Hiçbir şeyden çekmediler eski ortaklarından çektikleri kadar

Tam da Orhan Veli’nin; "Hiçbir şeyden çekmedi dünyada/Nasırdan çektiği kadar" dizelerindeki gibi Goa Yayınları’nın son bir haftaki durumu.

Telefonları sürekli çalıyor, tanıdıkları, dostları arayıp hem; "Başınıza kötü bir şey gelmez değil mi" diyerek endişelerini dile getiriyorlar hem de olayın içyüzünü öğrenmeye çalışıyorlar.

Okurları ise onları suçlayan mailler gönderiyor, "Böyle bir şeyi nasıl yaptınız" diye hesap soruyor.

Olayı biliyorsunuz, şu son zamanlarda dünyayı kasıp kavuran The Secret-Sır kitabının yazarıyla e-mail aracılığıyla bir röportaj yapmıştı arkadaşımız Ayşe Arman. Ancak soruları yanıtlayanın kitabın yazarı Rhonda Byrne değil, Türkiye’deki yayıncısı Birol Gündoğdu olduğu çıkmıştı ortaya. Ayşa Arman da "Dolandırıldım" diyerek olayın tüm ayrıntılarını geçen hafta anlatmıştı.

The Secret’ın yayınevi Mia Ovvo. Ancak Gündoğdu’nun "Ferrari’sini Satan Bilge" kitabıyla büyük bir başarı yakalayan Goa Yayınları’nın kurucu ortağı olduğu biliniyordu.

Doğrusunu isterseniz ben de Goa’nın bir alt kuruluşu zannettim Mia’yı. Yeni bir marka yarattılar herhalde diye düşündüm.

Meğer Birol Gündoğdu bu yılın ocak ayında Goa’dan ayrılıp kurmuş Mia’yı ve ilk kitabı The Secret’mış. Ama insanlar bunu nereden bilsin? Ayrılığın nedeni de "görüş farklılıkları"ymış.

İnsan son olaydan sonra doğal olarak bu "görüş farklılığı"nın pazarlama yöntemlerinden mi kaynaklandığını sormadan edemiyor doğrusu.

Goacılar şimdi basın açıklaması yaparak Gündoğdu ile bir ilişkilerinin olmadığını anlatmaya çalışıyor. Özellikle de Ferrari’sini Satan Bilge ile The Secret kitabının aynı cümle içinde anılmasından rahatsızlık duyuyorlar. Yerle bir olan imajlarını düzeltmeye çalışıyorlar.

Yani hiçbir şeyden çekmediler eski ortaklarından çektikleri kadar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle