GeriKelebek Seçime kadar meydanlar onların sesleriyle inleyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Seçime kadar meydanlar onların sesleriyle inleyecek

Seçime kadar meydanlar onların sesleriyle inleyecek
refid:17734498 ilişkili resim dosyası

Onlar kimine göre çığırtkan, kimine göre anonsçu, kimine göre sunucu. Parti liderlerini halka onlar takdim ediyor, bir sözleriyle 10 binler coşuyor...

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın anonsçusu Orhan Karakurt, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun anonsçusu Barış Bozkurt ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin anonsçusu Hakan Cem Küçükoğlu ile yaklaşan seçimler öncesi yoğun iş tempoları arasında konuştuk.

Kazlıçeşme’de 1 milyon kişiye hitap etti

ORHAN KARAKURT (AK PARTİ)

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın sunuculuğunu Orhan Karakurt yapıyor. Asıl mesleği ticaret olan 47 yaşındaki Karakurt, üç çocuk babası. Başbakan Erdoğan’la ilk olarak, 1994 yerel seçimleri sırasında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı esnasında çalıştı. Ancak bu düzenli bir çalışma değildi. Aynı dönem esas mesleği olan ticaretle de ilgilendi. Aynı yıllarda Arama Kurtarma Derneği’nde de (AKUT) faal olarak görev yaptı. Kendisi dağcı. 
Kısa bir süre AK Parti Üsküdar İlçe Başkan Yardımcısı olarak görev alan Karakurt, 2006’dan  itibaren tümüyle Başbakan Erdoğan’ın sunumlarını üstlendi. Şu anda Başbakan’ın yurtiçi ve yurtdışındaki tüm organizasyonlarında sunuculuk yapıyor. Sunumların yanında sesten sahne düzenine, protokolden program akışına kadar her türlü konuda koordinasyonu sağlıyor.
Karakurt, miting meydanlarında kendisine özgü sunum tarzıyla dikkat çekiyor. Coşkulu sunumlarını şiirlerle süslüyor, ilgiyi sürekli üst düzeyde tutmaya özen gösteriyor. Başbakan Erdoğan’ı anons ederken genellikle “Büyük Türkiye’nin büyük düşünen lideri. Türkiye sevdalısı lider” sloganını kullanıyor. Sunum sırasında ağzından çıkan her kelimenin büyük önem taşıdığının farkında. Bu yüzden kelimeleri titizlikle seçiyor.

BAL, LİMON VE ILIK SU

Başbakan ile hemen her gün programlara katılan Karakurt’un sesi de gün sonunda yorgun düşüyor. Karakurt, sesini korumak için asitli içeceklerden uzak duruyor, bol su içiyor, adına ‘şifa’ dediği, bal, limon ve sıcak sudan oluşan ılık bir karışım kullanıyor. Hemen hemen her hafta sonu bir veya birkaç ilde açılış törenleri gerçekleştiği için ailesiyle pek vakit geçiremiyor ancak Başbakan Erdoğan ile çalışmanın avantajlarının da farkında. 17 yıldır Erdoğan’la birlikte seçim meydanlarında dolaşan Karakurt, görevi sayesinde Başbakan’ın en yakın ekibi içinde yer alıp, ülkenin yakın tarihine damgasını vuran birçok önemli olaya şahitlik yapma imkânı buluyor. Karakurt’un meslek hayatındaki en önemli programı, 2007 Genel Seçimleri sırasında 1 milyon insanın katıldığı İstanbul Kazlıceşme’de yapılan seçim mitingi oldu.

Ne kadar nüktedanlık o kadar başarı

BARIŞ BOZKURT (CHP)

CHP’nin anonsçusu, 35 yaşındaki Barış Bozkurt. Sunuculuk geçmişi 16 yıl öncesine dayanıyor. SHP-CHP birleşmesinin ardından Hikmet Çetin’in genel başkan oluşuyla başladığı meslek hayatı 1999’da Altan Öymen’in genel başkanlığı döneminde de devam etti. Eski genel başkan Deniz Baykal’ı, milletvekili Mehmet Sevigen’in katılmadığı gezilerde anonsladı. Şimdiyse Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu meydanlarda halka takdim ediyor. Bozkurt, Kılıçdaroğlu’nu kürsüye çıkmadan önce genellikle, Nazım Hikmet’in dizeleriyle “Doğuda ve batıda, güneyde ve kuzeyde bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine yürüyene kadar çalışacağız” sözleriyle mikrofona çağırıyor.
Asıl mesleği haber kameramanlığı ve ses teknisyenliği. Bozkurt, “Ses mikseri kullanıyorum. Mikrofonla ses tonu oluşturmak gibi bir meslekten geliyorum. Bunun anonslarıma büyük katkısı oluyor. Sistemi kendi sesime, kendi sesimi sisteme ve o anki coğrafi durum, hava koşullarına göre ayarlama avantajına sahibim” diyor. CHP’nin anonsçusu, mesleğinin risklerinden de bahsediyor: “Hep formda ve dikkatli olmam gerekiyor. Sık sık dil sürçmesiyle karşılaşabiliyorsunuz. Eski yöneticimiz, İstanbul milletvekilimiz Algan Hacaloğlu 1999 seçimleri döneminde Deniz Baykal’ı anons ederken, ‘Başbakan Bülent Ecevit’ demişti. Bunun gibi istenmeyen durumlarla
karşı karşıya kalınabilir. Bir doktorun neşterini kullandığı gibi dikkatli kullanmalıyım mikrofonu.”

BOĞAZ PASTİLİ KULLANIYOR

Bozkurt, sesini korumak için sık sık ılık su ve ıhlamur içtiğini söylüyor. Kullandığı kaya şekerinin ses tellerini  parlattığını söylüyor. Zaman zaman boğaz pastili aldığını ekliyor. Bozkurt, 16 yıl içinde  ilginç olaylarla da karşılaşmış. Unutamadığı bir anektodunu şöyle anlatıyor: “Altan Bey zamanında Çorum’da şehir içi gezisi yapıyoruz. Ben anons olarak ‘CHP Genel Başkanı Altan Öymen, Çorum’u Çorumluları özlemişim diyor’ biçiminde konuşurken, Altan Bey şoförümüz Abdullah Bey’e eğilerek, ‘Yahu ayıp oluyor böyle, ben Çorum’a ilk defa geliyorum’ demiş.”
Bozkurt, Kılıçdaroğlu’nun kendisine son derece yardımcı olduğundan bahsedip şunları söylüyor “Hümanist yanı, insanlara duyduğu saygı nedeniyle zor durumlarda kaldığını hisseder, yardımcı olmak için tedbirler alırım. Çalınan müziklerin, vesairenin hoşuna gitmediğini anladığım durumlarda değişikliklere giderim. O çalışırken farkına bile varmadığı durumlarda devreye gireriz. Mesela yemek, su, ıhlamur, çay gibi ihtiyaçları için Kemal Bey yüksek sesle talepte bulunmaz. Çoğunlukla yoğunluktan farkına bile varmaz susuzluğun, açlığın. Böyle durumlarda biz ihtiyacı kavrayıp gidermek durumundayız.”
Bozkurt, mesleğinin güzel bir tarafını ve püf noktasını da  şöyle anlatıyor: “Elinizde mikrofon varsa siz dinlenilen, izlenen biri oluyorsunuz, ne kadar nüktedan ve renkli bir kişilik olursanız o kadar başarılı olursunuz.”

Kalp krizi geçirdi gözünü açar açmaz Bahçeli’yi kimin anons ettiğini sordu

HAKAN CEM KÜÇÜKOĞLU (MHP)

32 yaşındaki Hakan Cem Küçükoğlu, özel bir hastanede koordinatör olarak çalışıyor. Bundan beş yıl önce bir tesadüf sonrasında Devlet Bahçeli’yi anons etmeye başladı. Önceleri mikrofonların kapatıldığı MHP’de Küçükoğlu’yla birlikte profesyonel anonsçuluk sistemine geçildi. Küçükoğlu, MHP liderini genellikle, “Geleceğin lider ülkesi Türkiyesi’nin başbakanı” sözleriyle kürsüye çağırıyor.
Mikrofona küçük yaşlardan beri ilgi duyan Küçükoğlu, 1995’te Polatlı’da bir yerel televizyon kanalında haber bülteni sundu, açıkoturumlar yönetti.
Küçükoğlu, mesleğin zorluklarını en fazla yaşayan anonsçulardan biri. 2009 yerel seçimlerindeki Çorum mitinginde kalp krizi geçirdi. “Kriz geçirirken bile tek düşündüğüm genel başkanımızı anons edip otobüsün üzerine çıkarmaktı” diyen Küçükoğlu o anki hislerini şöyle anlatıyor:
“Son ana kadar direndim ama anons edemeden kendimi ambulansta buldum. Gözümü açtığımda gece olmuştu ve hastanede yoğun bakımda makinelere bağlıydım. Şiddetli bir kalp krizi geçirdiğim söylenmişti. İlk sorduğum, Sayın Bahçeli’yi kimin anons ettiği oldu. O seçim dönemi kendileriyle yola devam edememek çok üzmüştü beni.”
Küçükoğlu, geçen ay gerçekleşen Mersin ziyaretinde de trafik kazası geçirdi. Taklalar atarak şarampole yuvarlanan aracın içinden sağ salim çıkmayı başardı.

DOĞAL ÜRÜNLER TERCİHİM

Küçükoğlu, anonsçuluğu gönüllülük esasına dayalı yürütüyor: “Yıllardır takdirle takip ettiğim bir büyüğümüzün yanında olmak ve konuşmalarını anons etmek her seferinde beni çok heyecanladırıyor. Her platforma çıkışımda heyecanlanır, aynı zamanda da büyük keyif alırım” diyor. Bahçeli’nin abartıyı sevmediğini, her şeyin sade ve olması gerektiği gibi yapılmasını istediğini belirten Küçükoğlu, bu nedenle anonslar konusunda da titiz davranmak zorunda olduğunu anlatıyor: “Takdim sırasında inandığım birçok cümleyi kuramam. Genel Başkanımız, ciddi bir siyasi duruşunun yanında insani bakış açısı olarak da takdire şayan bir kimsedir. Tek isteğim Sayın Bahçeli’yi başbakan olarak da anons etmek. Bu dileğimin yerine geleceğine inancım tam.”
Küçükoğlu, sesinin zarar görmemesi için seçim dönemlerinde özel önlemler aldığını da anlatıyor: “Bu dönemlerde daha çok doğal ürünleri tercih ediyorum.
Gezilerin öncesinde ve geziler sırasında alternatif ürünler kullanıyorum. Aynı gün içerisinde 10 ayrı yerleşim biriminde genel başkanımızın halka hitap ettiği oluyor. Hepsinde de takdimi ben yaptığım için biraz daha dikkatli olmak zorundayım.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle