GeriKelebek Saykodelikdeşik bir müzik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saykodelikdeşik bir müzik

Saykodelikdeşik bir müzik
refid:6854244 ilişkili resim dosyası

İlk albümleri "Saykodelikdeşik"i piyasaya süren Dinar Bandosu, müzik aleti niyetine kullandıkları ekipmanlar ve ortaya çıkardıkları sesle sizi hayrete düşürecek.

Müzikleri tek gecede kaydettiğiniz doğru mu?

Ali Ece
: Müzikleri bir gecede hücum kaydettik. Aslına bakarsanız tam 12 saat sürdü. Sonra vokal kayıtları iki günümüzü aldı, ama onun öncesinde üç aylık bir hazırlık evresi vardı. Karar verdik, stüdyoya girip çaldık. "Mehmet Ateş efsanesi" prodüktörümüz olduğu için hücum ve analog kaydoldu. Stüdyoya Oynakbeyi de geldi. O oynadı, biz çaldık.

Tüm albüm ne kadar zamanda ortaya çıktı?

Ali Ece
: Tüm albümü Mehmet Ateş ve Aziz Berk Erten kaydetti.

Asaf Zeki Yüksel: Albümün teknik kısmı sadece 10-15 gün sürdü, ama altyapısı uzun bir birikim ve tecrübe topluluğu. Ben 45 yaşındayım, Ali 25, Ali Asaf ise 19...

Ali Ece: Biz kayıt sırasında çok keyif aldık. Sadece uykusuzluk kötüydü...

Sızlanmamışsınızdır umarım kayıt sonrasında...

Ali Ece
: Yok, hiç sızlanamadık. Müzik yapmak da tablo yapmak, roman yazmak gibi bir şey. Oldu mu olur, olmadı mı olmaz!

Çok renkli bir albüm olmuş "Saykodelikdeşik". Adı aklınıza nereden geldi?

Ali Ece
: Psychedelic demek, ruhun ve zihnin görünür kılınması demek... Deşik nerden çıkıyor derseniz de ruhun görünür kılındıktan sonra onun aklı terk etmesi manasında... Grup bunu görsellikte de yansıtıyor. Sahnede görenler bilirler.

Yılma Karatuna: Söz olarak da çok şiirsel.

Asaf Bey’in tereminden (bir tür müzik aleti) su borularına kadar çaldığı birçok enstrüman var!

Ali Ece
: Bugüne kadar çok albüm yapıldı Türkiye’de ama hep aynı enstrümanlar aynı şekilde kullanıldı. Sadece Asaf Abi’nin çaldıkları farklı değil ki! Bizim çaldığımız gitar, davul, bas kesinlikle diğerlerinden farklı. Zaten kimse aletleri ayırt edemiyor. Su borusu var ama süs olsun diye değil, onu da çalıyoruz.

Şarkı üretimini ekip olarak mı yapıyorsunuz?

Asaf Zeki:
Birçoğunu edebiyatçı kimliği olduğundan dolayı Ali Ece yazıyor.

Ali Ece: Şarkının taslağını ben yazıyorum, sonra herkes kendi içindekileri aktarıyor. Bizde hiç "Sen bunu çal, ben bunu çalayım" davası olmaz. Tam bir kollektif çalışma diyebiliriz.

Ne kadar zamandır bir aradasınız?

Asaf Zeki:
Bu haliyle 3-4 ay...

Ali Ece: 2003’te kurulmuş ve bizden önce bu işi aynı grup adıyla yapmış insanlar var, ama rotasyonla bir sürü eleman değiştirdi grup. Son kadro kısa süredir bir arada. Asaf Abi, ben ve Yılma hep vardık. Ya da ben artık öyle düşünmeye başladım.

Ali Asaf: Douglasvegas ile her konserlerine giderdik. Sonra Douglas basçıları, ben solistleri oldum.

Grubun Kemal Sunal sevgisi nedir?

Ali Ece
: Kemal Sunal güzel şeyleri temsil ediyor çünkü... "Şaban’ın Rüyası"nda da ona duyulan özlem var. Bizim etkilendiğimiz ve bizi de çok etkileyen Kemal Sunal ile alakalı bu şarkı.

Albümünüzde "Hepimiz Zenciyiz" adında da bir şarkı var. Sözleri Çarşı grubundan alınmış. Bu şarkı nereye gönderme yapıyor?

Ali Ece
: Bizim grupta her takımdan biri vardır. Özellikle Beşiktaş olmalı diye üzerinde durmadık. Türkiye’de Ama Beşiktaş’ın Çarşı grubunun Türkiye’deki sosyal olaylara karşı bir duruşu var. "Çarşı, kendine bile karşı" sloganından da anlaşılıyor bu. Neden hepimiz zenciyiz? Çünkü hepimiz beyaz Türk değiliz, bize sunulanla yetinmiyoruz, anlatılanları araştırıyoruz. Yaşantı olarak zencilik yani, ırk olarak değil...

Yorumları Göster
Yorumları Gizle