GeriKelebek Şarkımı değiştirip okumalarına çok üzülüyorum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şarkımı değiştirip okumalarına çok üzülüyorum

Yıldız Tilbe, ‘Yıldızdan Türküler’ adlı albümüyle 15 Nisan’da sevenlerinin karşısında olacak. Bu albümü için objektiflerin karşısına yöresel kıyafetlerle geçen Tilbe, kendisinden aldıkları şarkıları farklı biçimde aranje edip tanınmayacak hale getiren şarkıcılara çok kırgın olduğunu söyledi.

Ekim ayında yeni şarkılardan oluşan bir albüm çıkaracak olan Yıldız Tilbe, bir ‘ara albüm’e imza attı ve türkülerle sevenlerinin karşısına çıktı. Türkiye’nin dört bir yanından derlediği 20 türküden oluşan ‘Yıldızdan Türküler’ adlı albümünü 15 Nisan günü piyasaya sürecek olan Tilbe, geçtiğimiz günlerde ‘Suna’ adlı uzun havanın klip çekimi için kamera karşısına geçti. Beykoz Fidanlığı’nda çekilen klipte başındaki yazma ile dikkat çeken Tilbe, gösterilen ilgiden çok memnun olduğunu dile getirdi:

‘Çok mutluyum... Ben söylüyorum, insanlar dinliyor, beni seviyorlar. Bundan güzel mutluluk olabilir mi? En güzeli de beni seven insanların verdiği oylarla aldığım ödüller.’

KÜRTÇE İSTEMEDİM

Fotoğrafçı Ali Erişmez’e yöresel kıyafetler içinde poz veren Yıldız Tilbe, albümdeki tüm türküleri canlı sazlar eşliğinde okudu. Karacaoğlan’dan Aşık Mahzuni ve Pir Sultan Abdal’a kadar birçok ozandan derlediği türkülerde elektronik saz aleti çaldırmak istemeyen Tilbe, çalışmada hiç Kürtçe şarkıya yer vermemesini ise şu sözlerle açıkladı:

‘Annem Tunceli, babam Ağrılı. Ben bir Kürt kızıyım, bunu herkes biliyor. Ama albümde Kürtçe türkü okumadım. Anadilimin Türkçe olması bir yana, insanların herhangi bir siyasi anlam çıkarmalarını da istemedim. O yüzden Türkçe okudum. Benim Kürt olduğumu bilmeyen yok. Ama bu ülkede yaşıyorum, anadilim Türkçe ve Türkiyemi, insanını çok seviyorum. Albüm eski albümlerim kadar çok beğenilecek ve sevilecek. Genç insanlara türkülerimiz aracılığıyla bizim özümüzü sunmak istedim. Bu türküler de eminim her yerde söylenecek.’

Müzik dünyasının pek çok önemli ismine besteleriyle destek veren Yıldız Tilbe’nin en büyük sıkıntısı ise, farklı düzenlemeler nedeniyle şarkılarının tümüyle değişiyor olması:

‘Benden eser alan birçok sanatçı var. Şarkılarımı onlardan dinlemek çok hoşuma gidiyor. Ama bazen istediğim şekilde olmuyor, üzülüyorum. Çok değişik okuyorlar, değiştiriyorlar. Açıkçası zaman zaman bu zoruma gidiyor.’

YALNIZLIK SÜRÜYOR

Ailesiyle yaşayan, başarısında en büyük pay sahibinin yine onlar olduğunu söyleyen Yıldız Tilbe, müzik dünyasına damgasını aşk şarkılarıyla vursa da şu sıralar özel hayatında kimsenin olmadığını belirtiyor. Tilbe ‘Şarkılarımı yaparken yaşadığım aşklardan etkilendiğim doğru. Ama şu an hayatımda kimse yok. Yarın ne olur bilinmez. Gerçekten çok seveceğim bir insan olursa evlenirim’ diye konuşuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle