GeriKelebek Şarkılar masalla birleşti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şarkılar masalla birleşti

Şarkılar masalla birleşti
refid:13314440 ilişkili resim dosyası

Albüme ismini sıska, turuncu saçları, kırmızı yanakları ve rengârenk atkıları olan Aksel isminde bir karakter veriyor.

Hakan GENCE
hgence@hurriyet.com.tr
 
123 grubu, uzun zamandır üzerinde çalıştığı ilk albümünü geçtiğimiz haftalarda çıkardı. Albüme ismini sıska, turuncu saçları, kırmızı yanakları ve rengârenk atkıları olan Aksel isminde bir karakter veriyor. 14 şarkılık albüm, yanında Aksel’in kuzeye doğru yaptığı yolculuğu, bir baykuş ve bir balinayı konu alan 230 sayfalık resimli bir kitapla birlikte satılıyor. Üç bölümlük bir hikayenin birinci çalışması. Albümdeki şarkılarla kitaptaki hikaye dinleyiciler için bir bütünü oluşturuyor.

123 grubu davul ve vokalde Berke Can Özcan, orgda Burak Irmak, bas ve gitarda Feryin Kaya’dan oluşuyor. Üç arkadaş 2004’te içinde bulundukları Tamburada grubuyla “Fantastik” isimli bir albüm yayınladı. Ardından vokalistleri İngiltere’ye taşınınca grup dağıldı. İki yıl sonra üç kafadar DANdadaDAN isimli gruba dahil oldu. “Sen Bana Birini Android” albümleriyle müzik dünyasında isimlerini duyurdular. Bu projelerle Türkiye ve Avrupa’da birçok festivalde sahneye çıktılar. Berlin, İstanbul, Akbank Caz Festivali, Rock’n Coke gibi organizasyonlarda performans sergilediler.
DANdadaDAN isimli grubun ardından üç arkadaş kendi grupları 123 ile müzik çalışamalarına devam etti. Berke Can Özcan’ın yazmaya başladığı bir hikayeyse onları albüm yapmaya götürdü. “Yedi sene önce bir gün kitaba dönüşeceğini düşündüğüm bir hikaye yazmaya başladım. Ama hikayenin sonu gelemedi. Ardından Aksel isimli bir karakterden yola çıkarak hikayeyi yeniden yazdım” diyor Berke Can Özcan.

AKSEL KAR EKSPRESİ’YLE GİZEMLİ BİR YOLCULUĞA ÇIKIYOR

Hikaye onlara yapacakları müzik için de yön göstermeye başladı. Peki bu masalsı hikaye ne anlatıyor? Ana kahramanımız Aksel adında bir çocuk. Sıska, turuncu saçları, kırmızı yanakları var. Yalnız kalmak istediğinde “Huzuv” isimli bir apartmana gidiyor. Hikayenin başladığı gün de kolunun altında battaniyesi, ilk kez apartmanın terasına çıkıyor. Teras bulutlara yakın, rüzgârlı ve huzurlu bir yer. Aksel o gün terasın alçak duvarının dibinde bir kar baykuşuyla karşılaşıyor. Baykuş yalnızca Aksel’in rengarek atkılarla dolu olan çantasına yerleşiyor. Ve orayı yeni yuvası yapıyor.
Aksel çantasında baykuş ve atkılarıyla gizemli bir yolculuğa çıkıyor: Önce hiç kimsenin olmadığı bir tren istasyonuna gidiyor. O sırada “Kar Ekspresi” isimli, 123 sefer sayılı kara treni yakalıyor. Yolculuk sırasında trenin makinisti, siyah pelerinli ve siyah bereli “Arve” adlı adamla tanışıyor. Kar Ekspresi’nden indikten sonra orman yolculuğuna çıkıyor. Son olarak balina “Anja”nın sırtına binip, balina cumhuriyetinin yolunu tutuyor.

BU ASLINDA BİR CD, KİTABI ALBÜMÜ KAPAĞI GİBİ DÜŞÜNÜN

Grup elemanları hikaye ve şarkılar oluşmaya başladıkça hayallerini gerçekleştirmek için önce kendi plak şirketleri Aisha Records’u kurdu. Ardından hikaye, ressam Huban Korman tarafından çizildi. 230 sayfalık bir illüstrasyon kitabı hazırlandı. Şarkılarda Aksel’in hikayesiyle birlikte hızla oluştu. Görseli oluşturan malzemeler albüme birer şarkı olarak girdi. 14 parçadan oluşan albümdeki şarkılardan dördüne de hikayeyle bağlantılı olarak İngilizce ve Türkçe sözler yazıldı. Feryin Kaya, albümün tarzında bir sınırlama olmadığını söylüyor. Grup üyeleri ortaya çıkan işin bir kitap değil müzik albümü olarak algılanması gerektiğini de vurguluyor: “Bu aslında bir CD. Kitabı bu albümün kapağı gibi düşünmek gerekiyor.” 123 bu hikayenin devamı olan “Arve” isimli kitap albümü şimdilerde tamamlamak üzere. Bunu yine başka bir kitap albüm olan “Anja”nın takip etmesini planlıyorlar. Bu albümlerde onlara vokalist Dilara Sakpınar da eklenecek.
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle