Şarkı söylüyordum garsona tokat atmışım

Asli UĞURLU, Mutlu TÖNBEKİCİ
04.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme :

Elimizde olmayan nedenlerle...

Adana doğumlu, Almanya yetişmeli, İstanbul okumalı Murat Göğebakan bir süredir bağıra çağıra durmadan ilanı aşk ediyor. Ama esefle öğreniyoruz ki gerçek hayatta kimseye aşık olmamış. Başka şeylere aşık olmuş ama kendisi de bunu pek anlatamıyor. Kendileriyle Etiler'deki Harvard Cafe'de buluştuk. Bütün plak şirketi toplanıp gelmiş. Prodüktörü, basın danışmanı, şoförü, kendisi... Biz de üç kişi, ettik mi yine yedi! Bu kalabalık röportajlar da nereye varacak bilmiyoruz. Yanlış bir şeyler söylenilmesinden mi korkuluyor ne! Neyse, mecburen kafenin o an servise kapalı üst katına geçtik. Havada mis gibi ekşili köfte kokusu vardı. Meğer personelin yemek saatiymiş. Garsonlar, tüm kibarlıklarıyla masaları bize göre ayarlamaya çalışırken, Murat Göğabakan, çoktan tencerenin başındaydı. Bütün sohbet boyunca karavana muhabeti yapan Göğabakan'a nihayetinde bir tabak ikram ettiler. Murat Göğebakan ile röportaj yaparken farkettik ki o kendine özgü hareketlerini sadece klibinde yapmıyor. Eli duruyorsa, bacağı oynuyor, bacağı duruyorsa kafası oynuyor. En sevdiği laf ‘‘Elimde olmayan nedenler...’’ Onu ‘‘Eyvallah’’ ve ‘‘Anlatabildim mi?’’ izliyor. Neredeyse hiç susmayan Göğabakan, karışık ve çoğu zaman ipin ucu kaçmış cümleler kurmaya bayılıyor. Yani bu kızlar da yanlış yazmış demeyesiniz diye söylüyoruz.

Nasıl öyle kendinizden geçebiliyorsunuz şarkı söylerken?

- Bir kere şunu bilmenizi istiyorum, herkes dedi ki bu adam yalan söylüyor. Böyle olamaz! Yapısal olarak sakin bir insanımdır ama Allah kahretsin o sahneye adım attığım zaman başka bir Murat oluyorum, elimde olmayan sebepler bunlar. Çok samimi söylüyorum, bunu bir türlü anlayamıyorum, bunun sırrını da bir türlü çözemiyorum.

Kişilik değişimi mi oluyor?

- Ne diyorsanız deyin. Elime gitarı aldığım zaman başka bir insan oluyorum.

Gündüz insan gece vampir gibi bir şey...

- Bir evlilik yıldönümüne gittim, gitarı elime aldım, arkadaşım ya Murat burada da mı rahat durmuyorsun, dedi. Ben bunu şuna bağlıyorum; enerji boyutu insan vücuduna bazen fazla geliyor.

Boyut fazla geliyor!?

- Bence öyle. İnsan kendini dizginliyor. Sahne dışında kendimi dizginliyorum sakin bir ortam çizmeye çalışıyorum. Artık oraya çıkınca bir anda...

Kaptırıp koyuyorsunuz..

- Elimde olmayan nedenlerle. Hepsi içten yani.

Peki ne oluyor o an? Başka bir boyuta mı geçiyorsunuz? Transa mı giriyorsunuz?

- Şimdi bişey var... Şunu söyleyeyim size ben... Kusura bakmayın. İnsan ne yaparsa yapsın bir şeyi severek yapmalı. Çok istemeli, çok yaşamalı. Ben bunu şarkı olarak yapıyorum. Ne yapmalıyım? Tırnağımdan saçıma kadar hissetmeliyim. Beden dilimi kullanmalıyım. Farkında olmadan maksimum halde de bedenimle de şarkıyı söylemeliyim. Müzikal yapmalıyım. Konuşurken de vardır bu bende. Ellerimi çok kullanırım.

Evet şu an bile her tarafınız oynuyor.

- Kesinlikle. Bu elimde olmayan bir şey, yaşamalıyım. Bir kere boyut değiştirmeli. Bu nasıl oluyor diye sakın sorma.

AN-LA-TA-MI-YOR-UM

Ne görüyorsunuz peki o anda? Öyle titrediğinize göre korkunç şeyler olmalı?

- Orhan Veli'nin bir sözü var bilir misiniz bilmem...

Bilmezdim kelimelerin bu kadar kifayetsiz olduğunu...

- Nereden bildiniz?

Şimdiye kadarki tüm röportajlarınızda söylediniz...

- Ha işte bak, demek ki neymiş? An-la-ta-mıyorum.

Böyle davranmayanlar olayı yaşamıyor mu?

- Hayır ben kendim için konuşuyorum. Sakın öyle bir şey düşünmüyorum. Ben kendimde öyle bir yol çizmişim diyorum. Böyle yaşıyorum diyorum. Bunu da insanlara hisettiyorum. Ellerimi kollarımı çok rahat hareket ettiririm. İnsanlar bazen bunu yadırgarlar.

Kazalar oldu mu bu el kol hareketleri yüzünden?

- Evet sahnede Ben Sana Aşık Oldum'u söylüyordum garsona tokat atmışım. Yanımdan geçiyormuş elim bir çarptı, tepsi yerde. Sonra kalktı benden özür diledi. Ben o an koptum, şarkıyı bıraktım o zaman. Elimde olmayan şeyler. (O sırada yemek yiyen personele sesleniyor) Karavanada ne var? Bana da ayırın ha!

Bunu içten mi yapıyorsunuz, halk çocuğu imajı olsun diye mi?

- O değil amacım. Onları mutlu etmek istiyorum. Murat Göğebakan bizim yemeğimizden yedi demelerini istiyorum. Amacım bu benim.

Amaç mı, içinizden mi geliyor?

- Hayır içimden gelen bir olay zaten. Ben severek yapıyorum. Anlatabildim mi? Gerçekten. Adana'da askeri yerde yemek yiyorduk. Ben gittim, içerde askerlerle yemek yedim. Gariban onlar, anasından babasından uzak.

Sizin de mi gariban bir geçmişiniz var?

- Şimdi şöyle söyliyeyim. İnsanın iç dünyası gariban olmalı. Anlatabildim mi? Yoksa ben şunu söyliyeyim, babamın maddi durumu da çok iyi. Adana'dan iyi bir aileden geldik, aşiret çocuğuyum. Ama bir şey var, ben yedi yaşımdayken, ilkokula başladığımda sigara satmaya başladım, su da sattım. Ama bir şey var büyüklerimiz bize önce hayatı anlattılar. Bak oğlum, işte böyle para kazanılıyor dediler.

Hayatı para kazanmak diye mi anlattılar?

- Hayır öyle değil. Geçinme mahiyetinde. Şimdi bir şey var siz röportaj yapmasanız nasıl para kazanacaksınız, size kim bakacak? Mesela siz de kasetim satmasa benimle röportaj yapmazdınız. Allah muhafaza sesime bir şey gelse... Geçen gün Yengem bana bir şey söyledi. İnsanın kelime anlamı ‘‘unutan’’ demekmiş.

Allah Allah...

- Yaa ben de öyle dedim ilk duyduğumda. Demek ki insan unutuyor her şeyi. Başarılı olmaktan başka gayemiz yok. (Bu arada, baktığımız İsmet Zeki Eyüboğlu'nun Türk Dilinin Etimoloji Sözlüğü'nde böyle bir anlama rastlamadık. Arapça ins kökünden gelen insan kelimesi kavrayan, anlayan, duyan, bilen, tanıyan anlamına geliyor)

WEMBLEY'E TAKTIM

Bir röportajınızda başarılı olamazsam intihar ederim demişsiniz.

- İntihar ederim demedim. Orada yanlış yazılmış. Benim bir emelim var. Albüm çıkarmak başarılı olmak için bir araç. Bu amaca ulaşabilmek için de araçlarımı en iyi yapmak zorundayım.

Nedir amacınız? Ünlü olmak mı?

- Hayır ünlü olmak gibi bir amacım yok. Ben Wembley'de bir konser vermek istiyorum.

Neden Wembley'e kafayı taktınız? Bütün röportajlarınızda bunu söylemişsiniz...

- Bunu soracağınızı biliyordum. Dünyada İngilizler kendilerini çok aristokrat arı sınıf olarak görürler. Ben de diyorum ki ben Türküm, bizden arı yoktur diyorum, ben de sizi buraya topladım onbinlercesine Türkçe sözlü müzik dinlettim. Kendi kültürümü tanıtmak istiyorum.

İngilizlere ders vermek istiyorsunuz?

- Eyvallah.

Siz ne yapıyorsunuz? 70'li ve 90'lı yılların müziğinden bir sentez mi yapıyorsunuz?

- Şimdi bir şey var. Biz bir yıl önce konuştuk yapımcım ile. Koşacağım kulvarda fazla insan olmamalı. Boğuşmak istemiyorum.

Rekabet mi etmek istemediniz?

- Rekabet değil. (Burada biraz delleniyor) Bizim işimizde rekabet olmaz. Çünkü biz bütün sanatçılar sevgiyi anlatırız.

Sevginin kaset satışlarıyla ne ilgisi var?

- Yok yok. Sevginin rekabeti olmaz. Sevginin büyüklüğü olur. Ulaşabileceği geniş kitleler olur. O baz değil. Kesinlikle böyle düşünmeyin.

Peki.

- Sesim 70'li yılların sound'una uygun. Ben Cem Karaca ve Edip Akbayram hayranıyım. Timur Selçuk. Özellikle Edip Ağbi ve Cem ağbiyi fanatik değil ama insan olarak çok severim. Onlardan kalma bir etki oldu. Edip ağbi'nin rock yorumu yani tiz yorumu çok hoşuma gidiyor. Bu üçlü boğumu kendime ilke edindim. Ses olarak buna sahipsen, konum da 70'lerse, ortaya bu çıkıyor. Un, şeker, yağ hazırsa helvamızı yaparız.

Nostaljik helva.

- 1970'ler nostalji değil bence, dünyada yapılan en kalite rock. 90'larda rock yapılmıyor tekno yapılıyor. Bir tek grup yaptı: Metallica. Bana göre yani. Batıda da bizde de öyle. Amerika'yı yeniden keşfetmetye gerek yok.

Türk sanat musikisi ağırlıklı rock underground olarak sevenlerin dinleyeceği bir albüm hazırlıyorum demişsiniz. Bu ne demek?

- Örnekler içeren. Motif olarak örnekler vereceğiz. Kalkıp Tu-uu-ti Muu-ci-ze-iiii guu-yem diye bir rock yapmayacağız.

Ah kurban!

Edip Akbayram, Cem Karaca dediniz, siyasi fikirleriniz de onlar gibi mi?

- (Dellendi yine) Lütfen yaa! Ben sanatçıyım, sanatçının siyasi fikri olmaz.

Öyle bir kural mı var?

- Ben kendime öyle bir kural koymuşum. Başkası beni ilgilendirmez. Ben müzik yapıyorum ya, siyaset yapmıyorum.

Aslında iyi siyasetçi olabilirsiniz. Onlar gibi konuşuyorsunuz

- Halkım isterse o da olur ha ha ha. Ama siyasetin kelime anlamı yalancıdır, düzenbazdır. Ben onun için siyaseti düşünmüyorum. (Yine baktığımız etimoloji sözlüğüne göre siyaset, at bakıcısı, ata bakma işi anlamına gelen arapça seis kelimesinden geliyor. Anlam genişlemesiyle ulus yönetimi, ulus yönetiminde tutulan yol anlamında kullanılıyor)

Politikacı olmak ile siyasi fikre sahip olmak bir değil ama neyse... Siz normal hayatınızda da ilan-ı aşklarınızı bağıra çağıra mı yaparsınız?

- Ben hiç ilan-ı aşk etmedim. Çok şükür.

Ayıp bir şey mi ilan-ı aşk etmek?

- Ama yaşamak lazım değil mi? Yaşamamışsam nasıl yapayım?

Siz hiç aşık olmadınz mı?

- Ben bir insana aşık olmadım.

Ben müziğe aşığım deyin de tam olsun bari.

- Enstrümanıma aşığım.

Nasıl aşk şarkıları yazıyorsunuz o zaman?

- Yaşamak önemli değil. Önemli olan boyut değiştirmek, kanal değiştirmek. Ahh kurban, boyut yaşamak başka bir olay.

Bekar mısınız?

- Ayrıldım. Albümden çok önce ayrıldım onu da söyleyeyim.

Tekrar evlenmeyi düşünmüyor musunuz?

- 75'imde evlenmeyi düşünüyorum.

75'inde sizinle kim evlenir?

- Şimdi 70'de insan takdir-i ilahiye kavuşur. 71'inde yeniden doğar. 72'de aradığını bulur, 73'te sözlenirler, 74'te nişanlanırlar, 75 yaşındayken de evlenirler.

Bu ne felsefesi böyle?

- Bu da Murat Göğebakan felsefesi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün