GeriKelebek ‘Şarap gurusu’nun yeni rehber kitabı olay yarattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Şarap gurusu’nun yeni rehber kitabı olay yarattı

Dünyanın en önemli ve etkileyici şarap eleştirmeni olarak tanınan Amerikalı Robert Parker’ın yeni rehber kitabı, Fransa’da büyük heyecan yarattı. Bordeaux Şarapçıları Derneği Başkanı Patrick Maroteaux, bu kitabın ‘tüm dünya için referans kitabı’ olduğunu söyledi.

ŞARAP eleştirmeni Robert Parker’ın yorumları, bazı şarap üreticilerine servet kazandırırken diğerlerini batırabiliyor. Tat alma duyusu milyonlarca dolara sigortalanan Robert Parker’ın Asya’dan Pasifik’e çok büyük bir okuyucu kitlesi var. Parker’ın 1999 yılından sonra yayımlanan ve Bordeaux şaraplarına geniş yer veren yeni rehber kitabı, Fransa’da kelimenin tam anlamıyla ‘sansasyon’ yarattı.

Fransızca çevirisi 1200 sayfa olan rehber kitap, şaraplara 100 üzerinden puan veriyor.

Robert Parker, kitabında her şarabı, geçmiş yıllardaki tadıyla bugünkü tadı arasındaki farklara dayanarak yorumluyor. Çok iyi şaraplar 80-89 arasında değerlendirilirken en iyiler 90 ve üzerinde not alıyorlar. 2000 yılında, 95’in üzerinde puan alan bir şarap evi, ürettiği on binlerce şişe şarabı 20 dakikada, bir önceki yılın iki katı fiyata satmayı başarmıştı. Bu da şarap satımında ‘Parker etkisi’ olarak yorumlanmıştı.

Ekonomik problemlerden dolayı Robert Parker’ın beğenisini kazanan yüksek fiyatlı şaraplar, artık tercih edilemiyorsa da, ünlü degüstatörün Fransa’nın şarap ticaretine olan katkısının gözardı edilemeyeceği belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle