GeriKelebek Sanal ortam evlilikleri artıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sanal ortam evlilikleri artıyor

Psikolog Özalp, RTÜK’ün takibe aldığı para ödüllü evlilik yarışmalarının da etkisiyle görücü usulü evliliklerin yerini sanal ortamda başlayan evliliklere bırakmaya başladığına işaret etti. RTÜK’ün bu tür programlar için özel komisyon oluşturmasının tartışmaları da sürüyor.

RTÜK’ün bu tür programlar için özel komisyon oluşturmasının tartışmaları sürerken, Uzman Psikolog Alanur Özalp bu programların, toplum üzerindeki diğer olumsuz etkilerinin yanı sıra geleneksel evlilik yöntemlerini de değiştirmeye başladığına dikkat çekti.

Özalp, televizyonlardaki evlilik programlarının özellikle büyük kentlerde yaşayanların evliliğe bakışını değiştirmeye başladığını belirterek, "Artık görücü usulünün biçiminin, televizyon ve sanal ortam şekline dönüştüğü gözlenmektedir" dedi.

İNTERNETTEKİ ÇÖPÇATAN SİTELERİ

Büyük kentlerde yaşayan kişilerin evlilik konusunda internet üzerindeki çöpçatan sitelerine daha çok ilgi göstermeye başladığını söyleyen Özalp, bunun temelinde de yoğun çalışma temposu sonrasında kişilerin tanışmaya ve görüşmeye vakit bulamaması, günün getirdiği yeniliklere açık olması ve sanal ortamdaki alternatiflerin fazlalığının yattığını ifade etti.

"EVLİLİK AJANSLARI TANIŞMA İÇİN ÇIKIŞ NOKTASI"

Türkiye’de evlilik ajanslarının etkinliğinin fazla olmadığını belirten Özalp, ancak teknolojik gelişmeler, internetin yaygınlaşması ve yasal düzenlemelerle bu tür şirketlerin çoğalacağına da dikkat çekti. "Bu tür evlilikler niye olmasın.

Bu da iki insanın tanışması için bir çıkış noktası" diyen Özalp, bu kurumların ciddi, titiz ve iş ciddiyetini kavrayan bir yapı içerisinde yararlı olacağını söyledi.

KENDİ KRİTERLERİNİZİ BELİRLEYİN

Özalp, aşk evliliklerinin hiçbir zaman önemini yitirmeyeceğini, çöpçatan siteleri ve evlilik ajanslarının da aşık olunabilecek kişiyle tanışabilmek için bir araç niteliği taşıdığını belirterek, bu platformda başlayan ilişkilerde doğru kişiyi bulmak için kişilerin kendi isteklerine göre kriterler belirlemesi gerektiğini söyledi.

Özalp, doğru kişiyi bulmak ve evliliği başarıyla yürütmeye yardımcı olacak bu kriterleri şöyle sıraladı:

" Birbirinizi tanıma sürenizi uzun tutun.

 Evlilik öncesinde ve evlilik süresince sorunlar çıktığında öncelikle aileleri devreye sokmadan önce konuyu bir uzmanla çözme yoluna gidin.

 Evlilik öncesi bir yemekte birlikte olun. Birlikte önce kısa, sonra da uzun yolculuklara çıkın.

 Birbirinize kendinizi anlatın. Sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeylerden bahsedin. Açık olun.

 Aile üyeleriyle ve iş arkadaşlarıyla tanışın.

 Evlendiğinizde aranızda bilinmeyen bir şey kalmamasına dikkat edin.

 Sorunları evlenince aşkımız halleder, çözer, yoluna sokar diye düşünmeyin.

 Geçirilmiş psikolojik veya fiziksel rahatsızlıklar varsa bunlarla ilgili açık ve net bilgiler alın.

 Evlilikte ilk yıllar birbirinizi tanıma yıllarıdır. Hemen çocuk yapmayın.

 Evlilik seramonisinin sizi ekonomik olarak zorlamamasına dikkat edin. Fazla borç ilişkinizi zora sokacaktır.

 Dargınlıklar, tartışmalar olacaktır. Bunları nasıl çözebileceğiniz önemlidir."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle