GeriKelebek Samanyolu’nun sözleri benim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Samanyolu’nun sözleri benim

‘Samanyolu’ şarkısının Metin Bükey mi yoksa Teoman Alpay tarafından mı bestelendiği konusu günlerdir tartışılıyor. Sanat dünyası bu konuda ikiye bölünürken, şarkının Alpay’ın o dönemler birlikte olduğu Aysel Gürel için yazıldığı iddiası, tartışmaya farklı bir boyut kazandırdı.

‘Samanyolu’nun kendisi için yazılıp yazılmadığı konusunda kesin konuşmaktan kaçınan, ‘Bunu açıklamam çok ayıp. Çünkü ortalık karışır’ diyen Gürel, ısrarlar üzerine şunları söyledi:

SÖZLERİ ÖNCE BEN YAZDIM

‘Biz Teoman’la 10 yıl aşk yaşadık, belki bana yazmıştır. Fakat, ‘Sevmekten Kim Usanır’ şarkısını bana yazdığını biliyorum. Fakat ‘Samanyolu’nun hikayesi başka... Gerçek, gerçekten ortalığı karıştırır. Teoman sözlerini yazdı, fakat bu parça bir İzlanda parçası. Bunu eve getirdiğinde eski pikabımızda çaldık ve Teoman bana ‘Şuna söz yaz’ dedi. Ben de sarı saçlı, yeşil gözlü adamlardan hoşlandığım için ‘Sen benim sarışın güneşimsin’ diye yazdım. Teoman aldı okudu ve ‘Bu ne? Herkesin kara kaşlı, saçlı olduğu bir yerde ne demekmiş sarışın’ diye tepki gösterdi. Kendisi sadece ‘Mehtabımsın, güneşimsin’ diye değiştirdi. Bu kadar yıl sonra bunu söylemek çok ayıp ama doğrusu bu.

PLAKTAKİ İSİM ONU ÇILDIRTTI

Bu şarkının Metin Bükey’e ait olmadığını belirten Gürel, Teoman Alpay’ın plakta onun adının yazılı olduğunu görünce de çok öfkelendiğini söyledi: ‘1978 yılıydı yanlış hatırlamıyorsam. Bu şarkının aslı İzlanda balıkçı şarkısıydı. Ama şarkıdan birebir alıntı olmadı. Sadece bir kısmı kullanıldı. Sonra ne olduysa, Polat Tezelli’den çıkan plakta Metin Bükey’in adı yazıldı. Teoman bu duruma çıldırdı. Bir gün Güney Park isimli mekanda, arkasında ud çaldığı Berkant’a bu şarkıyı dinletmiş. O da ‘Bu şarkı da söylenir mi’ deyince çok gücenmiş. Derken Berkant bu şarkıyı plağına aldı. Ona da çok sinirlendi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle