GeriKelebek Salgının nedeni belli oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Salgının nedeni belli oldu

Salgının nedeni belli oldu
refid:18472955 ilişkili resim dosyası

Trabzon’un Sürmene İlçesi’nde mide bulantısı, kusma ve ishal şikayetlerine ’Norovirüs’ün yol açtığı ortaya çıktı.

Diğer taraftan, hastaneye başvuranların sayısının 5’inci günde 2000’e yaklaştığı belirtildi.

Sürmene’de geçen pazartesi günü başlayan hasta başvuruları aralıksız devam ediyor. Sürmene Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Remzi Kutanis, şikayetlerin başladığı ilk günden bu yana başvuruların 1600’e yaklaştığını söyledi. Dr. Kutanis, Ankara Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi’ne gönderilen su örneklerinin tahlilinin tamamlandığını ve hastalığın Norovirüs’ten kaynaklandığının ortaya çıktığını belirterek, "Ancak teyit amaçlı olarak tekrar örnek gönderdik. O örneklerin tahlilinin ardından bu tanı kesinleşecek. Hastanemizde yatan 7-8 hasta var ancak onlar da ishal şikayetinin yanı sıra şeker hastalığı gibi başka sorunları bulunan hastalar. Başvuran hastaların hemen hemen tamamı ayakta tedavinin ardından reçete verilerek taburcu edildi" dedi.

Norovirüs’ün tedavisi için herhangi özel bir ilaç bulunmadığını belirten, antibiyotik tedavisinin de bir işe yaramadığını anlatan Başhekim Dr. Remzi Kutanis, "Bulgulara yönelik tedavi uygulanıyor. Hastanın bol sıvı alması ve dinlenmesi gerekiyor. Hastalıktan korunmak için de eller sık sık yıkanmalı, meyve ve sebzeler iyice temizlenmeli, kirli yüzeyler dezenfekte edilmeli. Kullanılan şebeke suyunda sorun olduğu düşünülüyorsa su kaynatılıp soğutulduktan sonra kullanılmalı. Virüs bulaştığı düşünülen giysiler, çarşaf ya da örtüler yüksek sıcaklıkta su ve sabunla yıkanmalı. Enfeksiyonlu kişiler kesinlikle yemek hazırlamamalı" diye konuştu.

"DOKTORLAR SÖYLEMİYOR AMA SUDAN ZEHİRLENMİŞ OLABİLİRİZ"

Sürmene’de, mide bulantısı, kusma ve ishal şikayetleriyle devlet hastanesine yapılan başvurular devam ediyor. Hastalardan Avni Kerimoğlu, "Baş ağrısı, kusma ve ishal şikayetiyle geldik. Doktorlar kesin olarak söyleyemiyor ama sudan zehirlendiğimizi tahmin ediyoruz. Kesinlikle musluk suyu içmememiz istenildi. Şişe suyu içmemiz gerektiği söylendi" dedi.

Semih Aydın da, "Mide bulantısı ve halsizlik şikayetiyle üç gündür hastaneye gelip gidiyorum. Geçen yıl da aynısı oldu. Doktorlar ilaç verdi, serum taktı. Belediye de musluk suyu içmememiz yolunda uyarıda bulundu" diye konuştu.

İlçede geçen yıl da Norovirüs nedeniyle aynı sorunların yaşandığını hatırlatan ve "Bu da ikinci geleneksel zehirlenme ve kusma şenliği" diyen hastalardan Güven Kaplan "Mide bulantısı ve karın ağrısı şikayetleriyle eşim ve komşularımızla hastaneye geldik. Serum tedavisi uyguladılar. Şimdi biraz daha iyiyim. Zehirlenmeler içme suyundan kaynaklanıyor. Zaten doktorlar da şişe suyu içmemiz tavsiyesinde bulundu" dedi.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ'NDEN AÇIKLAMA

İl Sağlık Müdürü Kemal Süleyman, yaptığı açıklamada, ilçede 9 Ağustos Salı gününden itibaren çok sayıda vatandaşın kusma, mide bulantısı ve ishal gibi şikayetlerle hastaneye başvurmasının sebebini tespit için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Aynı şikayetlerle hastanelere müracaat eden hasta sayısının bugün itibariyle 2 bini geçtiğini belirten Süleyman, “Hastaların tedavileri ayakta gerçekleştirildi. 3'ü çocuk toplam 8 kişinin ise tedavileri hastanede yatarak devam ediyor. Yatan hastaların genel durumu iyi” dedi.

İlçede çeşitli noktalardan alınan su numunelerinin daha önce Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'ne gönderildiğini, ancak sonuçların henüz çıkmadığını ifade eden Süleyman, “Tahlil sonuçlarını bekliyoruz. Şu ana kadar hastalığa neyin sebep olduğuna ilişkin tespit edilen bir şey yok. İlimizde sudan alınan numunelerin Halk Sağlığı Laboratuvarı'nda yapılan incelemesinde ise bir problem gözükmüyor” diye konuştu.

Süleyman, şu aşamada hastalığın etkeninin ne olduğunu bilmediklerini vurgulayarak, “Vaka sayısının bu kadar yüksek olması nedeniyle muhtemelen sulardan bulaştığını düşünüyoruz. Virüs müdür, kimyasal bir şey midir bilmiyoruz. Tespit etmiş değiliz” dedi.

İlçede sürekli şebeke suyunun kullanılmaması yönünde anons yapıldığını anlatan Süleyman, “Vatandaşlarımıza şebeke suyunu kullanmamalarını öneriyoruz. Genel hijyen kurullarına dikkat etmeleri gerekiyor. Bol bol temiz su içmeleri önerisinde bulunuyoruz” diye konuştu.

NOROVİRÜS NEDİR?

Bağırsak enfeksiyonuna neden olan bir virüstür. Yiyecekler aracılığıya vücuda girerek, şiddetli kusma, ishal yapar.

Noroviruslerin esas bulaşma şekli, ağız-dışkı yolluyla (kusmukla da bulaşır) olmakla birlikte hava yoluyla da (olasılıkla kuvvvetli kusmalar esnasında) bulaşma olabileceğine dair veriler vardır. Ancak virüs içme suyu, havuz suları, göl suları, buz küpleri, midye, istiridye gibi deniz ürünleri ile de bulaşabilir.

KLOR VE ISIYA DAYANIKLI

Norovirüs klor ve ısıya nispeten dayanıklı olduğundan  şebeke suyu ve gıda yoluyla bulaşması da mümkündür.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Belirtiler aniden başlar. Hastaların çoğunda ilk olarak bulantının eşlik ettiği karın ağrısı görülür. Genel olarak hem ishal hem de kusma vardır.

Kusma çocuklarda, erişkinlerden daha sık rastlanan bir belirtidir. Kusma veya ishal tek başına da görülebilir. Olguların yarısında hafif dereceli bir ateş olabilir.

Karın krampları, kas ağrıları, baş ağrısı, keyifsizlik, halsizlik sıklıkla olabilir. Klinik belirtiler genellikle 24-72 saat devam eder, bazen 10 gün kadar sürebilir.

SÜRMENE'DE NELER OLUYOR

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle