GeriKelebek Sahneden önce Hürriyet’te!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sahneden önce Hürriyet’te!

Sahneden önce Hürriyet’te!
refid:24664048 ilişkili resim dosyası

Editors, İngiltere’nin yeni dönem gitar rock’ını canlandıran isimlerden biri. Müziklerindeki derinlik, farklı denemeler yapmaları ve depresif tarafları onların en büyük artıları. Geçen yıllarda çıktıkları İstanbul’daki Rock’n Coke sahnesinin yine tozunu attırmalarına saatler kaldı. Grubun davulcusu Edward Lay ile konser öncesi konuştuk.

-Editors yeni bir albümünü nasıl yazar? Grup olarak çalışma sisteminiz nasıldır?
Şimdiye kadar şarkılar, söz konsept fikirleri hep solistimiz Tom Smith’den gelmiştir. Fikir ortaya atıldıktan sonra grupça oturur eldeki çiğ materyali bir Editors şarkısı haline getiririz. Turnelerde pek şarkı yazamayız. Yaratma sürecimiz genelde hep evlerimize döndükten sonra başladı.


-Grubun başladığı günden bugüne baktığımızda geldiğiniz noktada hayatınızda neler değişti?
Biz hep sevdiğimiz ve yapmak istediğimiz müziği yapmaya çalıştık. Bir önceki işlerimize benzemeyen albümleri kaydetmeyi hep eğlenceli buluyoruz ve geriye baktığımızda da derin ve çeşitli duran bir katalog görmekten memnunuz. Böylece yazdığımız şarkıların ve tarzımızın ufak değişiklikler gösterdiğini görmek her seferinde mezun olma hissiyatı yaratıyor. Bu arada tabii ki farklı müzisyenler ve prodüktörlerle çalışmamız bizi bir adım öteye taşıdı.

-Bir müzik grubu olarak hedefiniz nedir?
Tabii ki ilginç albümler yapmak ana hedefimiz oldu her zaman. Bunun yanında yaptığımız albümleri konserde de aynı şekilde çalmayı hedefliyoruz.


-İyi anlamda söylüyorum, son albümünüz "The Weight Of Your Love" bence sizi ana akıma biraz daha yaklaştırdı, daha fazla tanındınız. Bu durum sadık hayran kitlenizi üzdü mü sizce, tepkiler nasıl?
İnternet sağolsun, herkes her şey hakkında özgürce fikirlerini söyleyebiliyor. Ama daha önce de söylediğim gibi biz hep Editors gibi tınlayan farklı işler yapmayı amaçladık. Herkes bunu biliyor, dolayısıyla istedikleri albümü dinleyebilirler.


-Sizi en çok kim etkiler, ilham kaynağınız kimlerdir?
Genişleyen ailem benim en büyük ilham kaynağımdır. Benimle gurur duymaları ve evimden uzaktayken yaptığım yaratıcı işlerimi beğenmelerini isterim. Onların benimle gurur duyduğunu bilmek beni evimden uzaktayken mutlu ediyor.


-R.E.M.'in sizde büyük yeri olduğunu biliyorum. Bilmediğimiz başka idolleriniz var mı?

Sahneden önce Hürriyet’te


Bruce Springsteen'in yeri bambaşkadır. Ayrıca her albümünde kaliteli müzik yaptığını düşündüğüm Kanye West'i de çok beğeniyorum.


-Sözlerinizdeki konseptleri etkileyen faktörler nelerdir?
Tom, söz yazarımızdır. Önceki albümlerde biraz sıradışıydı ama son albümümüzdeyse daha önce olmadığı kadar kişisel değerlerine yer verdi. Kendisinden çok etkilendi, yaşadıklarını aksettirdi. Biraz daha hikaye anlatıcılığına soyundu diyebilirim.


-Geçen yıllarda da Rock’n Coke’da sahne almıştınız. O sahneden neler hatırlıyorsunuz?
Tom’un konserin sonunda gaza gelip gitarını hayranlara attığını hatırlıyorum. Böyle bir heyecan onun için de bizim için de ilk kez yaşanmıştı. Güzel konser ve harika seyirci vardı. Bundan daha iyisini umarım bugün yaşayacağız.


-Kişisel fikrim son albümünüz The Weight Of Your Love’ın sizin olgunluk albümünüz olduğu. Sound, sözleriniz ve duruşunuz her zamankinden daha ‘Tamam’ gözüküyor. Bunun hakkında fikirleriniz nelerdir?
Eğer, insan ve söz yazarları olarak olgunlaştığımızı ve büyüdüğümüzü düşünüyorsanız bu sanatımızda hedeflediğimiz basitliği keşfettiğimizi ve sahte olmadığımızın kanıtıdır. Sanırım sana katıldığımı söylemem gerekiyor.

Bugün kimler var

Rock’n Coke 2013’ün ikinci gününde Editors birkaç saat sonra 17.30’da Ana Sahne’de olacak. Editors’un ardından Duman, Hurts ve Arctic Monkeys sahne alacak. Festivalin Coca-Cola Zero Sahnesindeyse 15.00’te The Ringo Jets, Ayyuka, Triggerfinger, Palma Violets, Maximo park, Can Bonomo ve La Roux izlenebilir. Party Arena’da 14.30’da Little Boots sahne alacak. Sonrasındaysa sırayla Post, Rubik, Everything Everything, Portecho, Dub FX, Dearhead, Gecko Chamber Live, Childplay ve Kaan Düzarat particileri coşturacak. Keşif sahnesindeyse Yemen Blues, Yora, Parno Graszt, !Deladap, Kırıka, Boban And Marko Markovic Orkestar ve Social Inclusion Band izlenebilir.


-Bugünlerde neler dinliyorsunuz?
Sigur Ros’un son albümü ‘Kveikur’u çok sevdim. Güzel ve naif müzisyenliğin ardında ciddi ve güçlü bir duruş var. İnanılmaz bir iş.


-Son günlerde sanatçı olarak nelerden etkileniyorsunuz?
Yeni ve daha önce gitmediğim farklı ülkelerde müziğimi çalmak bana ilham verip etkiliyor. Bu yaz daha önce gitmediğimiz birkaç yere gitme fırsatı yakaladık. Dünyanın bambaşka ülkelerinde albümlerimizi alıp konserlerimize gelerek bizi destekleyen insanlara ulaşmak muhteşem bir duygu. Ayrıca yepyeni bir hayran kitlesi edinmek de yola devam etmemizi sağlıyor.


barisakpolat@gmail.com


Yorumları Göster
Yorumları Gizle