GeriKelebek Sahillerin En İyi 10 pazarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sahillerin En İyi 10 pazarı

Sahillerin En İyi 10 pazarı
refid:21299083-spot ilişkili resim dosyası

Eski bir geleneğin günümüze kadar uzanmış hali semt pazarları. Her yerde her adım başında dev marketler açılsa da onların yeri bambaşka. Çünkü pazarlar, en tazenin, en ucuzun ve en fazla çeşidin bulunduğu alışveriş yerleri. Bu ürünler sayesinde bazı semt pazarları o kadar popüler ki, insanları tatile gittikleri yörelerde bile kendine çekiyor

1’DEN 10’A

1 - Ayvalık Pazarı
2 – Alaçatı Pazarı
3 - Bodrum Pazarı
4 – Yalıkavak Pazarı
5 – Milas Pazarı
6 – Muğla Pazarı
7 – Bartın Pazarı
8 - Tire Pazarı
9 - Edremit Pazarı
10 -Antalya Pazarı
 
Yunanistan’dan gelen var
AYVALIK PAZARI

Ayvalık pazarı perşembe günleri Ayvalık merkezde kuruluyor. Halkın kendi bahçelerinde ürettiği sebze ve meyveler burada satılıyor. Kıyafet bölümü de var. Pazarın Yunan adalarından müşterisi bulunuyor. Pazarcıların bazıları Rumca bile öğrenmiş. Jürimiz Yalçın Manav, bu pazarı Ege otları için tercih ettiğini söylüyor. Kabak çiçeği ve Ayvalık dolması aranılan ürünler arasında.

Ünlüler geçidi
ALAÇATI PAZARI

İzmir’in gözde tatil beldesi Alaçatı’da cumartesi günleri kurulan pazar yöreye turizm hareketliği de kazandırıyor. 1994’ten beri kurulan Alaçatı Pazarı’na Urla, Tire ve Milas başta olmak üzere çevredeki köylerden ürünler getiriliyor. Mehmet Yaşin doğal köy ürünlerini tavsiye ediyor ama tekstil ürünleri, kumaş, perdelikler, ayakkabı ve plaj gereçleri satılıyor. Çok sayıda ünlü müdavimi de var.

Pazarda bazlama
BODRUM PAZARI

Perşembe ve cuma günleri kuruluyor Bodrum yemiş pazarı. Elvan Odabaşı bu kadar çok çeşitli sebze ve meyvenin satıldığı başka bir pazar daha bulmanın zor olduğunu söylüyor. Havucun bile üç dört çeşidi var. Çintar mantarı en çok ilgi görenlerden. Şekilsiz bir görünüşe sahip fakat çok lezzetli. Bir de çeşitli otlar ve zeytinle yapılan bazlama adındaki ekmekleri meşhur.

Şarküterinin doğru adresi
YALIKAVAK PAZARI

Bodrum’un Yalıkavak Beldesi’nde perşembe günleri kurulan pazardan turistler de alışveriş yapıyor. Ebru Omurcalı şarküteri ürünlerini methediyor. Milas, Yatağan, Aydın ve Denizli’den gelen köylülerin tezgâh açtığı pazarda yörenin bahçelerinde yetiştirilen sebze ve meyveler, şarküteri ürünleri, baharatlar, otlar, tatlılar, kuru meyvelerle giyecek, hediyelik eşya ve oyuncaklar satılıyor.

Etiketler İngilizce
MİLAS PAZARI

Muğla’nın Milas ilçesinde cuma, cumartesi ve pazar günleri de kuruluyor ama ama bunların arasında en rağbet göreni salı pazarı. Yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alanda kuruluyor. Pazara Bodrum’dan otobüslerle yerli ve yabancı turistler geliyor. Hatta fiyat etiketlerini İngilizce yazan esnaf bile var. Ege otlarıyla ünlü. Ama Gönül Paksoy peynirlerini de öve öve bitiremiyor.

Köylü pazarı da deniliyor
MUĞLA PAZARI

Muğla’da yaklaşık 30 yıldır kurulan semt pazarı, sebze, meyve ve otların çeşitliliği, renkli görüntüleriyle de herkesin ilgi odağı. Köylü pazarı olarak adlandırılan pazara Sahrap Soysal üzüm ve domates almak için gidiyor. Muğla’ya özgü Beylerce üzümü, yayla kavunu ve mor domates de var. Biber, yeşil zeytin ve zeytinyağı, keçi peynirinin her türlüsü ve testi peyniri de ilgi gören ürünler.

Tezgahlarda kadınlar ağırlıkta
BARTIN PAZARI

Bartın’da 100 yılı aşkın süredir salı ve cuma günleri kurulan pazar yerel şiveyle ‘Garılla Pazarı’ olarak adlandırılıyor. Pazarda, bahçelerde yetiştirilen marul, domates, biber, mısır, bamya, kabak, taze fasulye, roka gibi sebzeler ve meyvelerle tereyağı ve peynir gibi süt ürünleri satıyorlar. Ece Aksoy da sebzelerinin müdavimi. Özellikle manda yoğurdu ve peynir pazarın en revaçta olan ürünleri.

Pazar duasıyla başlıyor
TİRE PAZARI

Tire pazarı salı günleri kuruluyor. Bu pazara İzmir’den, Selçuk ve Kuşadası’ndan alışverişe geliyorlar. Her salı sabahı belediye hoparlörlerinden Pazar Duası okunuyor ve alışveriş başlıyor. Kuzukulağı, şevketibostan, turpotu, hardal, pazı, mellengeç, çobandüdüğü gibi ot ve sebzeler satılıyor. Civan Er de sebzelerinin tazeliğini övüyor. Peynir, çökelek ve yağların dışında iğne oyaları, kanaviçeler gibi ürünleri de bulmak mümkün.

Yufka yoğurt peynir vazgeçilmezler
EDREMİT PAZARI
Edremit pazarı çarşamba günleri kuruluyor. Pazarın en ilgi gören ürünleri arasında köylü kadınların evlerinde yaptığı yufka, yoğurt, peynir gibi ürünler ağırlıkta. Pazarı tavsiye eden Tijen İnaltong doğal ve taze sebze-meyve alışverişi için Edremit pazarını tercih edenlerden. Sebze ve meyve dışında tekstil ürünleri, ayakkabı ve plaj araç gereçleri bulmak da mümkün.

Reçel ve marmelat alışverişi
ANTALYA PAZARI

Mevye ve sebze cenneti Antalya’nın pazarlarında binbir çeşit taze ürün bulmak bulmak şaşırtıcı değil. Ama cuma günleri kurulan pazarda bunlar dışında evde yapılmış ekmekler, yöreye özel yemek malzemeleri, çeşit çeşit peynirler, reçeller, özel marmelatlar var. Zaten jürimiz Emine Erdoğan bu pazarı reçel ve marmelatları için tavsiye ediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle