GeriSağlık Zeytinyağının mutfak dışındaki kullanımları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zeytinyağının mutfak dışındaki kullanımları

Zeytinyağının mutfak dışındaki kullanımları

Zeytinyağının mutfakta yemeklere sağlık ve lezzet katması dışında; mutfak dışında kullanımı da yaygınlaşıyor.

 

Zeytinyağı şişesini mutfaktan alın ve muhteşem şeylere hazır olun!

1 - Akne temizleyicisi olarak: Aknenin temel sebebi olarak yağ gösterilirken yüzünüze ekstra yağ sürmek garip gelebilir. Ancak pek çok insan zeytinyağının akneye iyi geldiğini savunmaktadır. 4 kaşık tuz ve 3 kaşık zeytinyağını karıştırın. Karışımı elinize dökün ve parmaklarınız ile yavaşça yüzünüze uygulayın. Bir hafta boyunca her gün kullanın. Daha sonra sıklığı haftada 2-3 sefere indirin.

2 - Kuru saçlar için bakım losyonu olarak: Uçları kırık ve kuru saçlar için zeytinyağı muhteşemdir. Yarım bardak zeytinyağını ısıtın ve saçınıza uygulayın. Havluyla saçınızı örtüp 45 dakika bekleyin. Ardından şampuanla yıkayın.

Zeytinyağının mutfak dışındaki kullanımları

3 - Mobilya cilası olarak: Zeytinyağının mobilya cilası olarak da kullanılabildiğini biliyor muydunuz? Sprey şişeye 2 ölçek zeytinyağı bir ölçek limon suyu veya beyaz sirke dökün. Mobilya sıkın ve bir kaç dakika beklettikten sonra kuru bir bez ile silin.

4 - Tıraş köpüğü yerine: Tıraş köpüğünüz bittiyse sabunla uğraşmayın. Zeytinyağını cildinize sürdükten sonra gönül rahatlığıyla tıraş edebilirsiniz. Ayrıca sadece bıçağın kaymasını sağlamaz, cildinizi de nemlendirir.

5 - Saç nemlendiricisi olarak: Uçları kırık ve kuru saçlar için zeytinyağı mucize etkisi yaratır. Yarım bardak zeytinyağını ısıtın ve saçınıza uygulayın. Havluyla saçınızı örtüp 45 dakika bekleyin. Ardından şampuanla yıkayın.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle