GeriSağlık Zayıflama ilaçları bir kişiyi daha hasta etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zayıflama ilaçları bir kişiyi daha hasta etti

Zayıflama ilaçları bir kişiyi daha hasta etti
refid:21032532 ilişkili resim dosyası

Balıkesir'de yaşayan bir kişinin, kilo vermek için internet üzerinden aldığı zayıflama ürünü nedeniyle kalp durması şikayetiyle hastaneye yatırılarak tedavi gördüğü iddiaları üzerine Sağlık Bakanlığı yazılı bir açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, obezitenin yaşam kalitesini düşüren çok faktörlü kronik bir hastalık olduğu belirtilerek obezite ile mücadele konusunda kampanya yürütüldüğü hatırlatıldı.


Açıklamada, çalışmalar sonucunda, vatandaşların obeziteye karşı olumlu bir farkındalığı oluştuğu ifade edilerek; "Ancak bazı fırsatçıların, vatandaşlarımızı kolay ve kısa yoldan zayıflatacaklarını iddia ettikleri ürünleri piyasaya sürdüklerini, değişik kampanyalarla obezite ile mücadelemizden yararlanmaya çalıştıkları, yaşanan olumsuz vakalar, denetimlerimiz ve şikâyetlerle anlaşılmıştır. Vatandaşlarımızın obezitenin (her türlü kilo problemleri dâhil) bir sağlık sorunu olduğunu bilmeleri ve mutlaka bu konuda Aile hekimlerine başvurmaları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan ruhsatlı ürünleri ilaç olarak algılamamalarının gerektiği belirtildi.

 

"BAZI ÜRÜNLER ÖLÜME SEBEBİYET VEREBİLİR"

 

Bitkisel ürünlerin, çocuklarda, hamilelerde, yaşlılarda, ergenlik çağındaki gençlerde ve cerrahi müdahaleden geçmiş hastalarda beklenenden çok daha farklı veya çok daha artmış oranlarda etkisinin olduğunun kaydedildiği açıklamada "Sağlıklı Kilo Ver, Enerjini Arttır, Metabolizmanı Hızlandır, Yorgunluğunu At, Kendini Mutlu Et" gibi sloganlarla satılan ürünlerin, vatandaşa maddi anlamda zararlar verdiği, bunun yanında ölümlere varan sonuçlar doğurabildiği vurgulandı.

 

''DENETİMLER SIKLAŞTIRILIYOR"


Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi; "Bilinmesi gereken bir başka husus da acaba bitkisel ilaç veya gıda takviyesi diye tanıtılan ürünlerin içeriğindeki bitkiler doğru bitki midir? Doğru zamanda, doğru yerden mi toplanmıştır, içeriğine yabancı kimyasallar ilave edilmiş midir ve içerdiği kimyasal bileşiklere göre doğru bir şekilde mi standardize edilmiştir? Bu ürünlerin; Pestisit artığı, ağır metal, aflatoksin gibi içerikler açısından gerekli testlerden geçmiş olması, stabilitesini almış olması gereklidir. Bu ve bunun gibi birçok işlemin yapılıp gerçekten bitkisel ilaç onayının alınabileceği tek kurum da Sağlık Bakanlığı'dır. Bu bağlamda 663 sayılı KHK ile yetkilerini artırdığımız, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz piyasa gözetim ve denetimlerini sıklaştırarak halkımızın sağlığının korunması noktasında yaptırımlarına devam etmektedir. Besin desteği ya da takviye edici gıda adı altında izin alıp bilimsel herhangi bir veriye ve çalışmaya dayanmayan, ticari amaç öncelikli, bitkisel tedavi edici, mucize ürün olarak piyasaya sunulan ürünlerin halk sağlığı açısından son derece tehlikeli olduğunu bir kez daha hatırlatırız."


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle