GeriSağlık Türkiye'nin haritası çıkarıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'nin haritası çıkarıldı

Türkiye'nin haritası çıkarıldı

1400 kişi üzerinde araştırma yapıldı ve Türkiye'nin astım haritası çıkarıldı. FENOTÜRK isimli çalışmanın sonuçları ise dikkat çekici. Astım hastalığı en çok kadınları vuruyor, obezite sorunu olanlar da risk altında.

- Astımlı hastaların yüzde 75'i kadın.
- En çok astım hastası Karadeniz ve Marmara bölgesinde.
- Astımlı hastaların yüzde 36'sı obez.
- Astımı olan hastaların birçoğunda ayrıca alerjik nezle, sinüzit ve reflü var.
- Her 5 astım hastasından 1'i sigara içiyor.

Akciğer sağlığı konusunda çalışmalar yapan Türk TORAKS Derneği'nin 19'uncu yıllık kongresinde konuşan dernek başkanı Prof. Dr. Arzu

Türkiyenin haritası çıkarıldı

Yorgancıoğlu astım hastalarında konfeksiyon tarzı değil terzi işi tedaviye dönülmeye başlandığını belirtti ve şunları söyledi, "Astım tedavisinde bireysel tedaviler son yıllarda ön plana çıkıyor. Biz buna fenotip yaklaşım diyoruz. Her astımlıyı ayrı bireyler olarak kabul ediyoruz ve bu fenotip özelliğine göre tedavi yapmamız gerekiyor. Bu nedenle Türkiye'nin astım fenotip haritasını çıkaralım dedik. Türk insanı nasıl astım oluyor bunları görmek istedik." 

1400 HASTANIN YÜZDE 75'İ KADIN

Türkiye'nin astım haritasını çıkaran FENOTÜRK çalışmasını yürüten Prof. Dr. Füsun Yıldız astım ile ilgili çıkan sonuçları paylaştı, "7 bölgeden 14 merkezde yürütülen çalışmaya 1400 hasta dahil edildi. Hastalarımızın yüzde 75'i kadındı. Bir başka özellik ise yüzde 36'sı obez yani vücut kitle indeksi yüksekti. 

ASTIM HASTALARI OBEZ, SİGARA İÇİYOR

Türkiyenin haritası çıkarıldı

Yani 3 astımlı hastadan bir tanesi obez. Astımlı hastalarımızın 4 tanesinden biri sigara içiyor. Astımlı hastalarımız sigara içtiği zaman ilaçlarımız etki etmiyor. Ayrıca astıma genellikle alerji, sinüzit, reflü ve alerjik nezle de eşlik ediyor." dedi.

HAVA KİRLİLİĞİ OLAN YERLERDE ASTIM DAHA FAZLA 

Ayrıca astım hastalarının en sık Marmara ve Karadeniz bölgelerinde yaşayanlarda görüldüğü bu çalışmada ortaya çıktığını belirten Yıldız, bunun hava kirliliği ile bağlantısına dikkat çekti ve şunları söyledi: "Endüstrinin yoğun olduğu Marmara bölgesinde astım ataklarının sayılarının da fazla olduğunu belirledik. Endüstri şehirleri kirlilik, hava kirliliği, atmosfer kirliliğinin yanında egzoz gazlarından çıkan kirlilik oldukça yüksek oranda olduğu için hepsi birbirine geçmiş tablolar oluşturuyor. Bu sonuçların ileride bizim astım tedavisine, hastane maliyetlerimize atak sayılarımızı azaltarak katkıda bulunacağını düşünüyorum."

AŞIRI VE KONTROLSÜZ KENTLEŞME HAVAYI KİRLETİYOR

Türkiyenin haritası çıkarıldı

Hava kirliliği konusunda çalışmalar yapan, derneğe bağlı "Hava kirliliği Çalışma Grubu"ndan Prof. Dr. Haluk Çalışır da astım ve akciğer hastalıkları ile şehirleşmenin ilişkisini anlattı. Aşırı ve kontrolsüz kentleşme, kalkınma hırsı ve kontrolsüz sanayileşmenin havayı kirlettiğini belirten Çalışır, "Biz acaba ne durumdayız diye Çevre Bakanlığı’nın rutin olarak her gün yayınladığı verileri ele aldık. Buna göre 37 ilimizin havasının kirli olduğunu gördük. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği partikül madde değeri dikkate alınırsa 81 ilin 80'inin kirli olduğu ortaya çıktı. Bu kirlilik de akciğer hastalıklarına neden oluyor." dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle