GeriSağlık Türkiye'de bir ilk olacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'de bir ilk olacak

Türkiye'de bir ilk olacak
refid:23365664 ilişkili resim dosyası

Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu, Sigarasız Hastane Projesi başlattıklarını belirterek, "Tiryakilerin de desteği ile 40 bin dönüm açık alanımızda sigara içilmesinin önüne geçerek, 5 ay içinde Türkiye'nin ilk sigarasız hastanesi olmayı hedefliyoruz" dedi.

Ahmet Emin Erbaycu, Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin, 100 yıldan bu yana akciğer hastalıkları konusunda vatandaşlara hizmet sunduğunu söyledi.

 

"SİGARASIZ HASTANE PROJESİ BAŞLATTIK"


Günlük 3 bine yakın poliklinik hizmeti verdiklerini, 450 hastanın yatarak tedavi gördüğünü anlatan Erbaycu, "Kapalı alanlarda sigara içme yasağı var ancak açık alanlarda sigara tüketimi devam ediyor. 40 bin dönüm açık alanımızdan yararlananların dumansız bir hava soluması amacıyla 'Dumanı Değil Temiz Havayı Paylaşalım' sloganı çerçevesinde Sigarasız Hastane Projesi başlattık" dedi.


Türkiye'de çeşitli hastanelerin sigarasız yerleşkeler yaratmak için harekete geçtiğine ancak başarılı olamadığına dikkati çeken Erbaycu, şöyle konuştu:
"Proje dahilinde çalışanlarımıza anket yaptık. Yüzde 75'i bu projeyi destekliyor. Uzun soluklu bir çalışma. Hastalarımızı, hasta yakınlarını ve çalışanlarımızı psikolojik olarak buna hazırlamamız gerekiyor. Sigara içmek de bir hak olduğu için diğer insanları rahatsız etmeden sigara içmelerini sağlayacak alanlar yaratacağız. İnsanların haklarına karışmıyoruz, buraya nefes alamayarak gelen bir hastanın duman solumaması için çalışıyoruz. Tiryakilerin de desteği ile 40 bin dönüm açık alanımızda sigara içilmesinin önüne geçerek, 5 ay içinde Türkiye'nin ilk sigarasız hastanesi olmayı hedefliyoruz."


"DUMAN SOLUMAYA DEĞİL, ŞİFA BULMAYA GELİYORLAR"


Erbaycu, hastanenin 40 bin metrekarelik açık alanında binalar, yürüyüş ile bekleme alanları bulunduğunu, söz konusu alanlarda sigara içilmesinin engellenmesinin önem taşıdığını bildirdi. Hastaneye gelenlerin proje konusunda bilgilendirileceğine dikkati çeken Erbaycu, şunları kaydetti:


"İnsanların desteğini alabilmek için el broşürleri hazırladık. Hastaneye gelen, ziyaret eden herkes, kapıdan girdiği andan itibaren hastanenin havasının temiz olduğuna dair mesajlarla karşılaşacak. Bunu unutanlar ise nazikçe broşürler yardımıyla sigara içme alanlarına yönlendirilecekler. Sağlık çalışanları ile hastaların farkındalığını artırmak için karbonmonoksit ölçümü yapacağız. Tiryakiler, 15 saniyelik ölçümle temiz solumalarına karşın akciğerlerden çıkan havanın kirli olduğunu göstereceğiz. Sigara içenler bundan etkilenecektir. İnsanlar, 100 yıllık kampüsümüzde şifa buluyor, hayata tutunuyorlar. Böyle bir misyonu olan alanı sigara dumanından arındırabilirsek, bu örnek teşkil edebilirse çok büyük memnuniyet duyarız. Sigarasız bir sağlık kampüsünün kişilerin sigarayı bırakması yönünde büyük bir motivasyon sağlayacağını düşünüyorum."

 

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle