GeriSağlık Türbanlı kadınlara D vitamini
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türbanlı kadınlara D vitamini

Türbanlı kadınlara D vitamini
refid:6101446 ilişkili resim dosyası

CHP Milletvekili Gülsün Bilgehan, Sağlık Bakanlığı’nın türban nedeniyle güneşten mahrum kalan kadınlar için D vitamini dağıtımını öngören bir proje hazırladığını söyledi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Paris’te bulunan ve Elele Derneği’nde düzenlenen belgesel film gösterimine katılan Bilgehan, kendisiyle birlikte 3 Türk kadının daha anlatıldığı ’Laik ve Türk kadınlar’ adlı belgeselin ardından yapılan tartışmada, asıl sorunun ’13 yaşındaki kızlara arkaik bir kostümün empoze edilmesi’ olduğunu söyledi.

’13 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARA BU İLKEL KOSTÜM GİYDİRİLİYOR’

Gülsün Bilgehan, "13 yaşındaki çocuklara bu ilkel kostüm giydiriliyor. Hava, su ve güneş yasaklanıyor. Bu yaşama hakkıyla ilgili bir sorundur. Suudi Arabistan ve diğer yerlerde başörtüsü takan kadınlar D vitamini eksikliği çekiyorlar. Bu bilimsel olarak böyle. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı kadınlara D vitamini dağıtma projesi üzerinde çalışıyor. Emziren kadınlar için, hamile kadınlar için bu bir sorundur" dedi.

CHP milletvekili, Türk kadınının eğitim ve iş yaşamındaki konumuna ilişkin sayısal veriler sunarak, ’tüm bunlara karşın Kemalist devrimin devam ettiğini’ kaydetti. Gülsün Bilgehan ayrıca büyükannesi Mevhibe İnönü’den de örnekler vererek, Türk kadının gelişme sürecini anlattı. Bilgehan, kendi büyükannesi başörtüsü takmazken, şimdilerde başörtüsü takmak isteyen kızlara dikkat çekti.

BELGESEL, LAİKLİK VE KADIN HAKKINDA ÖRNEKLER SUNUYOR

Jean-Louis Cros ve Sophie Le Merdy tarafından hazırlanan 55 dakikalık belgeselde, Bilgehan’ın yanı sıra İstanbul’da yaşayan Melek adlı türbanlı üniversite öğrencisi, Fransa’da Dijon’da yaşayan Gürbüz hemşire ve yine Fransa’da Paris’te yaşayan öğrenci Sibel’in yaşamlarından kesitler sunuluyor. Amacı, laiklik ve kadın hakkında örnekler vermek olan belgesel, Türkiye ile Fransa arasında da laiklik konusunda mukayeseler yapma fırsatı sunuyor.

Laiklik ve kadın konusundaki çalışmalarıyla tanınan Elele Derneği Başkanı Gaye Petek, Fransa’da geçen yıllarda kurulan Stasi Komisyonu’nun bir üyesi olarak Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’a bu konuda bir rapor sunan ekip içinde yer almıştı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle