GeriSağlık Tüp mide ile şişmanlığa veda
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüp mide ile şişmanlığa veda

Tüp mide ile şişmanlığa veda
refid:6228977 ilişkili resim dosyası

Aşırı şişmanlar artık tüp mide ameliyatı ile fazla kilolarından kurtulabiliyor. Tüp mide ameliyatı olanlar istese de tekrar şişmanlayamıyor. Hasta, tüp mide ameliyatı ile ayda 8- 10 kilo, yılda 100 kilo verebiliyor. İdeal kiloya ulaşıldığında zayıflama duruyor. Ameliyatla 1.5 litre olan mide hacmi bir çay bardağı hacmine düşüyor.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda yapılan operasyonla midenin yüzde 90'lık kısmı alınıyor ve bir çay bardağı büyüklüğünde bir mide oluşturuluyor. Ameliyat 2 saat sürüyor ve hasta 1 gün içinde taburcu ediliyor. 12 bin YTL'ye mal olan ameliyatın bedelinin yarısını devlet karşılıyor.

A.Ü Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Güner Öğünç, düzenlediği basın toplantısında, aşırı şişmanlığın ciddi, kronik bir hastalık olduğunu belirterek, “Neden olduğu yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi pek çok problemin dışında yaşamı zorlaştıran ciddi bir sorun” dedi.

Şişmanlığın önüne geçmek için pek çok yöntem uygulandığını belirten Prof. Dr. Öğünç, bunlardan birinin de tüp mide ameliyatı olduğunu kaydetti. Tüp mide ameliyatını 3 aydır uyguladıklarını duyuran Öğünç, “Kapalı yöndemle gerçekleştirilen tüp mide ameliyatında küçük kesikle mideye giriliyor. Midenin yüzde 90'ı çıkarılıp atılıyor. Ağız yoluyla mideye salınan tüp aracılığıyla şekil veriliyor. Daha sonra plastik tüp çıkarılıyor. Mide dikiliyor. Hasta 4- 5 saat sonra ayağa kalkıyor, birinci gün mideden beslenmeye başlıyor” diye konuştu.

HERKESE UYGULANMIYOR

3 ayda 7 hastayı ameliyat ettiklerini bildiren Prof. Dr. Öğünç, yöntemin 18- 65 yaş arasında, en az 5 yıldır aşırı kilo problemi olan, ameliyat dışı yöntemleri uygulamasına karşın kilo verememiş kişilere uygulandığını, kan pıhtılaşması, ciddi kalp hastaları, solunum problemi olanlara uygulanmadığını anlattı.

Prof. Dr. Güner Öğünç, “Mide kelepçesinde olduğu gibi ameliyattan sonra ayar yapma gereği yoktur. Gastrik by- passtaki gibi vitamin ve mineral desteğine gereksinim de bulunmuyor. Tüp mide ameliyatında başarı oranı yüzde 65- 80 arasında” dedi.

Dünyadaki tüp mide ameliyatının en küçük 9 yaşındaki çocuk ile en büyük ABD'de 84 aşındaki bir hastaya yapıldığını belirten Prof. Dr. Ögünç, bir hastanının tüp mide ameliyatına alınabilmesi için örnek olarak 1.60 metre olan kişinin en az 90 kilogram olması gerekiyor.

RİSKLİ BİR AMELİYAT

Tüp mide ameliyatının riskli bir ameliyat olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Öğünç, ameliyatta kanama olmadığı için kan nakline de ihtiyaç duyulmadığını belitti. Prof. Dr. Güner Öğünç, tüp mide ameliyatından sonra hastanın tekrar şişmanlama şansının olmadığını kaydetti.

TÜRKİYE'DE 12 BİN YTL

Prof. Dr. Gönür Öğünç, ABD'de 24- 28 bin dolara yapılan tüp mide ameliyatının Türkiye'de 12 bin YTL ye mal olan pahalı bir ameliyat olduğunu, yarısını devletin karşıladığını söyledi.

Tüp mide ameliyatı olan 35 yaşındaki mimar Simay Ökten, eski manken ve profesyonel voleybolcu olduğunu söyledi. Ökten, ameliyatla 1.5 ayda 96 kilodan 80 kiloya düştüğünü bildirdi. Şişmanlığa bağlı tansiyon, kolesterol, kalp ve diz kapağı rahatsızlıkları bulunduğunu kaydeden Ökten, “Hedefim 56 kiloya düşmek. Zayıladıkça var olan sağlık problemlerimin kaybolduğunu hissediyorum” dedi.

Ev hanımı 57 yaşındaki Gülten Özgen ise, 15 gün önce ameliyat olduğunu 103 kilodan 91 kiloya düştüğünü bildirirken, “Hedefim 60- 65 kilo. Kilolarımla mutsuzdum. Şimdi kendimi mutlu hissediyorum” dedi.

Kuaför 27 yaşındaki Mehtap Kökçü de, 20 günde 137 kilodan 125 kiloya düştüğünü belirterek, “Kendimi hiç zayıf hatırlamıyordum. Şimdi daha iyi hissediyorum” yorumunu yaptı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle