GeriSağlık Tükenmişlik sendromu nedir? Tükenmişlik sendromu neden olur?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tükenmişlik sendromu nedir? Tükenmişlik sendromu neden olur?

Tükenmişlik sendromu nedir? Tükenmişlik sendromu neden olur?

Tükenmişlik sendromu nedir sorusu birçok vatandaş tarafından araştırılan ve sorgulanan hastalıklar arasında yer almaya başladı. Ruhsal ve fiziksel açıdan hissedilen tükenmişlik ve yorgunluk olarak bilinen tükenmişlik sendromu için nedenler merak ediliyor. Peki, tükenmişlik sendromu nedir? Tükenmişlik sendromu neden olur?

Tükenmişlik sendromu, hayatın yoğun talepleri sonucunda ruhsal ve fiziksel açıdan enerjinin tükenişi olarak tanımlanabilir. Tükenmişlik sendromuna yakalan kişiler, fiziksel ve ruhsal çöküntü yanında yaptığı işe dair isteğini, hevesini tüketir, işe ve kendine karşı olumsuz, alaycı, şüpheci bir tavır içine girer.

TÜKENMİŞ SENDROMU NEDEN OLUR?

- İşinizle ilgili kontrolünüzün olmaması; İşe gidiş-geliş saatlerinizin, ne kadar çalışacağınızın, hangi işleri yapacağınızın kararının size bağlı olmaması.

- İşyerinde rahatsız edici ilişkilerin olması; kişiler arası huzursuzluk, baskıcı tutumlar, mobbing uygulanması vs.

- Görev tanımınızın net olmaması, sizden beklenenlerin, sorumluluklarınızın belirsizliği.

- Etik anlayışınızın çalıştığınız yerin veya kişilerin etik anlayışıyla uyumlu olmaması.

- İşinizin sürekli kaotik olması ve sürekli zamanla yarışarak yetiştirme kaygısının olması; kaygı altında odaklanabilmek için daha fazla enerji harcamak zorunda kalmak.

- Çevreden yeterli destek alamamak. İşyerinizde veya özel hayatınızda gerekli sosyal desteği alamamak, yaşanan stresi, çatışmaları, olumsuz duyguları paylaşamamak.

DEPRESYONLA FARKI NE?

Tükenmişlik sendromu zaman zaman depresyonla karıştırılabiliyor ancak iki sağlık sorunu arasında önemli farklar bulunur. . Her ikisi de insanın motivasyonunu azaltıp hayattan zevk almasını engellese de, depresyon çok daha ağır bir durumdur. Depresyondan kaynaklanan olumsuz duygular hayatın tümüne yayılmışken (iş, aile, sosyal ilişkiler, diğer aktiviteler vs.), tükenmişlik sendromu sadece yapılan işle ilgilidir. İş şartları düzenlendiğinde iyileşme de başlar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle