GeriSağlık Tam teşhis konmadan ameliyat yapılmasın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tam teşhis konmadan ameliyat yapılmasın

Türk Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Semih Baskan, genel cerrahların, patoloji raporuyla kanser tanısı kesinleşmeden meme ameliyatı olarak belirtilen mastektomi (memenin alınması) girişiminden kaçındıklarını ve bu konuda son derece duyarlı ve dikkatli davrandıklarını bildirdi.

Baskan, yaptığı yazılı açıklamada, bazı basın organlarında yer alan, “Türkiye'de birçok meme gereksiz yere alınıyor” başlıklı haberlerin bu işle uğraşan genel cerrahları töhmet altında bıraktığını savundu.

Söz konusu haberin genel cerrahi camiasında “büyük üzüntüyle karşılandığını” ifade eden Baskan, “Türk Cerrahi Derneği, yurdun dört bir yanında kısıtlı olanaklarla hastalarımıza hizmet vermek için yoğun çaba harcayan tüm genel cerrahi meslektaşlarımızın patoloji raporuyla kanser tanısı kesinleşmeden meme ameliyatı olarak belirtilen mastektomi (memenin alınması) girişiminden kaçındıklarını ve bu konuda son derece duyarlı ve dikkatli davrandıklarını kamuoyunun görüşlerine sunmayı bir görev bilmektedir” dedi.

Bu görüşlerin öncelikle bilimsel platformlarda tartışılması gereğine işaret eden Baskan, “Kaldı ki 5-9 Eylül 2007 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilen 9. Ulusal Meme Hastalıkları Kongresi'nde bu konu gündeme gelmemiş ve tartışılmamıştır” dedi.

Baskan, bu konuda kamuoyuna verilecek mesajlarda daha duyarlı ve dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle