GeriSağlık Sigarayla savaşını yazdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sigarayla savaşını yazdı

İnsan sağlığı açısından son derece tehlikeli olan sigaranın olumsuz etkilerini anlatmak için çabalayan, sigaraya savaş açan Ege Üniversitesi (EÜ) Kanserle Savaş Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu, yazdığı “Sigarasız Yaşam” kitabında sigaranın zararlarını, kendisinin çizdiği karikatürlerle görsel olarak da anlattı.

Prof. Dr. Haydaroğlu, kitabında ölümcül etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış sigaranın zararlarını, karikatürlerle de anlattığını ifade ederek, “bu kitapta ölümcül etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış olan sigaranın içindeki zararlı maddeler, nikotin bağımlılığı, akciğerlere, kalbe ve diğer organlara verdiği zararlar, kanserle olan ilişkisi, kanser oluşturma mekanizması; sigaranın çocuklara zararları, pasif sigara içiciliği ve sigara bırakma yöntemleri karikatürlerle desteklenerek anlatılmıştır” diye konuştu.

Prof. Dr. Haydaroğlu, dünya üzerinde bir milyardan fazla insanın sigara içtiğinin tahmin edildiğini, bunların yüzde 48'sinin erkek, yüzde
22'sinin kadın olduğunu belirterek, sigara içme oranının erkeklerde daha fazla olması nedeniyle sigaraya bağlı hastalıkların ve ölümlerin erkeklerde daha çok görüldüğünü kaydetti.

İçilen her sigaranın ölümcül bir hastalığa zemin hazırladığını ifade eden Prof. Dr. Haydaroğlu, şunları söyledi:

“Sigara içen kişilerin akciğerleri görevlerini tam olarak yapamaz. Sigara kullanımı kalp hastalıklarına ve felce yol açabilmekte, insanın beyinsel ve fiziksel kondisyonunu etkilemekte, giderek düşürmektedir. Sigaraya ne kadar erken başlanırsa akciğerler o kadar çabuk fonksiyon kaybına uğrar, akciğer kanseri riski de aynı oranda artar. Kişi sigara içmeye devam ettiği müddetçe birçok kanser türüne yakalanma riski ortaya çıkar.”

Sigaraya bağlı ölümlerin içinde en korkuncunun akciğer kanseri olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Haydaroğlu, “akciğer kanserinden korunmanın tek yolu sigara içmemektir, bu nedenle sigaraya karşı savaşımın bir parçası olarak bu kitabı yayınlamaya karar verdim” dedi.
Kapak tasarımı ve bilgisayar renklendirmesini kızı Elir Yıldız Haydaroğlu'nun yaptığı kitabın sonunda herkese “sigarasız yaşam” dileyen Prof. Dr. Haydaroğlu, sigaraya karşı mücadelesinin devam edeceğini söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle