GeriSağlık Sağlıklı ve kaliteli yaşam için kilolarınızdan kurtulun!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sağlıklı ve kaliteli yaşam için kilolarınızdan kurtulun!

Sağlıklı ve kaliteli yaşam için kilolarınızdan kurtulun!

“Ben aşırı kilo almam” demeyin. Günümüzün yaşam şekli herkesi obezite riski ile tehdit ediyor. Obezite sorunu yaşayanlar ise obezite tedavisi ile daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilir. Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Orhan Çelen, obezite cerrahisi ile kilo vermeyi anlatıyor.

“Fazla kilolardan kurtulmak için öncellikle uzman eşliğinde diyet ve egzersiz yöntemleri denenmelidir. En az iki yıl boyunca diyetisyen kontrolünde diyet yapmanıza rağmen hala BMI’niz 35 - 40’ın üzerindeyse yüksek tansiyon, tip 2 diyabet ve uyku apnesi gibi sağlık sorunlarınız varsa cerrahi tekniklerden faydalanmak için obezite cerrahisi uzmanından destek almanız gerekebilir. Obezite ameliyatında kullanılan tekniğe göre fazla kilolarınızın yaklaşık yüzde 80’inden kurtulabilir, genel sağlığınızın bozulmasına neden olan yandaş hastalıklarınızda da iyileşme sağlayabilirsiniz. Obezite ameliyatı hastaların yaşam kalitesinin yüzde 95 oranında yükselmesini sağlar. Hastanın genel sağlığı yerine gelir, hareket yeteneği artar, uyku kalitesi arttığı için kendisini daha enerjik hisseder, istediği kıyafeti giyebilmenin keyfini yaşar, psikolojik açıdan daha sağlıklı bir hale gelebilir.”

Sağlıklı ve kaliteli yaşam için kilolarınızdan kurtulun

TÜP MİDE AMELİYATI İLE OBEZİTE TEDAVİSİ

“Tüp mide ameliyatı genellikle laparoskopik teknik ile yapılır. Kapalı teknik olarak da bilinen bu ameliyat, 4 ya da 5 adet milimetrik kesiler açılarak yapılır. Midenin yaklaşık dörtte üçlük kısmı çıkartılır. Kapalı teknik ile yapıldığı için tüp mide ameliyatında iyileşme süresi oldukça kısadır. Hasta birkaç günlük istirahatin ardından iş başı bile yapabilir. Kişiden kişiye değişiklik gösterse de 3 ya da 5 hafta içinde hasta normal aktivitelerine devam edebilir. Obezite ameliyatı süresince hasta yakın takibe alınarak öncesi ve sonrası süreç hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirilir. Hastanın tedavi süreci hakkında tam olarak bilgi sahibi olması tedavinin başarısını artıran en önemli unsurdur.”

Sağlıklı ve kaliteli yaşam için kilolarınızdan kurtulun

KAPALI TEKNİK TEDAVİ SÜRECİNİ HIZLANDIRIR

“Obezite ameliyatında da her ameliyatta olduğu gibi birtakım komplikasyon riskleri bulunur. Kapalı teknik ile yapılan ameliyatlarda iyileşme süreci çok daha kolay ve hızlıdır. Enfeksiyon kapma ihtimali düşüktür. Hasta ameliyat sonrası tavsiyelere tam olarak uyum sağlarsa komplikasyon riski minimuma inebilir. Başlangıçta doktorun tavsiye ettiği gibi sıvı gıdalarla beslenmek çok önemlidir. Şeker içeren gıdalar mide bulantısı, kusma ve halsizliğe neden olur. Laparoskopik yani kapalı teknik ile yapılan ameliyatların bir başka önemli avantajı ise dikiş izi oluşma riskini düşürmesidir. Kilo vermenin ardından özellikle karın bölgesinde sarkmalar görülebilir. Kilo verme sürecinin tamamlandıktan sonra istenirse estetik cerrahi uzmanlarından destek alınabilir.”

Sağlıklı ve kaliteli yaşam için kilolarınızdan kurtulun

SAĞLIKLI BİR BESLENME ALIŞKANLIĞI EDİNİLMELİ

“Obezite ameliyatından sonra vücudunuzun gıdayı sindirme şekli tamamen değişir. Belirli gıdaları sindirmesi zorlaşabilir. Demir, B12 vitamini, folik asit, kalsiyum ve D vitamini değerlerinin yakından takip edilmesi için cerrahınız size gerekli önerilerde bulunacaktır. Başlangıçta sıvı beslenme ve ardından yavaş yavaş katı beslenmeye geçmeniz gerekir. Ameliyatın ardından sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve yeniden kilo almamak için beslenme şeklinizi tamamen yenilemeniz gerekir.”

Sağlıklı ve kaliteli yaşam için kilolarınızdan kurtulun
DOÇ. DR. ORHAN ÇELEN

“Obezite ameliyatından sonra ideal kilonuza kavuşabilmek için beslenme şeklinize dikkat etmeli ve egzersiz yapmaya çok özen göstermelisiniz. Bunun için yaşam tarzınızı yeniden şekillendirmeniz gerekebilir. Kilo verdikçe hareket kabiliyetiniz ve motivasyonunuz artacağı için kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Bu sayede duygusal yeme isteğiniz azalacak, istediğinizi giyebilmek keyfinizi artıracak ve sürekli hareket etme isteği duyacaksınız. Küçük porsiyonlarla dengeli beslenmek, bağlantılı sağlık sorunlarınızı azaltmak, kaliteli bir uyku uyumak, egzersizle enerjinizi harcamak ruh sağlığınızın da düzelmesine yardımcı olacaktır.”

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle