GeriSağlık Sağlığımıza zarar veren 9 moda alışkanlığı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sağlığımıza zarar veren 9 moda alışkanlığı

Sağlığımıza zarar veren 9 moda alışkanlığı

Daha güzel görünmek uğruna bedenimizde yarattığımız tehlikenin farkına varamıyoruz. Bir zararı olmayacağını düşündüğümüz için kullanmaktan çekinmediğimiz yanlış ve kalitesiz ürünler sağlığımızı tehdit edebiliyor. Taklit gözlüklerden hatalı çamaşırlara kadar birçok ürün vücudumuzda kalıcı hasarların oluşmasına neden olabiliyor.

1 - SİVRİ BURUN AYAKKABILAR

Sağlığımıza zarar veren 9 moda alışkanlığı

Şıklık adına, kadınlar için yapılan yüksek topuklu, dar ve sivri burunlu ayakkabılar, ayak sağlığı açısından pek çok sakıncayı da beraberinde getiriyor. Sivri burunlu ayakkabı, parmakları uca doğru toplayarak doğal duruşunu etkiliyor, ayak başparmağı bozukluğu, ayak başparmağında çıkıntı, ayak önü ağrıları, tırnak batmaları, nasırlar ve kalıcı şekil bozukluklarına neden oluyor. Ayaklarda oluşacak dengesizlikler de dizleri ve tüm omurga sistemini etkiliyor.


2 - SAHTE GÖZLÜKLER

Sağlığımıza zarar veren 9 moda alışkanlığı

Hangi tür malzemeden yapıldığı ve içinde ne tür kimyasal maddelerin bulunduğu bilinmeyen sahte güneş gözlüklerinin göz sağlığına kalıcı zararlar verdiğini ifade eden uzmanlar, bu tür güneş gözlüklerinin kullanılmamasını öneriyor. Uzmanlara göre güneşin altında hiç gözlük takmamak, taklit ürünler kullanmaktan çok daha faydalı. Çünkü göz güneşle karşılaştığında gözbebeğini küçültür ve kendini korumaya alır, fakat koyu renkli camlar altında gözbebekleri büyümeye meyilli olduğundan UV koruması olmayan bu ürünler gözlerimize çok daha fazla zarar verir. UV ışınlarına uzun dönemde maruz kalındığında ortaya ‘makula' (sarı nokta) dejenerasyonu ve katarakt gibi körlükle sonuçlanan iki önemli hastalık ortaya çıkabilir.

3 - İMİTASYON TAKILAR

Sağlığımıza zarar veren 9 moda alışkanlığı

Uzmanlarca kulanılmaması önerilen imitasyon takılar ciltte kalıcı lekelere yol açabiliyorken egzama gibi cilt hastalıklarına da davetiye çıkarıyor. Bu rahatsızlıklar kaşınma, deri dökülmesi ve ciltte kızarıklık şeklinde kendini gösterebiliyor. Eğer hassas bir cildiniz varsa altın ve gümüş ürünlerden vazgeçmeyin. "İlla ki imitasyon da kullanacağım" derseniz, kaliteli ve markasına güvendiğiniz ürünleri tercih edin.

4 - SENTETİK İÇ ÇAMAŞIRLARI

Sağlığımıza zarar veren 9 moda alışkanlığı


Sentetik kumaşların sağlığımız için iyi olmadığını hepimiz biliyoruz. Konu özellikle iç çamaşırları olduğunda bu durum daha da önemli bir hal alıyor. Sentetik kumaşlar ve danteller ter emme özelliğine sahip olmadığı için hassas bölgelerde sağlıksız bir ortamın oluşmasına neden oluyor. Üstelik sentetik kumaşlar üretilirken daha çok kimyasal madde kullanıldığından insan sağlığı ve doğa için oldukça tehlikeli.

5 - SUNİ DERİ ÜRÜNLER

Sağlığımıza zarar veren 9 moda alışkanlığı

Çin'den ithal edilen suni derilerin artışıyla, ayakkabı ve tekstil sektöründe birçok ürün artık suni deriyle üretilmeye başladı. Daha uygun fiyatla satılan, bu suni deriden yapılmış ürünler sağlığımız için büyük bir tehdit oluşturuyor.

6 - YANLIŞ BEDEN SÜTYENLER

Sağlığımıza zarar veren 9 moda alışkanlığı

Yanlış sütyen giymenin birçok sağlık sorununa neden olduğu bilinmektedir. Yanlış sütyen giyme sonucu, göğüs sarkması, göğüs, sırt ve bel ağrıları, göğüslerde deforme olması ve göğüslerde kist olması gibi çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına neden olur. Modaya uymak ve güzel görünmek için tercih edilen yanlış sütyenler her 10 kadından 6’sında ağrıya sebebiyet veriyor. Özelliklere omuzlara yüklenen fazla ağırlık boyun ve sırt ağrısını tetikliyor. Doktorlar göğüs ölçülerinin zamanla değiştiğini bu nedenle çamaşır alırken mutlaka ölçüm yaptırılması gerektiğini vurguluyor.

7 - DAR PANTOLONLAR

Sağlığımıza zarar veren 9 moda alışkanlığı

Uzun süre giyilen dar pantolonlar damarları sıkıştırarak varislere ve kadınlarda sistit olma(idrar kesesinin iltihaplanması) risklerinin yükselmesine sebebiyet vermektedir. Uzmanlar özellikle bayanları dar kot pantolon ve dar tayt giymenin zararları konusunda uyarmaktadırlar.

Erkekler tarafında ise durum biraz daha karmaşık. Bugün ülkemizde evli çiftlerin %15’i kısırlık problemi ile boğuşuyor. Bunun büyük bölümü de erkeklerin dar pantolon giymesi sebebiyle oluşan zararlar sonucu meydana gelen sorunlar oluşturuyor.

8 - DAR İÇ ÇAMAŞIRLARI

Sağlığımıza zarar veren 9 moda alışkanlığı

Yanlış seçilen sütyenlerde olduğu gibi, yanlış seçilen iç çamaşırları da sağlığımızı tehlikeye atıyor. Çok dar külotlar damarlara baskı yaptığından kan dolaşımını zayıflatıyor ve bu durum hastalıkları da beraberinde getiriyor. Aynı dar pantolonlarda olduğu gibi varis hastalığına neden olan bu durum aynı zamanda sistit riskini de artırıyor.

9 - ÇOK YÜKSEK VE DÜZ AYAKKABILAR

Sağlığımıza zarar veren 9 moda alışkanlığı


Yüksek topuklu ayakkabılar, ayağı öne doğru zorladığı için kemik çıkıntılarının artmasına neden oluyor. Üstelik sırt ağrısı, duruş bozuklukları, diz ve bacak ağrıları ve kireçlenme gibi çok daha büyük sorunları da beraberinde getiriyor. Çok düz ayakkabılar da sağlığımız için aynı oranda zararlı. Eklemlerde zedelenme, yürüyüş bozuklukları, bilek ve kalça ağrılarına neden olabilen fazla düz babetler uzun vadede düztabanlık ve topuk dikeni gibi hastalıklarla yol açıyor. Uzmanlara göre ideal topuk boyu ise 2 ila 5 santim arasında olmalı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle